کد خبر: ۳۷۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۶۱ رای موافق و ۸ رای ممتنع، قطعنامه‌ای تاریخی را روز پنجشنبه به تصویب رساند که دسترسی به محیط زیست پاک، سالم و پایدار را یک حق جهانی بشری اعلام کرد.
تصویب قطعنامه تاریخی سازمان ملل متحد در حمایت از محیط زیستزیست بوم/منصوره محمدی*: این قطعنامه که مشابه آن سال گذشته، توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تصویب رسیده بود، از کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های تجاری می‌خواهد تا تلاش‌های خود را برای تضمین محیطی سالم برای همه افزایش دهند. 
به گزارش سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد از این تصمیم «تاریخی» استقبال کرده و گفته است که این پیشرفت تاریخی نشان می‌دهد که کشورهای عضو می‌توانند در یک مبارزه جمعی بر علیه تهدیدهای سه‌گانه این سیاره یعنی تغییرات آب و هوایی، از دست دادن تنوع زیستی و آلودگی دور هم جمع شوند. این قطعنامه به کاهش بی‌عدالتی‌های محیط زیستی، توانمندسازی مردم به ویژه افرادی که در شرایط آسیب‌پذیری قرار دارند از جمله مدافعان حقوق محیط زیست، جوانان، زنان، کودکان و مردم بومی کمک خواهد کرد. 
گوترش اضافه کرد این تصمیم همچنین به کشورها کمک می‌کند تا به اجرای تعهدات زیست محیطی و حقوق بشری خود سرعت دهند. 
گوترش در ادامه تأکید کرد که اما پذیرش قطعنامه «فقط آغاز است» و از کشورها خواست تا این حق تازه به رسمیت شناخته شده را به «واقعیتی برای همه و در همه جا» تبدیل کنند. 
این متن ابتدا در ژوئن گذشته توسط ۵ کشور کاستاریکا، مالدیو، مراکش، اسلونی و سوئیس ارائه شد و اکنون مورد حمایت بیش از ۱۰۰ کشور قرار گرفته است. این متن اشاره می‌کند که حق داشتن محیط زیست سالم با قوانین بین المللی مرتبط است و تاکید دارد که ترویج آن لازم و ضروری است. 
این قطعنامه همچنین این نکته را که تأثیر تغییرات آب و هوایی، مدیریت و استفاده ناپایدار از منابع طبیعی، آلودگی هوا، زمین و آب، مدیریت نامناسب مواد شیمیایی و پسماندها و از بین رفتن تنوع زیستی ناشی از آن، بهره‌مندی از این حق را مختل می‌کند را به رسمیت می‌شناسد. 
به گفته دیوید بوید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، این تصمیم مجمع ماهیت حقوق بین الملل حقوق بشر را تغییر خواهد داد. 
۸ کشور  چین، روسیه، بلاروس، کامبوج، ایران، سوریه، قرقیزستان و اتیوپی به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
*مترجم و خبرنگار محیط زیست
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین