اجرای برنامه شکار براساس دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگی و مشارکت صندوق ملی محیط زیست
زیست‌بوم: صندوق ملی محیط‌زیست در چارچوب اساسنامه مربوط و طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان حفاظت محیط‌زیست مورخ مردادماه سال ۹۸، در اجرای وظایف قانونی از جمله حفاظت،‌ احیاء و بهره‌برداری پایدار از محیط‌زیست، منابع طبیعی و تنوع‌زیستی، بر اساس مفاد تفاهم نامه منعقده و دستورالعمل‌های صادره از سوی معاونت محترم محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان (۱۳۹۸)،‌ نسبت به واگذاری تعداد ۴۳۷ پروانه شکار چهارپا شامل؛ کل،‌ قوچ، آهو و گراز با هدف اجرای برنامه شکار با تاکید بر دستورالعمل‌های صادره توسط معاونت محترم تخصصی سازمان اقدام نمود.

براساس مفاد دستورالعمل مذکور،‌ صندوق ملی مکلف شد تا بهای هر یک از پروانه‌های انتفاعی صادره را به حساب فروش پروانه اداره کل محیط زیست استان واریز و اسناد پرداختی را جهت دریافت پروانه به اداره کل استان ذیربط تحویل نماید. صندوق ملی محیط زیست

سهمیه شکار هر یک از مناطق با توجه به ظرفیت گونه‌های هدف، طبق سرشماری‌های ادارات کل محیط‌زیست استان ها، همچنین برآورد تخصصی و علمی تعداد گونه‌های با سن حداقل ۹ سال در گله‌های حیات وحش شامل؛ قوچ ۱۴۴رأس، کل ۱۲۴رأس،‌ آهو ۲۲رأس و گراز ۱۵۰ رأس برای ۱۰ استان تعیین شد. 

در سال ۱۳۹۸ از مجموع ۴۳۷ پروانه شکار که برای برخی مناطق استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، آذربایجان غربی، قزوینو مرکزی در نظر گرفته شده بود، ۲۰ درصد اجرایی شد که عواید آنها در مجموع، حدود چهل میلیارد ریال بوده است.

از مجموع درآمد حاصله ۳۰درصد برای جوامع محلی، ۲۰درصد برای حمایت از محیط بانان و ۵۰درصد مابقی برای تامین تجهیزات مورد نیاز همان مناطق، طبق جداول پیوست هزینه گردیده است. علاوه بر این، طی تفاهم‌نامه یاد شده، صندوق ملی محیط زیست بهای مصوب تعرفه را به حساب خزانه واریز نمود.

۲- اجرای برنامه شکار با رعایت کلیه ضوابط فنی و مفاد دستورالعمل توسط صندوق ملی و ضمن هماهنگی با ادارات کل محیط زیست با نظارت کامل معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان به نحو مطلوبی برگزار و درآمد های حاصل نیز با هماهنگی مدیران کل محترم استان ها و معاون محترم محیط زیست طبیعی و تنوع‌زیستی و یگان حفاظت سازمان در جهت تجهیز پاسگاه‌های محیط‌بانی‌، خرید اقلام مورد نیاز جهت اطفاء حریق و ….‌ ‌، حمایت از جوامع محلی با رویکرد تشویق و تقویت ارتباط بین جوامع محلی، حفاظت و حمایت از حیات وحش و همچنین حمایت و مساعدت از حوزه محیط بانی به هزینه گرفته شده است.

با عنایت به مراتب فوق، عناوین عملکردی ادارات کل محیط‌زیست استان هایی که با شناسائی ظرفیت‌های محیط‌زیستی و اجرای برنامه شکار و متعاقباً از محل عواید حاصله نیز جهت تقویت زیرساخت های محیط زیست استان اقدام نموده اند، به شرح جدول پیوست اعلام می شود.

برای دریافت جدول اینجا را کلیک کنید.