کد خبر: ۳۷۵۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
با توجه به بررسی محققان، انتظار می‌رود که اختلاف بین دمای شب و روز کاهش یابد که این امر خطراتی برای سلامتی به همراه خواهد داشت.
نگرانی دانشمندان از کاهش فاصله دمای روز و شبزیست بوم/منصوره محمدی*: همزمان با موج گرمای هوا که طی هفته‌های گذشته در انگلستان حاکم بود، سرخط خبرها بر روی مساله دما متمرکز بود، چرا که دمای هوا در کونینزبرگ در لینکلن شایر به ۴۰.۳ درجه سانتی گراد رسیده بود. اما برای بسیاری از مردم گرمای طاقت فرسای شب‌ها بود که بیشترین ناراحتی را برایشان به همراه داشت. دمای شب در بسیاری از مناطق بالای ۲۰ درجه سانتی گراد باقی مانده بود و در امیلی مور واقع در غرب یورکشایر به ۲۵.۹ درجه سانتی گراد رسیده بود. 
به نوشته گاردین، در طی قرن گذشته دمای شب سریعتر از دمای روز در بیشتر نقاط جهان افزایش یافته است و مطالعه‌ای که در مجله ژئوفیزیکال ریسرچ منتشر شده این مطلب را تایید کرده است که افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر به این روند شده است. 
این به این دلیل است که هوای گرمتر رطوبت بیشتری را در خود نگه می‌دارد و ابرهای اضافی گرما را در روز منعکس می‌کنند و در شب آن را به دام می‌اندازند. شب‌های مرطوب خطرناک هستند زیرا عرق ما به راحتی تبخیر نمی‌شود، خنک ماندن را سخت‌تر می‌کند و به اندام‌هایی مانند قلب فشار وارد می‌کند. 
هرچند که در اروپا به طرز عجیبی این روند کاهش داشته و دمای روز با سرعت بیشتری نسبت به دمای شب افزایش داشته است و این مساله احتمالا به دلیل آن است که در دهه‌های اخیر شاهد پاکسازی آسمان اروپا از آلاینده‌ها بودیم. با ادامه روند انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش فاصله دمای روز و شب ادامه خواهد داشت اما می‌توان با کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوی این روند را گرفت.

*خبرنگار زیست بوم

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین