کد خبر: ۳۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۰
بهرنگ اکرامی دامپزشک در صفحه اینستاگرام خود نوشت: لذا متأسفانه نحوه انعکاس خبر و اطلاع‌رسانی عموم که مسئولیت آن بر عهده رسانه‌ها است در عوض انتقال محتوای فنی و علمی درست وایجاد تفکر فنی در میان اقشار علاقه‌مند دانشجویان، متخصصان و دوستداران حیات وحش که بواسطه این رسانه‌ها خبر را دریافت می‌کند تبدیل به عرضه نمایش و جذب مخاطب با سوژه‌سازی و سوءاستفاده و نمادسازی غلط (پیروز) شده است.
زیست بوم: بهرنگ اکرامی دامپزشک در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به پروژه تکثیر در اسارت یوز ایرانی و پیدا شدن دو توله یوز در طبیعت توران نوشت: کشف اخیر دو توله یوز را از هر طرف که نگاه بیندازیم چیزی جز یک خسارت سنگین بر تنها زیستگاه یوز ایرانی (توران) نیست. فارغ از توهم عجیب سرقت، متأسفانه جست‌و‌جو برای یافتن یوز مادر نتیجه بخش نبود و چاره‌ای جز نگهداری و پرورش و استفاده بهینه از این دو پتانسیل مولد نماند. در فاز یک تکثیر در اسارت که ماحصل آن تولد سه توله نر با تلفات یک توله در نقص ژنتیک در سه روز اول، تلفات توله دوم به‌دلیل عدم تیمارگری صحیح و توله سوم معروف به «پیروز» نگهداری با تمهیدات دامپزشکی و مکمل‌ها و نگهداری‌های ویژه تبدیل به سرگرمی و... بسیاری از رسانه‌ها و افراد شده، نکته مهم از قلم افتاده این است که پایه‌گذاری طرح تکثیر در اسارت و کسب علم و تجربه مربوط به این عمل برای ایجاد پشتیبان جمعیت یوزپلنگ ایرانی بود و پوششی برای حفظ مواردی با ارزش که ناخواسته وارد این مسیر می‌شوند مثل آذر و توران.
وی نوشته خود را خطاب به رسانه ها ادامه داد: تمام برنامه‌های این مسیر باید بر اساس علم و آینده نگری براساس شرایط ویژه تخصصی برنامه‌ریزی شود، لذا متأسفانه نحوه انعکاس خبر و اطلاع‌رسانی عموم که مسئولیت آن بر عهده رسانه‌ها است در عوض انتقال محتوای فنی و علمی درست وایجاد تفکر فنی در میان اقشار علاقه‌مند دانشجویان، متخصصان و دوستداران حیات وحش که بواسطه این رسانه‌ها خبر را دریافت می‌کند تبدیل به عرضه نمایش و جذب مخاطب با سوژه‌سازی و سوءاستفاده و نمادسازی غلط (پیروز) که هیچ تضمینی قطعی برای استفاده از آن در مراحل بعدی پروژه تکثیر در اسارت و ادامه مسیر انتقال ژن آن حداقل در شرایط فعلی وجود ندارد. از طرفی دیگر دو توله توران و آذر نیز هنوز بالغ نشده‌اند و انتشار خبرهایی مبنی بر معرفی این یوزها با هم فقط یک خبر زرد و بدون هیچ پشتوانه علمی است.یک کلام به تمام خبرگزاری‌ها؛ از یوزپلنگ فانتزی خبری نیست.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین