کد خبر: ۳۷۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایجاد کلینیک صحرایی و تهیه شناسنامه ژنتیکی یوزهای موجود در پارک ملی توران استان سمنان در دست پیگیری است.
اکبری
زیست بوم: حسن اکبری  در اینباره ابراز داشت: کلینیک صحرایی برای زایمان و انجام کارهای پزشکی یوزپلنگ ایران در پارک ملی توران پیگیری می‌شود و ساختمانی به این منظور در دست ساخت است.

وی افزود: تکثیر در اسارت  به حفظ ژنوم گونه کمک و حداقل جمعیت پایه ولو با تنوع ژنی کم را در اسارت ایجاد می‌کند. برنامه داریم تا تکثیر در اسارت را ادامه دهیم و طوری برنامه‌ریزی کنیم که نقایص سال گذشته را پوشش دهیم و دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، مسئولیت پیگیری جدی این موضوع را عهده دار شده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وجود بحرانی بودن وضعیت یوزپلنگ، حفاظت از زیستگاه آن همچنان اولویت اصلی است و تمام تلاش مجموعه معاونت محیط زیست طبیعی برای بهبود وضعیت زیستگاه است و برنامه‌ای برای دست زدن به طبیعت توران در شهرستان شاهرود استان سمنان برای تکثیر در اسارت وجود ندارد و از ظرفیت‌های موجود استفاده می شود.

اکبری، درباره تهیه شناسنامه ژنتیکی یوزها تصریح کرد: نمونه‌های ژنتیکی که قبلا گرفته شد و در دفتر موزه سازمان حفاظت محیط‌زیست نگهداری می‌شود، قرار است بر روی این نمونه‌ها کار ژنتیکی انجام شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براین اساس نسبت ژنتیکی یوزپلنگ ایران، فیروز و دیگر یوزها بررسی و در نهایت نسبت ژنتیکی یوزپلنگ‌ها شناسایی و شناسنامه دار می‌شود.


منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین