کد خبر: ۳۸۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴
بیم و امیدها از یک پروژه حساس دیگر؛
مدیرکل محیط زیست مازندران از ورود یک درنای بلژیکی به مازندران برای احیای گونه درنای سیبری خبر داد.
محمدیزیست بوم/ منصوره محمدی: ظهر امروز خبرکزاری ایسنا از ورود یک درنای بلژیکی به عنوان جفت امید به ایران خبر داد. به گفته مدیر کل محیط زیست مازندارن، این درنا از مرکز تکثیر و حفاظت درنا در کشور بلژیک از مسیر هواپیمایی این کشور به قطر و از آنجا به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی انتقال یافت و صبح امروز با طی مراحل تشریفاتی و گمرکی برای رها سازی در منطقه تالاب بین‌المللی فریدونکنار اعزام شد.
عطاء‌الله کاویان درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای نگهداری از این درنا گفت که نگهداری از او بر اساس دستورالعمل‌های استانداردی است که از مرکز تکثیر و حفاظت درنا دریافت شد. مجموعه همکاران ما در طول دو ماه گذشته بسیج شدند و مجموعه سازه موقت در محل تالاب زمستان گذرانی درنای امید بود آماده سازی شد و صبح امروز نیز پروتکل‌ها انجام  و این پرنده با علائم کامل زیستی در محل سازه موقت سرحال حضور دارد.
او از احتمال ورود این درنای بلژیکی به محیط طبیعی خبر داد و گفت احتمال است بعد از یک دوره کوتاه که در این سازه حضور دارد انتقال آن به محیط طبیعی اطراف انجام شود.
به گزارش زیست بوم پیش از این یک منبع آگاه در گفت و گو با روزنامه پیام ما جایگاه او یک قفس است که محل استقرار انید قرار گرفته و در ورودی آن به سمت امید است تا در صورت امکان با هم جفت شوند. 
امید تنها بازمانده از گونه درناهای سیبری است که از 15 سال پیش به تنهایی به فریدونکنار استان مازندران مهاجرت و زمستان گذرانی می کند. 
دو نگرانی مهم کارشناسان برای نگهداری از این درنا، بازار غیرقانونی شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار و تمهیدات حفاظتی لازم برای حفظ امنیت این درنا و نگرانی از دچار شدن به سرنوشتی مشابه پروژه احیای یوزپلنگ ها می باشد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین