کد خبر: ۳۷۷۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: با شروع فصل سرما و احتمال افزایش آلودگی هوا انتظار این است که همه دستگاه های اجرایی و دارای تکلیف در قانون هوای پاک از هم اکنون پیش بینی لازم برای همکاری در مدیریت آلودگی هوا بویژه ایام پیش رو به انجام برسانند.
زیست بوم: علیرضا مزینانی در این خصوص اظهار داشت: آلودگی هوای تهران همچنان یکی از معضلات اصلی محیط زیستی استان محسوب می شود که در چند ساله اخیر از بعد استانی به بعد ملی تبدیل شده است.
وی با اشاره به ضرورت توجه بیشتر به موضوع آلودگی هوای تهران خصوصا در سال جاری افزود: خوشبختانه با توجه به کاهش چشمگیر بیماری کرونا، مدارس و دانشگاه ها امسال بصورت مجازی برگزار نشده و بسیاری از مشاغل، فعالیت های خود را بطور حضوری  و با استفاده از وسائط نقلیه پیگیری می کنند که خود این موضوع به افزایش  بار ترافیکی و در نتیجه تشدید آلودگی هوا منجر خواهد شد و این امر نیازمند توجه همه دستگاه ها و شهروندان به تکالیف خود و مسئولیت های اجتماعی در این حوزه است.
مزینانی با بیان اینکه اختصاص سوخت مناسب برای استفاده صنایع بزرگ مقیاس و نیروگاه ها به جای سوخت های مایع غیر استاندارد و آلاینده از دیگر دغدغه ها در این ایام است، گفت: انتظار می رود شرکت پخش و پالایش فراورده های نفتی و شرکت گاز از هم اکنون پیش بینی مدیریت این موضوع و اختصاص سوخت گاز و استاندارد به صنایع و نیروگاه های مستقر در حوزه استان تهران را به انجام برسانند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین به لزوم توجه بیشتر به معاینه فنی خودروها اشاره کرد و ادامه داد: از پلیس راهور تقاضا می شود همچنان برخورد جدی با خودروهای آلاینده، دودزا و فاقد معاینه فنی به ویژه خودروهای سنگین و آلاینده را در دستورکار خود قرار دهند.
وی همچنین تصریح کرد: شهرداری تهران نیز می تواند از هم اکنون اقدامات و آموزش های لازم برای پیشگیری از روشن ماندن و درجا کارکردن اتوبوس های شهری در پایانه ها را به انجام برساند که قطعا این موضوع در جلوگیری از تشدید آلودگی هوا موثر است.
مزینانی گفت: نوسازی و اصلاحات لازم در ناوگان حمل و نقل عمومی از دیگر انتظارات ما از مجموعه شهرداری تهران در مواجهه با ایام آلودگی هواست.
وی همچنین از دستگاه های اجرایی خواست از هم اکنون نسبت به معاینه فنی سرویس های خودرویی و همچنین تاسیسات موتورخانه های گرمایشی خود اقدام لازم را به عمل آورند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه انتظار ما از بخشداری ها و دهیاری ها و شهرداری های شهرستان های استان این است که مطابق مواد قانون مدیریت پسماند با هرگونه ضایعات سوزی و پسماندسوزی مقابله جدی کنند، تاکید کرد: اگر از هم اکنون هشدارها جدی گرفته شود و برنامه ریزی لازم از سوی دستگاه های مسئول با مشارکت مردم به عمل آید می توان امیدوار بود که آلودگی هوای تهران تا بخش زیادی مدیریت شود.
مزینانی در پایان همچنین از تشدید گشت و پایش های محیط زیست استان تهران بویژه در ساعات غیر اداری و شب هنگام همزمان با آغاز فصل سرما و افزایش آلودگی هوا خصوصا در محورهای مواصلاتی و بازدیدهای سرزده از صنایع استان خبر داد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین