کد خبر: ۳۸۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه سال گذشته آلودگی هوا هشت میلیارد دلار خسارت ناشی از مرگ و میر در ۲۷ شهر کشور بر جا گذاشته است، گفت: میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در بزرگسالان بالای ۳۰ سال در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰ هزار نفر بوده است.
زیست بوم: مهدی قربانی روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن در همایش روز هوای پاک که در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، با بیان اینکه آلودگی هوا به تعبیر جهانی به عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود، اظهار کرد: سالانه حدود هفت میلیون مرگ زودرس در دنیا به علت انتشار ذرات پی ام ۲.۵ اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه کیفیت هوا ابرچالشی است که طی چند سال گذشته ایران را درگیر کرده است، گفت: در سال ۱۴۰۰ میانگین سالانه غلظت ذرات پی ام موجود در هوا  حدود ۳۰ میکرون در متر مکعب بوده که این شش برابر استانداردهای تعیین شده جهانی است.

وی توضیح داد: در ۲۴۲ روز از سال گذشته غلظت پی ام ۲.۵، بالاتر از میانگین جهانی، یعنی حدود ۱۵ میکروگرم در مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه این آلودگی بدون شک در وجوه مختلف زندگی مردم تاثیر به سزایی داشته است، گفت: طبق گزارش‌های دریافتی میزان مرگ و میر متصل به پی ام ۲.۵ در بزرگسالان بالای ۳۰ سال در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰ هزار نفر بوده است.

وی توضیح داد: آلودگی هوا در سال گذشته حدود هشت میلیارد دلار در ۲۷ شهر کشور خسارت ناشی از مرگ و میر به بار آورده است.
منبع: ایسنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین