کد خبر: ۳۸۳۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴
مواد شیمیایی خطرناکی که باعث سرطان و آلودگی هوا می شوند اغلب در لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده ها یافت می شوند.
مندیزیست بوم/منصوره محمدی: جدیدترین تحقیقات مشترک دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و موسسه تحقیقاتی سایلنت اسپرینگ بر روی مواد شیمیایی خطرناک در آمریکا نشان می دهد که برخی از رایج ترین محصولات مصرفی خانه سالانه بیش از 5 هزار تن مواد آلی فرار در خانه های آمریکایی ها آزاد می کند. 
به گزارش گاردین، براساس این تحقیق، بیشترین مواد شیمیایی خطرناک در انواع پاک کننده ها، لوازم هنری و شوینده های لباس شویی وجود دارد. کریستین ناکس، یکی از نویسندگان این پژوهش است و می گوید که وجود این میزان مواد آلی فرار هشدار دهنده است: "این موضوع نشان می دهد که محصولات بسیاری هستند که مردم هر روز از آنها استفاده می کنند که شامل بسیاری از این مواد مضر است." 
VOC ها ( مواد آلی فرار) دسته ای پرکاربرد از مواد شیمیایی هستند که می توانند از سطوح یا محصولات جدا شوند و در هوا حرکت کنند. بسیاری از آنها سرطان زا هستند و یا در پیوند با سایر مواد شیمیایی موجب آلودگی هوا می شوند. این مواد آلی فرار در هوا و در واکنش با سایر آلاینده های هوا منجر به تشکیل ازن می شوند.
هرچند این مطالعه تنها به تاثیر مواد آلی فرار محدود بود و محصولات می توانند حاوی مواد شیمیایی دیگری نیز باشند. به طور کلی این مطالعه بیش از 100 محصول با ترکیب مواد آلی فرار را پیدا کرد که به گفته محققان نیازمند بررسی های ویژه تری هستند چرا که با وجود این ترکیبات بیشترین خطر را برای سلامتی افراد ایجاد می کنند. 
از بین محصولات بهداشتی که برای بدن استفاده می شوند، بیشترین ترکیب آلی فرار را فرمالدئید تشکیل می داد، که در لاک ناخن، شامپو، لوازم آرایشی و دیگر انواع محصولات مراقبتی استفاده می شود. در میان سمی ترین مواد تشکیل دهنده دی اتانول آمین بود که اتحادیه اروپا استفاده از آن را در لوازم آرایشی ممنوع کرده است، اما در 40 محصول مختلف ایالات متحده، از جمله لوازم آرایشی و لوازم مراقبت شخصی یافت می شود. به عنوان امولسیفایر استفاده می شود.
خطر برخورد با مواد آلی فرار به ویژه برای کسانی که به طور مداوم در معرض یک یا چند ماده شیمیایی در محصولات مختلف آرایشی و بهداشتی هستند، بیشتر است. 
افرادی که در سالن های مو و ناخن احتمالاً به طور مرتب در معرض ترکیبات مختلفی از مواد آلی فرار قرار می گیرند که به لاک های ناخن، پاک کننده ها، چسب های ناخن مصنوعی، اتو مو و سایر لوازم آرایشی اضافه می شوند و مصرف کنندگان باید اقداماتی را برای حفاظت خود در برابر این مواد خطرناک لحاظ کنند. 


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین