کد خبر: ۳۷۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
زیست بوم گزارش می دهد؛
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر بومی بودن پروانه برگ خوار زاگرس، با اشاره دلایل بروز چنین پدیده ای خواستار پرهیز از هر گونه مبارزه خشن با پروانه ها از جمله استفاده از سموم شد.
مرگ زاگرس با خشونت در مبازره با پروانه‌‌ ها
زیست بوم/منصوره محمدی: آفت بومی پروانه برگ خوار بلوط مدتی است درختان بلوط جنگل های زاگرس در سه استان کهگیلویه و بویر احمد، فارس و خوزستان را مورد حمله قرار داده است. در روزهای اخیر با افزایش خزان در جنگل های بلوط، مدیران و مسئولان منابع طبیعی بازدیدهایی از مناطق درگیر با این آفت داشته و از اختصاص بودجه برای مبارزه با پروانه برگ خوار بلوط سخن گفتند. نوبخت، سرپرست سامان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از اختصاص بودجه 168 میلیارد ریالی برای مبارزه با این گونه بومی از سوی مجلس سخن گفت، مبارزه ای که قرار است با محلول پاشی اجرا شود اما بر سر استفاده از آن اختلاف نظرهایی وجود دارد.
در حالی که مسئولان محلول پاشی را راهکار مبارزه با این آفت و احیای درخت های زاگرس می دانند، اما کارشناسان نظر دیگری دارند. آنها معتقدند که محلول در واقع زهری است که بر سر منطقه ریخته می شود و حتی می تواند منجر به از دست رفتن تعادل زیستی منطقه شود.
حسین آخانی، گیاه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با زیست بوم درباره حمله پروانه برگ خوار به جنگل های زاگرس می گوید: با طغیان پروانه ای مواجه هستیم که بومی منطقه زاگرس است و در جای دیگری شناخته و دیده نشده است. در نتیجه نمی توانیم آنرا به عنوان یک گونه مهاجم و خطرناک در نظر بگیریم.

طغیانی از جنس تغییر اقلیم
او این طغیان را موضوعی عجیب نمی داند و معتقد است طغیان حشرات به دلیل عواملی همچون تغییر اقلیم و به هم خوردن برخی از فاکتورهای کنترل کننده اکوسیستم چیز عجیبی نیست.  در بسیاری از سال ها می بینیم که در اثر خشکسالی، گرما و دیگر عوامل شاهد هجوم حشرات هستیم.
آخانی با اشاره به عمر شناسایی پروانه برگ خوار بلوط به طغیان های چندین باره آن اشاره کرده و ادامه می دهد: این پروانه نیز حدود 80 سال پیش در زاگرس شناسایی شده است و تاکنون چندین مرتبه نیز طغیان کرده و مجددا فروکش کرده است. در مورد طغیانی که امسال رخ داده هنوز مطالعات علمی دقیقی وجود ندارد و براساس فکت های عینی موجود به مساله نگاه می کنیم.

پروانه ها باعث مرگ بلوط نمی شوند
نگاه های احساسی و تراژیک را کنار بگذاریم
عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید دارد که پروانه برگ خوار باعث مرگ درختان بلوط نمی شو و فقط برگ ها را می خورد و باعث خزان زودرس می شود و بعد از خوردن برگ ها نیز به این دلیل که غذایی ندارد خود به خود از بین می رود.
مرگ زاگرس با خشونت در مبازره با پروانه‌‌ ها
آخانی این موضوع را دلیلی بر نگاه حساب شده و با احتیاط به مساله پروانه ها می داند و می گوید: در نتیجه به این موضوع باید با احتیاط بسیار نگاه کرد و به جای اینکه مساله را احساسی و تراژیک کنیم، به عنوان یک پدیده زیستی، به موضوع نگاه کنیم و اگر میخواهیم راهکاری را پیشنهاد کنیم با توجه به تمام جوانب باشد.

مبارزه خشن با پروانه ها ممنوع!
او توضیحاتی درباره زمان به پایان رسیدن حمله پروانه ها به بلوط های زاگرس نیز داد و  گفت: الان هیچکس نمی تواند پیش بینی کند که آیا این پروانه این رفتار را هر سال انجام خواهد داد یا بعد از دو سه سال از بین خواهد رفت. اگر دقت کنید، سفیدبالک در تهران نیز سه سال طغیان داشت و خود به خود از بین رفت. بنابر این در این مورد نیز همین است. به همین دلیل الان باید حواس ما باشد که به بهانه وجود این پروانه دست به کارهای خشن برای مبارزه با آن نزنیم. برای نمونه استفاده از سموم می تواند اثرات بسیار نامطلوب تری بگذارد و نه تنها مشکل را حل نکند بلکه مشکلات جدیدی نیز ایجاد کند.
آخانی با اشاره به خودکنترلی اکوسیستم های طبیعی اضافه می کند: اکوسیستم های طبیعی سیستم خود کنترلی دارند و این بلوط و این پروانه ده ها هزار سال با همدیگر همزیست بوده اند و در نتیجه نباید نگران این مساله باشیم. موضوعی کاملا طبیعی است و به ویژه زمانی که به صورت همزیست تکامل پیدا کردند، در نتیجه پروانه هیچگاه خوراک خود را از بین نمی برد.
او تاکید دارد: تنها کاری که باید انجام دهیم، چه در مورد این آفت و چه دیگر آفت ها این است که با پدیده تغییر اقلیم و تغییرات شدیدی که در اکوسیستم زاگرس انجام دادیم روبرو هستیم و بهترین راه این است که زاگرس را باید قرق کنیم. اگر اجازه دهیم گونه های گیاهی بستر زاگرس رشد کنند، حشراتی که می توانند به عنوان لشکر حفاظتی از زاگرس باشند در درون همین اکوسیستم رشد خواهند کرد و تعادل اکوسیستم زاگرس حفظ خواهد شد.

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین