کد خبر: ۳۷۹۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹
اجلاس اقلیمی سازمان ملل در شرم‌الشیخ مصر سرانجام با موافقت نهایی کشورهای حاضر درباره مجموعه‌ای از موضوعات از جمله ایجاد صندوقی برای کمک به کشورهای آسیب‌پذیر در مقابله با تغییر اقلیم به کار خود پایان داد. با وجود تمام اختلافات، نمایندگان کشورهای حاضر در نشست آب و هوایی سازمان ملل (COP27) بر سر تشکیل صندوق «زیان و خسارت» توافق کردند.
زیست بوم: در ساعات اولیه دیروز (یکشنبه) کشورهای حاضر در نشست COP27 توانستند به یک توافق نهایی دست پیدا کنند که بر اساس آن تشکیل صندوقی برای کمک به کشورهای فقیر آسیب دیده از بلایای اقلیمی تصویب شد، هرچند تلاش‌ها برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای که عامل وقوع این بلایاست نتیجه‌بخش نبود. پس از طی مذاکرات جدی که در طول شب انجام شد، ریاست COP27 متن نهایی توافق را منتشر کرد و همزمان یک جلسه عمومی تشکیل شد. در این جلسه ابتدا به سرعت متن مربوط به ایجاد صندوق «زیان و خسارت» برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور مقابله با حوادث اقلیمی مانند توفان و سیل تصویب شد. اما بسیاری از تصمیمات بحث‌ برانگیز در مورد صندوق به سال آینده موکول شد تا یک کمیته موقت توصیه‌هایی را به کشورها ارائه کند تا در نشست آب و هوایی COP28 در نوامبر ۲۰۲۳ اتخاذ کنند. این توصیه‌ها شامل شناسایی و گسترش منابع تامین مالی شده و به این پرسش اشاره دارد که کدام کشورها باید به صندوق جدید کمک کنند. درخواست‌ کشورهای در حال توسعه برای ایجاد چنین صندوقی در نشست دو هفته‌ای مصر موضوع غالب بود و موجب شد مذاکرات از زمان برنامه ‌ریزی‌ شده فراتر رود. این نشست، آزمونی برای بررسی عزم جهانی در راستای مبارزه با تغییرات آب و هوایی تلقی می‌شود حتی در شرایطی که جنگ و درگیری در اروپا، آشفتگی بازار انرژی و تورم شدید توجه بین‌المللی را به خود معطوف کرده است.در نشست سران در مصر که به عنوان «COPآفریقا» شناخته می‌شود، وعده داده شد وضعیت فاجعه بار کشورهای فقیر که با شدیدترین عواقب ناشی از گرمایش جهانی مواجه هستند، برجسته شود. مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و سایر کشورها پیشتر اعلام کرده بودند که نگران هستند تلاش‌هایی برای جلوگیری از تقویت پیمان آب و هوایی گلاسکو انجام شود.
مسئله سوخت‌های فسیلی حل‌نشده ماند
آنی داسگوپتا، رئیس موسسه منابع جهان گفت: «در حالی که پیشرفت در زمینه جبران زیان و خسارت دلگرم‌کننده بود، ناامیدکننده است که این تصمیم بیشتر تحت تاثیر پیمان گلاسکو در مورد محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده نه برداشتن گام‌های جدید.»
به گزارش ژاپن‌تودی، در توافق جدید در عین حال به حذف تدریجی استفاده از «همه سوخت‌های فسیلی» اشاره‌ای نشده است. در عوض از کشورها درخواست شد تا گام‌هایی را در جهت کاهش تدریجی انرژی زغال‌سنگ و حذف تدریجی یارانه‌های سوخت فسیلی ناکارآمد بردارند، همانطور که در نشست COP26 در گلاسکو مورد تصویب قرار گرفت.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین