کد خبر: ۳۸۱۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق، سازمان محیط زیست از پرداخت ۷۰ درصد هزینه‌های دادرسی در بودجه سال آینده معاف شد.
رفیعی
زیست بوم: سمیه رفیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مشکلات عمده سازمان محیط زیست در رسیدگی و برخورد با تخلفات زیست محیطی، نداشتن اعتبار کافی برای طرح شکایت برای تمام تخلفات زیست‌محیطی است، گفت: بر اساس قانون، هزینه‌های دادرسی به تناسب جرائم زیست‌محیطی تعیین می‌شود لذا در مواردی که آلوده‌کنندگان عمدتاً از مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی بوده و یا حجم آلودگی آنها زیاد باشد، رقم تخلفات بالا و متعاقب آن هزینه‌های دادرسی نیز بسیار زیاد می‌شود.

وی تصریح کرد: همین امر موجب می‌شود هزینه‌های اقامه شکایت بسیار سنگین و بعضاً غیرقابل پرداخت شود؛ همین امر موجب شده در حال حاضر اقامه شکایت علیه بسیاری از متخلفان از قانون با وقفه مواجه شده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: بر اساس بند ف تبصره 8 لایحه بودجه 1402 کل کشور ، پیشنهاد شده بود که در راستای حفظ محیط زیست و حفظ انفال کشور، سازمان محیط زیست از پرداخت هزینه دادرسی دعاوی معاف شود.

رفیعی خاطرنشان کرد: از آنجا که این بند مغایر قوانین و اسناد بالادستی تشخیص داده شد ابتدا از لایحه حذف، اما با پیگیری‌های انجام شده، سرانجام این تبصره به رأی‌گیری مجدد رسید و بالاخره با اخذ دو سوم آرای اعضا تلفیق، پیشنهاد معافیت 70 درصدی سازمان محیط زیست از پرداخت هزینه‌های دادرسی به تصویب رسید.

منبع: خانه ملت
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین