کد خبر: ۳۷۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
یادداشتی به مناسبت روز تشکل‌ها؛
رشد و تعالى هر نظام اجتماعى در پرتو همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى افراد آن جامعه میسر مى گردد.جامعه شناسان اعتقادات و احساسات مشترک و تعادل و هماهنگى میان باورها و ارزش ها را از عمده عوامل اثر گذار بر ایجاد همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى جامعه مى دانند و عامل اصلى واگرایى انسانهارا جدال و ستیز های مبتنی بر عدم پذیرش تفاوت ها و ارزش ها مى دانند.
همبستگی اجتماعی و مشارکت عمومیزیست بوم/ ایرج حشمتی*: رشد و تعالى هر نظام اجتماعى در پرتو همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى افراد آن جامعه میسر مى گردد.جامعه شناسان اعتقادات و احساسات مشترک و تعادل و هماهنگى میان باورها و ارزش ها  را از عمده عوامل اثر گذار بر  ایجاد همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى جامعه مى دانند و عامل اصلى واگرایى انسانهارا  جدال و ستیز های مبتنی بر عدم پذیرش تفاوت ها و ارزش ها  مى دانند. در نگاه اسلامى همدلى و نوعدوستى از جمله عوامل تقویت کننده همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى تفاهم، است و عوامل تهدید کننده آن سوء ظن ها، تهمت ها، خواهش هاى نفسانى است .
 
 مشارکت مردمى در شکل گیرى سامانه نظام سیاسى و اداره آن، امرى مسلم و اجتناب ناپذیر است و اساساً بدون مشارکت عمومى و مردمى، امکان توسعه، رشد و تعالى یک کشور امکان پذیر نیست. از بعد اجتماعى نیز وحدت و همبستگى عمومى نقش بسزایى در ثبات  هر نظام اجتماعى دارد، چرا که جوامع بشرى تنها در سایه همبستگى اجتماعى است که مى توانند به روابط و تعاملات روزمرّه زندگى خویش بپردازند، زبان یکدیگر را درک کنند، واکنش هاى دیگران را پیش بینى نمایند و براى آینده زندگى خود برنامه داشته باشند. ملتى که داراى همبستگى اجتماعى و مشارکت عمومى است و از وحدت، یکدلى، یک رنگى و همدلى بهره مى برد، به راحتى با مشارکت عمومى شهروندان خویش به تحقق اهداف متعالى نظام خویش دست خواهد یافت.
 
 با تمرکز بر رهیافت علمی و عملی فوق مشارکت دولت و مردم در حوزه های مختلف سیاستگذاری، تصمیم گیری، اجرا و نظارت یکی از بهترین راهکارهای ایجاد وفاق و همبستگی اجتماعی است . در زمان حاضر و بروز رویداد های  مخرب محیط زیستی در سطح کره زمین که به نوعی معلول بی توجهی‌ِ صرف بشر به پدیده همبستگی اجتماعی است چاره ای جز رجوع  سریع رهبران فنّ سالار "تکنوکرات" امروزی به رویکردهای صلح طلب و بشر دوستانه و تلفیق تقکر فنی و تخصصی با تفکر اجتماع محور، باقی نمانده است . با نگاهی گذرا به سابقه فعالیت تشکلی در ایران در رویکرد های مختلف و تحت عناوین متفاوت سندیکا، حزب، صنف ، گروه و غیره با نوعی بالندگی و توسعه در مسیر تکاملی آن روبرو هستیم . مسیری که در نهایت دولت را بر آن داشت تا با ایجاد ساختار و تشکیلات سازمانی راهی برای همسویی با شریک توانمندش در توسعه اجتماعی برگزیند . در این مسیر پر مخاطره، راهی جز خلق یک قانون فرادستی که با مشارکت و همفکری دولت  و مردم تدوین شود نیست! که خوشبختانه امروز قدم های بزرگی در این مسیر برداشته شده و دستیابی به آرزوهایی به فراخی تلاش مردمی مطالبه گر و حساس به امور مختلف اجتماعی بویژه حفظ و حراست از زیست بوم ایران زمین، هدف غایی و نهایی این شراکت وارسته و انسانی است. 
 
امروز طلیعه ای نو و فرصتی مغتنم برای پاسداشت تمامی همدلی ها و رشادت ها و از خود گذشتگی هایی است که کلیه مطالبه گران اجتماعی بویژه دلسوزان واقعی محیط زیست در توسعه همبستگی ملی و برای حفظ و اعتلای وضعیت طبیعت زخم خورده کشور عزیزمان، اِعمال داشته اند. امید که این روز مطلَع تعهد و پیمان ابدی برای ادامه مسیر دشوار توسعه متوازن و آبادانی محیط زیست کشورمان باشد.
 
* مدیر کل محیط زیست استان اصفهان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین