کد خبر: ۳۷۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: وقتی طرف افغان به تعهدات خود در مورد حقابه هامون پایبند نباشد ما هم از طریق سازمان های بین المللی پیگیر دریافت حقابه خواهیم بود.
زیست بوم: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علی سلاجقه در نشست خبری صبح امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به عزم دولت سیزدهم برای حفظ و صیانت از محیط زیست، اظهار کرد: این دولت 2 میثاق محیط زیستی دارد که یکی تاکید رییس جمهور مبنی بر توسعه، فرع بر محیط زیست بودن است و دیگر اینکه هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ نخواهد خورد.
وی با بیان اینکه همه اعضای هیات دولت بر این میثاق ها پایبند هستند، افزود: ما به دنبال تدوین و تصویب قوانین حفاظت و بهره برداری پایدار و ارزیابی محیط زیست هستیم تا در قالب این قوانین، مانع از اجرای پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی در این دولت و دولت های آینده شویم.  

معاون رییس جمهور در عین حال بر رفع گره های ذهنی مردم در خصوص چالش های محیط زیستی تاکید کرد.

در مورد سلامت مردم با کسی شوخی نداریم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره بحث آلایندگی یک صنعت استخراج کننده ید در استان گلستان، گفت: ظرف همین هفته یک گروه ارزیاب ویژه برای بررسی آلایندگی این صنعت به منطقه ارسال می کنیم و قطعا در مورد سلامت مردم با کسی شوخی نداریم. این صنعت یا باید در یک بازه زمانی مشخص برای کاهش آلایندگی اقدام کند و یا دستور تعطیلی آن را صادر خواهیم کرد.
نشست

سلاجقه با اشاره به حساسیت ریاست جمهوری به بحث احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: در بحث احیای دریاچه ارومیه تاکنون سرمایه گذاری زیاد همراه با کارهای سخت افزاری گسترده ای صورت گرفته است و ما هم به دنبال نجات این دریاچه هستیم.

وی با بیان اینکه بخش عمده اقدامات سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده و این دولت به دنبال تکمیل پروژه ها است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 600 میلیون مترمکعب آب برای انتقال آب به دریاچه آماده است اما هنوز تونل انتقال آب که می بایست 22 بهمن سال گذشته به بهره برداری می رسید، مشکل فنی دارد و قابل آب اندازی نیست.

افزایش سطح زیر کشت منطقه در تضاد با برنامه احیای دریاچه ارومیه است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از افزایش سطح زیر کشت در حوضه دریاچه ارومیه، آن را در تضاد با سیاست های احیای این دریاچه توصیف کرد و گفت: ما از وزارت نیرو خواسته ایم حقابه ای که به دریاچه ارومیه و همچنین تالاب گاوخونی تحویل می شود، سر تالاب تحویل داده شود تا برداشت های غیرمجاز از آب در طول مسیر صورت نگیرد.

معاون رییس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی هم خواست بحث الگوی کشت و کشت گیاهان کم آب بر را در این حوضه به صورت جدی تر دنبال کند.

تغییرات اقلیمی؛ متهم نخست خشکی دریاچه ارومیه

سلاجقه با اشاره به نتایج یک پژوهش دانشگاهی، متذکر شد: بحث تغییرات اقلیمی نقش اول را در کاهش آب دریاچه ارومیه داشته است و پس از آن بحث تغییر کاربری اراضی است که مشکل ساز شده است.

وی در خصوص وضعیت معیشتی محیطبانان و کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست هم گفت: از دی ماه پارسال بحث افزایش مزایای محیطبانان و کارکنان سازمان انجام شد و در حال حاضر هم با افزوده شدن حدود 300 میلیارد تومان به بودجه امسال سازمان، احکام افزایش 50 درصدی حقوق پرسنل در حال انجام است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از برگزاری مناقصه برای خرید تجهیزات انفرادی محیطبانان خبر داد و تصریح کرد: پایش مناطق حفاظت شده به صورت مرکزی بار زیادی از دوش محیطبانان بر می دارد و این امر در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: همه 1200 موتوری که بین استان های کشور توزیع شده به دستگاه GPS مجهزند.

به گفته معاون رییس جمهور، برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای بودجه سال 1402 تا آخر شهریورماه برای ارایه به دولت آماده خواهد بود.

پیگیری حقابه هامون از طریق سازمان های بین المللی

سلاجقه در ادامه با اشاره به خلف وعده طرف افغان برای تخصیص حقابه هامون، تاکید کرد: وقتی طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نباشد ما هم از طریق سازمان های بین المللی برای دریافت حقابه هامون اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در انتصاب مدیران به هیچ وجه تحت فشار نیستیم، تصریح کرد: اعتقاد من بر این است که نیروهای شایسته درون سازمان می بایست ارتقا پیدا کنند و به جایگاه های عالی سازمان دست یابند.

سلاجقه، مدیریت سازمان حفاظت زیست را فارغ از مباحث مطرح شده در فضای مجازی عنوان کرد و افزود: من تا لحظه ای که در این جایگاه هستم با قدرت به وظایف و مسوولیت های خود عمل خواهم کرد.

وی با اشاره به روند پرونده محیطبان برومند نجفی و اقدامات انجام شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای شکستن حکم و جلب رضایت خانواده مقتول، تاکید کرد: ما از همه دستگاه های مسوول برای پاسخگویی نسبت به حادثه دلخراش شهادت محیطبان برومند نجفی پیگیر هستیم و در این زمینه مکاتبات و جلسات متعددی با قوه محترم قضاییه و وزارت کشور هم برگزار کرده ایم. البته این موضوع که هنوز قاتل این محیطبان دستگیر نشده است، برای ما سوال برانگیز است.

بهره برداری از آب های ژرف بدون مجوز زیست محیطی وارد فاز اجرایی نخواهد شد
معاون رییس جمهور با رد ادعای ورود پروژه بهره برداری از آب های ژرف به فاز اجرایی، گفت: این پروژه هنوز در فاز مطالعاتی قرار دارد و تا مجوز محیط زیستی خود را دریافت نکند وارد فاز اجرایی نخواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اتصال 8 خدمت این سازمان به پنجره واحد دولت الکترونیک و نیز الکترونیکی شدن 35 خدمت، خبر داد و افزود: تا پایان شهریور، نقشه های ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیستی 6 استان کشور آماده خواهد شد.

برگزاری حدود 50 درصد جلسات ستاد مدیریت پسماند در یکسال اخیر

سلاجقه در خصوص برگزاری جلسات ستاد ملی مدیریت پسماند هم یادآور شد: از 31 جلسه ای که ستاد مدیریت پسماند در طول 15 سال گذشته برگزار کرده است حدود 50 درصد این جلسات در یکسال اخیر و در دولت سیزدهم برگزار شده است.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهور نسبت به مدیریت پسماند در 3 استان شمالی کشور، استفاده از ظرفیت پسماندها برای بحث سوخت را از راهکارهای موثر در این زمینه برشمرد.

تامین بخشی از سوخت صنایع سیمان از طریق پسماند
به گفته معاون رییس جمهور، مقرر شده است که مجموعه سیمان تهران بخشی از سوخت خود را از پسماندها تامین کند و این کار برای دیگر صنایع سیمان هم انجام خواهد شد.

وی همچنین از پیشنهاد تهاتر گاز بین پالایشگاه و نیروگاه اصفهان برای جلوگیری از مازوت سوزی در فصل زمستان خبر داد و خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم این تهاتر در مورد نیروگاه و پالایشگاه شازند هم انجام شود. 

بهره برداری از 125 پروژه محیط زیستی در سال اول دولت سیزدهم

سلاجقه در خصوص بهره برداری از طرح های زیست محیطی در یکساله نخست دولت سیزدهم، گفت: در هفته محیط زیست امسال 88 پروژه و در هفته دولت هم 37 پروژه محیط زیستی به بهره برداری رسید.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین