کد خبر: ۳۷۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان گفت: تحقیق و بررسی اثرات اجرای طرح‌های آبخیزداری در بالادست حوضه زاینده‌رود بر آورد این رودخانه توسط یک مشاور ملی انجام می‌شود.
زیست بوم: محمدعلی کاظمی با بیان اینکه با حمایت سازمان منابع طبیعی کشور یک مشاور ملی برای تحقق و بررسی طرح‌های آبخیزداری در حوضه زاینده رود، انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: مشاور نتایج اجرای پروژه‌ها و مسائل و ابهاماتی که درباره این طرح‌ها برای اصناف و بخش‌های مختلف وجود دارد و همچنین میزان اثر بخشی پروژه‌ها را بر آورد رودخانه بررسی می‌کند.

کاظمی با بیان اینکه طرح‌های آبخیزداری در بالادست حوضه زاینده رود، بندهای رسوبگیر است و عمده پروژه‌ها آبگیر نیست، ابراز داشت: پروژه‌های آبخیزداری بالادست حوضه زاینده‌رود در استان با هدف کنترل رسوب اجرا شد که از تجمع رسوب در پشت مخزن سد زاینده‌رود و بروز خسارت به تأسیسات سد جلوگیری کند.

وی با تاکید براینکه براساس سیاست کلان سازمان منابع طبیعی کشور، نگهداشت و تخصیص آب و توسعه سطح زیر کشت از اهداف طرح‌های آبخیزداری این سازمان نیست، گفت: پروژه‌های آبخیزداری با هدف کنترل سیلاب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و حفاظت از خاک اجرا می‌شود و هیج حبس آبی در بندها وجود ندارد با وجود این، اگر بررسی و مشخص شود که در بندهای آبخیزداری بالادست حوضه زاینده‌رود نگهداشت آب اتفاق افتاده، در هر دو استان باید اصلاح شود زیرا آب باید در مسیر رودخانه جاری باشد.

هدفِ آبخیزداری حبس آب نیست

مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان تصریح کرد: هدف پروژه‌های آبخیزداری استان نه تنها در حوضه زاینده رود بلکه در سایر حوضه‌های آبخیز از جمله سد ۱۵ خرداد، گلپایگان و حوضه کارون نیز نگهداشت آب نیست و در این راستا برای رفع ذهنیت‌ها و ابهاماتی که بعضاً برای بخش‌ها و اصناف مختلف ایجاد شده، مشاوری ملی برای تحقیق و بررسی از پروژه‌ها انتخاب شد.

کاظمی تصریح کرد: بی تردید خروجی و نتیجه گزارش مشاور تأثیر طرح‌های آبخیزداری اجرا شده در حوضه زاینده رود را نشان خواهد داد و اگر مشکلی مبنی بر نگهداشت آب در بندها باشد، اصلاح می‌شود.

کاظمی با اشاره به اینکه اجرای طرح جامع حوضه‌های آبخیز در استان اصفهان و اعتبارات سال ۱۴۰۱ از دیگر موضوعاتی بود که درباره آن با مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان منابع طبیعی کشور گفتگو شد، خاطرنشان کرد: بخشی از اعتبار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری به اصفهان به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به منابع طبیعی استان ابلاغ شده و اکنون مراحل اجرا و انتخاب پیمانکار پروژه‌ها در دست پیگیری است.

مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان ابراز داشت: در سفر رئیس جمهوری به استان برای اعتبارات حوزه آبخیزداری ۲۰۰ میلیارد تومان در بازه سه ساله مصوب شد که تخصیص‌ها ملی و بخشی نیز استانی است اما از این اعتبار برای سال جاری فعلاً ۴۰ میلیارد تومان به ما ابلاغ شده است.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین