کد خبر: ۳۷۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳
زیست بوم گزارش می‌دهد؛
مدیر اسبق پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی: درباره تاثیر این جاده بر جمعیت یوز با ذکر مثالی توضیح می‌دهد: ما در خوش بینانه‌ترین حالت ممکن اگر ۳۰ یوز داشته باشیم و این را با جمعیت انسان در کره زمین مقایسه کنید، تلف شدن یک یوز به مانند حذف ۱۵۰ میلیون نفر آدم از زمین است.
سریال یوزکشی در ایران ؛ بی توجهی تاریخی به جاده مرگزیست بوم/ منصوره محمدی*: منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان، نامی بسیار مهم برای کارشناسان و حافظان حیات وحش است که به نام یوزپلنگ‌های آسیایی پیوند خورده است. استانی که سه ماه پیش و برای نخستین بار سه توله یوز را در پی تکثیر در اسارت دو یوز نام آشنا «ایران» و «فیرو» در دل خود جای داد. اما در روزهایی که همه‌ی نگاه‌ها به سمت «پیروز» تنها بازمانده این تکثیر بود از سمنان خبر رسید یک یوز جوان در جاده میامی تلف شد. جاده‌ای که سال هاست نسبت به ایمن‌سازی آن هشدار داده شده است چرا که به کشتارگاه اندک یوزهای باقی مانده تبدیل شده است؛ در دهه گذشت، 9 یوز در این جاده جان خود را از دست داده اند. با این حال و به رغم اهمیت بسیار بالای این جاده در حفاظت و تکثیر جمعیت یوزها، همانند دیگر جاده‌های کشور مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
باقر نظامی بلوچی، مدیر اسبق پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در گفت و گو با زیست بوم درباره تاثیر این جاده بر جمعیت یوزها ابتدا به نقش آن در مرگ و زندگی یوزپلنگ‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: مهمترین عامل مرگ و میر یوزها جاده نیست، اما در جاده‌ها اغلب تلفات جاده‌ای مربوط به ماده‌ها بوده است و به این دلیل که مرگ ماده‌ها جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منابع جمعیتی ما را نابود می‌کند بسیار مهم است. 
او در ادامه به اقدامات مطالعاتی انجام شده برای حفاظت از یوزها در جاده‌های سمنان اشاره می‌کند و می‌گوید: از سال ۹۷ تاکنون متاسفانه تقریبا هیچ اقدامی برای یوز به ویژه در آن جاده انجام نشده است. تا سال ۹۷ برنامه ریزی‌هایی انجام شده بود که جاده فنس کشی شود اما از اواخر سال ۹۷ و اوایل ۹۸ تقریبا هیچ کاری برای حفاظت از زیستگاه یوز انجام نشد. 
نظامی اما اجرایی نشدن برنامه‌های مطالعاتی را مهمترین دلیل ادامه تلفات یوزها در این جاده می‌داند و می‌گوید: در آن جاده قرار بود در کنار هم مجموعه اقداماتی انجام شود که یکی از آن‌ها فنس کشی بود که جواب داده و اثر تصادفات را هم کاهش داد اما به سرانجام نرسید و تکمیل فنس کشی باید در اولویت اول اقدامات حفاظتی در این جاده قرار گیرد. همچنین قرار بود که در این جاده محدودیت سرعت در نظر گرفته شود، سرعتگیر قرار داده شود، دوربین نصب شود، تابلوهایی جهت اطلاع‌رسانی انجام شود. نمی‌توان گفت تنها یک اقدام خاص مثلا فنس کشی به تنهایی کافی است، بلکه مجموعه اقداماتی باید در کنار همدیگر صورت گیرد که متاسفانه حدود سه، چهار سالی است مغفول مانده است. سریال یوزکشی در ایران ؛ بی توجهی تاریخی به جاده مرگ
مدیر اسبق پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با اشاره به اینکه ایجاد روگذر ممکنن است به دلیل مسائل اقتصادی امکان‌پذیر نباشد اما توسعه زیرگذرها و دیگر اقداماتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردم باید انجام می‌گرفت اما از سال ۹۷ سازمان محیط زیست فقط به دنبال برنامه ریزی است و چه زمانی برنامه ریزی‌ها انجام شود مشخص نیست. 
نظامی تاکید دارد که زمان برنامه ریزی گذشته و باید اقدام اجرایی انجام شود و می‌گوید: برای حفظ اندک جمعیت باقی مانده باید اقدام کرد. 
مدیر اسبق پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره تاثیر این جاده بر جمعیت یوز با ذکر مثالی توضیح می‌دهد: ما در خوش بینانه‌ترین حالت ممکن اگر ۳۰ یوز داشته باشیم و این را با جمعیت انسان در کره زمین مقایسه کنید، تلف شدن یک یوز به مانند حذف ۱۵۰ میلیون نفر آدم از زمین است. 
نظامی در ادامه می‌گوید یکی از دلایل تشدید نگرانی‌ها تلف شدن ماده‌ها در این جاده است و توضیح می‌دهد: تنها زیستگاه باقی مانده همین مکان است و اینجا کریدور مهاجرتی ماده‌ها است که به سمت زیستگاه شمالی می‌روند و بر می‌گردند. 
او در ادامه با اشاره به انجام مطالعات مکمل و موازی در این منطقه اظهار کرد: محدوده خطر تصادفات در این منطقه در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بررسی شده است، از جمله اینکه در کدام قسمت‌های این جاده تابلو گذاشته شود، سرعت گیر نصب شود، روشنایی محدوده بیشتر شود چرا که بیشتر تصادفات در شب انجام می‌شود. الان بحث اجرا است و باید اقدامی صورت بگیرد. از طرفی ما تقریبا می‌دانیم که در چه فصلی تصادفات رخ می‌دهد و تنها یک بحث اجرا باقی مانده است. حتی با راهنمایی و رانندگی نیز هماهنگی انجام شده و باید هماهنگی‌های بیشتر بین دستگاهی انجام شود تا کارهای مطالعاتی به اجرا برسد.

*خبرنگار زیست بوم
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین