کد خبر: ۳۸۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۷
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان: از یکم اسفندماه تاکنون حدود ۱۲ میلیون متر مکعب آب موجود در رودخانه زاینده‌رود به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.
زیست بوم: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: از یکم اسفندماه تاکنون حدود ۱۲ میلیون متر مکعب آب موجود در رودخانه زاینده‌رود به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.
به گزارش مهر، حسن ساسانی با اشاره به هدایت سیلاب روزهای پایانی بهمن‌ماه امسال به سمت تالاب گاوخونی، اظهار داشت: با توجه به اینکه بهمن‌ماه مقرر شده بود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان ۲۱ بهمن‌ماه از سد زاینده‌رود آب رهاسازی شود، زمان بازگشایی آب با بارش‌های مطلوب مصادف شد که به توزیع آب بهتر به اراضی شرق اصفهان به مدت ۱۰ روز کمک کرد.
او ادامه داد: همکاران ما تلاش کردند که مازاد این آب تماماً به سمت گاوخونی هدایت شود و از این رو از یکم اسفند‌ماه تاکنون تمام آبی که در بستر زاینده‌رود موجود است به سمت تالاب جاری شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: از یکم اسفندماه تاکنون بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون متر مکعب آب به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.
ساسانی با اشاره به اینکه در حوضه رودشت از این آب برداشت غیرمجاز صورت می‌گرفت، ادامه داد: با همکاری دستگاه قضا و اداره کل محیط زیست اصفهان از برداشت غیرمجاز جلوگیری شد و این آوردِ میان‌حوضه‌ای کماکان ادامه دارد و آرزو داریم با بارش‌های فروردین‌ماه، حجم آب بیشتری به سمت گاوخونی رهاسازی شود.‌
او اضافه کرد: از تاریخ یک اسفند شبکه‌های آبیاری کشاورزی بسته شده و هر چه آب در رودخانه وجود دارد به سمت تالاب در جریان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تاکید بر اینکه آب موجود در رودخانه را کنترل کنیم و بخش عمده آن، آورد میان‌حوضه‌ای است، بیان کرد: برنامه جدول منابع و مصارف به زودی ابلاغ و بر اساس آن سهم هر بخش مشخص خواهد شد؛ پیش‌بینی می‌شود سال آبی کنونی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آورد رودخانه باشد که بر اساس آن سهم کشاورزان غرب و شرق اصفهان و سایر بخش‌ها تعیین خواهد شد.
ساسانی افزود: آنچه که آورد میان‌حوضه است و آنچه که در جدول منابع و مصارف برای محیط زیست پیش‌بینی می‌شود، تلاش داریم تمام آن را به سمت تالاب گاوخونی هدایت کنیم.
او درباره زمان بازگشایی آب برای نوبت دوم کشت پاییزه در فروردین‌ماه، خاطرنشان کرد: رهاسازی نوبت دوم آب برای کشت غله شرق اصفهان رابطه مستقیم با بارش‌ها دارد، اگر ابتدایی فروردین بارندگی داشته باشیم احتمال دارد آب دیرتر باز شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: تلاش می‌کنیم این جریان آب موجود در رودخانه زاینده‌رود را در فروردین و ایام نوروز حفظ کنیم.
ساسانی درباره خط انتقال آب خرسان، گفت: این خط انتقال آب شرب برای کرمان یزد و اصفهان بوده و جزو مصوبات وزارت نیرو است. کارفرما، شرکت آب نیرو است و مقدمات ساخت سد خرسان در حال انجام است.
او ظرفیت سد در حال احداث خرسان را ۲.۷ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: سد خرسان پاسخگوی تخصیص‌های وزارت نیرو برای این سه استان در حوزه شرب است.
ساسانی همچنین با اشاره به اینکه احداث سد سرداب فریدونشهر ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، خاطرنشان کرد: با تأمین اعتبار لازم پیش‌بینی می‌شود مهرماه ۱۴۰۲ این سد قابلیت آبگیری خواهد داشت که ظرفیت آن ۴۲ میلیون متر مکعب بوده و برای شرب است.
او با بیان اینکه سامانه دوم آبرسانی به اصفهان بزرگ برای کمبود آب شرب با جدیت در حال انجام است، گفت: خردادماه آینده فاز اضطرار آن وارد مدار می‌شود که بخشی از کمبود آب اصفهان را جبران می‌کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه طرح انتقال آب بهشت‌آباد سال ۱۳۹۳ به شرکت آب نیروی ایران واگذار شد، خاطرنشان کرد:۲۵۰ میلیون متر مکعب در این طرح برای شرب اصفهان پیش‌بینی شده و این پروژه حذف نشده است. در این دولت به جدی پیگیر این پروژه هستیم تلاش داریم مجوز لازم را برای ادامه کار داشته باشیم.
ساسانی با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری برای آبفا مبالغی برای سامانه دوم و برای بخش تأمین آب شرب اصفهان دریافت کردیم، افزود: این اعتبار سه ساله بالغ بر چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که مبلغی از آن در تعهدات دولت بوده و یک هزار و۵۰۰ میلیارد از محل تهاتر نفت و هزار میلیارد تومان از محل فروش املاک آب منطقه‌ای خواهد بود که امید است بتوان تا اواسط اردیبهشت به مزایده گذاشته شود.
او اضافه کرد: تاکنون ۳۰۰ میلیارد تومان پول نقد از محل مصوبات سفر برای سامانه دوم آبرسانی اصفهان دریافت شده است.
ساسانی به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود اشاره کرد و گفت: حجم امروز سد زاینده‌رود ۳۰۸ میلیون متر مکعب است در حالی که حجم این سد در مدت مشابه سال گذشته ۲۳۸ میلیون متر مکعب و متوسط بلندمدت ۶۸۸ میلیون متر مکعب بوده است.
او بیان کرد: میانگین بارش‌ها در چلگرد سرشاخه اصلی حوضه زاینده‌رود هزار و ۲۷۰ میلی‌متر بوده، در حالی که مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۱۱۳ میلی‌متر و در بلندمدت تا امروز یک هزار و ۳۳ میلی‌متر بوده است. با توجه به بارش‌هایی که در فروردین و اردیبهشت‌ماه در پیش داریم امید است شرایط مناسبی برای تامین نیاز آبی ذی‌نفعان حوضه زاینده‌رود داشته باشیم.
منبع: پیام ما
برچسب ها: تالاب گاوخونی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین