کد خبر: ۳۷۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
محققان دانشگاه هاروارد مطرح کردند؛
جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که تا سال ۲۱۰۰ در مناطق استوایی در نیمی از سال هوا به طرز خطرناکی گرم خواهد بود.
محمدیزیست بوم/منصوره محمدی: گرمای شدید هوا در تابستان جاری باعث شد تا تحقیقات گسترده‌ای در زمینه تغییرات آب و هوایی و پیش بینی وضعیت هوا در دهه‌های آینده صورت بگیرد. براساس تحقیقات، رکوردشکنی امواج شدید گرمایی که در تابستان امسال در نقاط مختلف جهان روی داده تا پایان دهه جاری میلادی به طور فزاینده‌ای تکرار خواهد شد. البته که کارشناسان معتقدند این رخداد ارتباط مستقیمی با رفتار ما در جهان و توانایی محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای به ویژه کربن در سال‌های پیش رو دارد. 
به گزارش گاردین، محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه واشنگتن، از تاریخ رویدادهای آب و هوایی استفاده کرده و آن‌ها را با پیش بینی رشد جمعیت، رشد اقتصادی و رشد کربن ترکیب کردند تا به فرمولی احتمالی برای پیش بینی دمای جهان در سال‌های آینده دست پیدا کنند. 
دانشمدان در محاسبات خود تغییراتی را در شاخص گرمای جهانی پیش بینی کردند - ترکیبی از دما و رطوبت هوا، تا دریابند که چگونه گرما بر بدن انسان تاثیر می‌گذارد. به گفته سرویس ملی هواشناسی ایالات متحده، اگر شاخص گرما به ۳۹.۴ درجه سانتیگراد برسد «خطرناک» و اگر به ۵۱ درجه سانتیگراد برسد «بسیار خطرناک» در نظر گرفته می‌شود. 
محاسبات نشان می‌دهد که حتی اگر کشورهای سراسر جهان افزایش دمای جهانی را کمتر از ۲ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن نگه دارند - که توسط کارشناسان به عنوان بهترین سناریو دیده می‌شود – باز هم شاخص گرما به سطوح خطرناکی می‌رسد. 
تا سال ۲۱۰۰ شرایط خطرناک در نقاطی از جهان از جمله غرب اروپا، ایالات متحده، چین و ژاپن سه تا ۱۰ برابر بیشتر خواهد شد. نیمی از روزهای سال دمای هوا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری به طور خطرناکی گرم در نظر گرفته می‌شود و در مناطق استوایی آستانه شاخص گرما با وضعیت «بسیار خطرناک» احتمالاً بیش از ۱۵ روز در هر سال تجاوز می‌کند. 
به گفته زیپتلو، محقق دانشگاه هاروارد، تنش‌های گرمایی بی‌سابقه‌ای وجود خواهد داشت و موج‌های گرمای شدید بیشتر خواهد شد. برای میلیاردها نفری که درپایان قرن قرار است در نیمه جنوبی جهان زندگی کنند یافتن کلمات در توصیف شرایط دشوار خواهد بود چرا که دمای بی‌سابقه‌ای تجربه خواهد شد.
 به گفته زیپتلو و معلوم نیست که وقتی مردم در معرض آن موج‌های گرمایی قرار بگیرند چه اتفاقی می‌افتد. 
هرچند برخی محققان معتقدند که حتی این نتایج ممکن است محافظه‌کارانه باشد و شرایط بدتری پیش روی جهان باشد! پارسونز محقق دانشگاه دوک در ایالات متحده معتقد است شاخص دما اگر در نیمه ظهر در نظر گرفته شود اعداد می‌توانند چندین درجه بالاتر باشند.


منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین