کد خبر: ۳۷۵۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
زیست بوم گزارش می‌دهد؛
آتش جنگل‌های خائیز با تلاش مردم محلی، فعالان محیط زیست و نیروهای امدادی در نهایت خاموش شد. آتشی که خاموشی آن به دلیل صعب العبور بودن منطقه، کمبود نیرو و اتمام بنزین دمنده‌ها زودتر از آنچه انتظار آن می‌رفت به درازا کشید و همین مساله چند سوال تکراری را باز هم بی‌پاسخ گذاشت.
بنزین تمام شد؛ خائیز در آتش سوخت!زیست بوم/ منصوره محمدی*: آتش جنگل‌های خائیز با تلاش مردم محلی، فعالان محیط زیست و نیروهای امدادی در نهایت خاموش شد. آتشی که خاموشی آن به دلیل صعب العبور بودن منطقه، کمبود نیرو و اتمام بنزین دمنده‌ها زودتر از آنچه انتظار آن می‌رفت به درازا کشید و همین مساله چند سوال تکراری را باز هم بی‌پاسخ گذاشت. 
این اولین بار نیست که جنگل‌های خائیز در معرض آتش قرار می‌گیرند. آتش سوزی در این منطقه حفاظت شده اینبار نسبت به آتش‌سوزی سال ۹۹ در وسعت کمتری رخ داد، هرچند نسبت به آتش سوزی سال ۱۴۰۰ وسیع‌تر بود اما اظهارنظرهای مقامات مسئول نشان دهنده ادامه یک روند تکراری در مهار آتش است. 
نخستین اظهارات در مورد آتش سوزی از سوی فرماندار شهرستان کهگیلویه انجام شد، او گفت که آتش در همان روز جمعه مهار شد اما با وزش باد شدید مجددا شعله‌ور گشت. موسوی در صحبت‌های خود به تمام شدن بنزین دستگاه‌های دمنده نیز اشاره کرد که نیروها با دستگاه‌های دمنده در حال مهار آتش بودند اما بنزین دستگاه‌های دمنده تمام شد و با توجه به صعب العبور بودن منطقه منتظر پشتیبانی شدند. 
موسوی همچنین علت آتش سوزی را با احتمال بسیار زیاد عامل انسانی مطرح کرد، گفته‌ای که مدیر کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد علت آنرا در دست بررسی مطرح کرد. 
در جریان این آتش سوزی عباس علی نژاد فعال محیط زیست این استان با اشاره به مهار آتش توسط دستگاه‌های دمنده به رسانه‌ها گفته بود که برای مهار آتش به پشتیبانی نیز است. نیروها درحال خاموش کردن آتش هستند اما به آب، غذا و بنزین برای دستگاه‌های دمنده نیاز دارند. 
او گفته بود که به علت سخت گذر بودن منطقه، شیب بالای ۹۰ درجه و سقوط کنده‌های باقی مانده آتش دوباره شعله‌ور می‌شود و تا ۲۴ ساعت پس از مهار آتش، پایش و حضور در منطقه نمی‌توان گفت آتش‌سوزی مهار شده است. 
مدیر کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد نیز پس از مهار آتش ازعدم همکاری دیگر دستگاه‌ها در مهار آتش گلایه کرده و گفت: دیگر دستگاه‌ها آنطور که باید همکاری ندارند و انتظار داریم که دستگاه‌ها، نیروهای مردمی و تشکل‌های مردم نهاد بیش از پیش همکاری داشته باشند. 
او پس از مهار آتش نیز طی پیامی از مدیریت بحران استان، استاندار، هماهنگی امور عمرانی، فرمانداران و بخشداران شهرستانهای گرمسیری، نیروهای بسیج، هلال احمر؛ منابع طبیعی و تشکل‌های زیست محیطی مردم نهاد برای مهار آتش پس از ۲۴ ساعت تشکر کرد. 
امید سجادیان فعال محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد در گفت و گو با زیست بوم در توضیح اتفاقاتی که در پی آتش سوزی خائیز رخ داد می‌گوید: در سال ۹۹ طی چندین مورد آتش سوزی بیش از ۷ هکتار از اراضی در آتش سوخت. در سال ۱۴۰۰ میزان آتش سوزی‌ها خیلی کمتر بود و امسال تاکنون دو مورد آتش سوزی رخ داد که به دلیل سرعت اولیه نیروهای امدادی مهار شد و آتش سوزی چند روزی گذشته نیز چندین بار مهار شد و به دلیل صعب العبور بودن منطقه و درست انجام نشدن پاکسازی‌ها مجددا روشن می‌شد. 
بنزین تمام شد؛ خائیز در آتش سوخت!
سجادیان تاکید دارد که پاکسازی پس از اطفا نیز به همان اندازه اطفا حریق اهمیت دارد و تیم‌های عملیاتی باید تا ۴۸ ساعت در منطقه حضور داشته باشند و آنرا مدام پایش کنند. 
او می‌گوید ۷۰ درصد آتش سوزی‌ها به این دلیل مجددا روشن می‌شود که پاکسازی‌ها به خوبی انجام نمی‌شود چرا که نیروها خسته هستند و کمبود نیرو و نبود نیروهای تخصصی که عملیات بعد از اطفا را نظارت داشته باشند بر این مساله مهم است. 
او سطح ارتقا امکانات و نیروهای امدادی را در مساله مهار آتش سوزی‌ها به وظیفه سازمان‌های دولتی در اظهار نظر در این زمینه مربوط می‌داند و می‌گوید که اعتباراتی برای استان در نظر گرفته شد و سازمان‌های دولتی باید بگویند که میزان اعتبارات آن‌ها چه میزان تغییر کرده و چقدر برای عملیات‌های اطفا هزینه کرده اند. 
از طرفی تعدادی دیده بان در منطقه داشتیم که امسال حضور نداشتند چرا که سازمان بازرسی به قراردادهای آنها ایراد قانونی گرفته بود و امسال دیگر دیده بان‌ها نیز در اختیار قرار داده نشده است. 
سجادیان نقش آموزش و مردم محلی را در مهار آتش سوزی بسیار پررنگ می‌داند و می‌گوید: سازمان‌های مردم نهاد، آموزش‌های زیادی را به مردم محلی دادند و با کمک نهادهای مردمی تیم‌های زیادی از جامعه محلی گرفته تا مردم عادی را توانستیم تربیت کنیم و با آموزش‌ها مردم را توجیه کردیم که هرکسی خودسرانه در هنگام آتش سوزی حضور نداشته باشد و صرفا افراد اموزش دیده در منطقه خود حضور پیدا کنند و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد. دولت نیز باید این اقدامات را انجام دهد و برنامه جامعی برای پس از اطفا نیز ارایه کند. 
این فعال محیط زیست درباره چرایی عدم استفاده از هلی کوپتر در اطفای حریق اینگونه توضیح می‌دهد: در نقاط صعب العبور اگر بالگردی برای چند استان فراهم باشد قطعا در ساعات اولیه آتش سوزی می‌توانند آنرا کنترل کنند. اما الان بالگردی که مخصوص این موضوع باشد در استان کهگیلویه نداریم. در استان‌های مجاور هم نداریم. و برای اینکه سلسله مراتب را طی کند، ما ساعت طلایی کنترل آتش را از دست داده‌ایم.

*خبرنگار زیست بوم

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین