کد خبر: ۳۸۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
هجدهمین جایزه محیط زیستی «تقی ابتکار» شب گذشته با حضور فعالان و نهادهای حامی محیط زیست کشور، پیشکسوتان و اساتید این حوزه برگزار شد. در این نشست ۱۳ نهاد و تشکل فعال در حفظ محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفتند و روزنامه «پیام‌ما» جایزه بخش «رسانه حافظ محیط زیست» را به واسطه رویه مستقل و کارشناسانه در انعکاس اخبار و گزارش های محیط زیستی و توسعه دریافت کرد.
زیست بوم: بنا به اعلام هیات داوران هجدهمین جایزه تقی ابتکار، لوح تقدیر این هیات به مهشاد شهریاری برای طراحی سیستم جذبی با قابلیت بازیابی انواع مواد موثره طبیعی از عصاره‌های گیاهی و انواع مواد دورریز، لوح تقدیر هیات داوران به جمیله شکرای به خاطر تلاش‌های فرهنگی برای حفاظت از محیط زیست به خصوص تالاب‌ها و ارایه طرح‌های اقتصادی محیط زیستی جایگزین و الناز ایمانی برای حمایت از درختکاری و ترویج فرهنگ زندگی سبز از طریق طراحی برنامه دُنَک ، تلق گرفت.
همچنین جایزه تلاشگر بخش تشکل‌های مردم نهاد به انجمن همیاران محیط زیست مسجد سلیمان به واسطه آموزش مستمر و تلاش برای جریان‌سازی فرهنگی در موضوعات مختلف محیط زیستی با برپایی پویش‌های اجتماعی برای جلب مشارکت مردم، جایزه تلاشگران مردمی به موسسه غیردولتی دوستداران طبیعت جهان‌نما به خاطر تلاش مجدانه برای حفاظت از منطقه ارزشمند جهان‌نما در استان گلستان از طریق آموزش اقشار مختلف جامعه و جلب مشارکت آنان با برگزاری گردهمایی‌ها و جشنواره‌های بزرگ برای پاکسازی طبیعت، جایزه تلاشگران محلی به انجمن میراث پریشان کازرون برای تمرکز بر آموزش کودکان و نوجوانان برای حفاظت از محیط زیست و تربیت کنشگران محیط زیستی و آموزش نونهالان ۶ تا ۱۲ ساله، جایزه فعال محیط زیستی به «محمد مه رو» به خاطر سال‌ها آموزش و فرهنگسازی مستمر برای حفاظت از تالاب‌ها، جایزه فعال محیط زیست محلی به صیاد شیخی به خاطر فعالیت‌های تحقیقاتی، حفاظت از تالاب‌ها و راه‌اندازی کانون عکاسان حیات وحش در شهرستان نقده تعلق گرفت.هجدهمین جایزه «تقی ابتکار» برگزار شد
لیلا مرگن به خاطر سال‌ها تلاش مجدانه در انعکاس اخبار و گزارش‌های محیط زیستی جایزه خبرنگار حافظ محیط زیست را از آن خود کرد و جایزه رسانه حافظ محیط زیست به روزنامه «پیام‌ما» به خاطر رویه مستقل و کارشناسانه در انعکاس اخبار و گزارش‌های محیط زیستی و توسعه پایدار تعلق گرفت. جایزه پژوهشگر جوان به سودابه قره محمودلی به خاطر تحقیق و بررسی در زمینه دست‌يابي به روش‌هاي پايدار زيستي و مديريتي مهار فرسايش آبي، جایزه پژوهشگر توسعه پایدار به محمد حسین شریف‌زادگان، استاد دانشگاه شهید بهشتی به خاطر سال‌ها تدریس و تحقیق و چاپ مقالات در مجلات معتبر داخلی و بین المللی و تدوین دو جلد کتاب محیط زیست و توسعه پایدار، جایزه پژوهشگر پیشکسوت به رضا مکنون، عضو هیات علمی و دانشیار بازنشسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، راهنمای پایان‌نامه‌های تحقیقاتی کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه‌های آب، محیط زیست، آلودگی منابع، حکمرانی آب و آینده پژوهی، انتشار بیش از ۱۵۰ مقاله علمی-پژوهشی، نایب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار به مدت ۲۳ سال و اخذ نشان دولتی درجه ۳ خدمت تعلق گرفت.
در بخشی از این برنامه هومن لیاقتی مدیرعامل مرکز صلح و محیط زیست گفت: صلح و محیط زیست هیچگاه از هم جدا نبوده‌اند. این مرکز با همت فراوان به فرهنگسازی برای رفع مشکلات محیط زیستی پرداخته و سمینارها و برنامه های مختلف را برگزار می‌کند. برنامه جایزه استاد تقی ابتکار از سال ۱۳۸۰ آغاز شده و در سال ۸۶ به مرکز صلح و دوستی منتقل شد. هدف این جایزه ارزش نهادن به همه کسانی است که در بحث محیط زیست فعال بوده‌اند. او با اشاره به برگزاری دوره‌های مختلف و توانمندسازی بانوان برای عرضه محصولات مختلف گفت: در زمینه محیط زیست شهری فعالیت‌های خوبی در مرکز انجام شده است. فعالیت‌های بین‌المللی مرکز هم در سال‌های صورت گرفته است.
معصومه ابتکار مؤسس و رئیس هیات مدیره مرکز غیردولتی صلح و محیط زیست نیز در این مراسم گفت: پایه‌گذاری اصل ۵٠ قانون اساسی، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست پس از انقلاب، و فناوری نانو از جمله کارهایی است که دکتر تقی ابتکار در دوره‌های مسئولیت خود انجام داد. او از همراهان دکتر مصدق و علی شریعتی بود و با صبر و تلاش تحولات را ایجاد کرد. در بخش‌هایی از بیانیه هیات داوران که در این برنامه قرائت شد نیز آمده: «اکنون که کشور با چالش‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی مواجه است، نهادهای مدنی می‌توانند منادی امید برای عبور از معضلات و بحران‌ها با تلاش، درایت و انسجام باشند که ماهیت نهادهای مدنی این چنین است. مرکز صلح و محیط زیست اینک ۱۸ سال است که جایزه ای را به نام مرحوم استاد دکتر تقی ابتکار برای پژوهشگران و فعالان عرصه محیط زیست با حمایت خانواده آن مرحوم، تقدیم دوستداران طبیعت و اعتلای کشور می‌کند. دکتر تقی ابتکار از پایه‌گذاران اصل ۵۰ قانون اساسی و اولین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از انقلاب بود. او از آن دوران که مانع انحلال سازمان حفاظت محیط زیست شد تا هنگام درگذشت که مشاور علوم و فنون رئیس‌جمهور سیدمحمد خاتمی بود، لحظه‌ای از تلاش بازنایستاد؛ اگر چه در فراز و نشیب‌ها با عواملی که خسته یا ناامیدش کنند بسیار مواجه شد. برگزاری هر ساله این جایزه از سوی مرکز صلح و محیط زیست با هدف ایجاد بارقه ای از امید در شرایط سخت برای مردمی است که به کشور و محیط زیست علاقه مند هستند و تاکنون برای حفاظت و پیشرفت این آب و خاک فداکاری ها کردند.

منبع: پیام ما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین