کد خبر: ۳۸۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
رئیس سابق مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به کاهش تولید گاز طبیعی ناچار به استفاده از سوخت‌های مایع سنگین برای تولید برق شده‌ایم که این موضوع به تشدید آلودگی هوا در اغلب کلان‌شهرهای کشور به‌خصوص اراک، تهران و اصفهان منجر شده
زیست بوم: امیرفاتح وحدتی در رابطه با دلایل  آلودگی هوا اظهار کرد: آلودگی هوای سال جاری در کلان‌شهرها تنها به دولت فعلی مربوط نیست و عملکرد دولت‌های گذشته نیز در این موضوع دخیل است. در ادوار گذشته کلیه برنامه‌ها با نقص اجرا شده بود و اگرچه موفقیت‌هایی درخصوص برخی موارد مانند حذف سرب از بنزین، گازسوز شدن خودروها، افزایش خطوط مترو و ایجاد تقاطع‌های غیرهم‌سطح داشتیم اما کلاً بسیاری از برنامه‌ها با نقص اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه با رشد جمعیت و گسترش شهرها، معضلات مربوط به بهره‌گیری از سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی افزایش پیدا کرده است، گفت: دولت‌ها توانایی کنترل و هماهنگی با این رشد جمعیت را ندارند و نتوانستند این رشد جمعیت را با توسعه حمل‌ونقل عمومی هماهنگ کنند. در زمان حاضر در شهر تهران در خوشبینانه‌ترین حالت 40 تا 45 درصد از سفرهای روزانه توسط حمل‌ونقل عمومی انجام می‌شود و دستیابی به حمل‌ونقل عمومی به‌نحوی که لازم است، فراهم نیست.

این کارشناس ادامه داد: نیمی از سفرهای روزانه در تهران توسط اتومبیل شخصی و موتورسیکلت انجام می‌شود که این امر منجر به افزایش مصرف سوخت و نتیجتاً افزایش آلاینده‌های هوا شده است.

وحدتی با اشاره به کیفیت نامطلوب سوخت در کشور بیان کرد: افزایش کیفیت سوخت در کشور با شیب ملایمی  بالا رفته است و در نتیجه سوخت ما نیز منبع مهمی برای آلودگی هوا شده است. با توجه به تحریم‌های خصمانه و یکجانبه غرب علیه صنعت نفت کشورمان و کاهش تولید فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی ناچار به استفاده از سوخت‌های مایع سنگین برای تولید برق شده‌ایم که این موضوع به تشدید آلودگی هوا در اغلب کلان‌شهرهای کشور به‌خصوص  اراک، تهران و اصفهان منجر شده است.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین