کد خبر: ۳۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
دانشمندان بررسی کردند؛
محققان دانشگاه ووهان چین دریافتند که سرپوش‌های پلاستیکی و آبیاری با لوله‌های پلی اتیلن، دمای محیط اطراف را ۰.۷ درجه سانتی گراد و رطوبت را نیز ۲۵٪ افزایش می‌دهد.
رابطه پلاستیک‌ها و آبیاری قطره‌ای در افزایش دمای محیط
زیست بوم/ منصوره محمدی: مزارع پلاستیکی با ردیف‌های منظمی که از یک لایه پلی اتلین برای سرکوب علف‌های هرز تنظیم شده‌اند و نهال‌های سبز جوان را نگه می‌دارند و با حفظ آب، فصل رشد را طولانی می‌کنند، تمام چیزی نیست که باید از مزارع پلاستیکی بدانید! تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که این روش کشاورزی باعث تغییر در وضعیت آب و هوا می‌شود.
محققان دانشگاه ووهان چین با استفاده از یک مدل آب و هوایی تاثیر سرپوش‌های پلاستیکی و آبیاری قطره‌ای در مناطق خشک را ارزیابی کردند. نتایج یافته‌های آن‌ها که در ۵ فصل رشد ارزیابی شد نشان داد که استفاده از سرپوش‌های پلاستیکی و آبیاری قطره‌ای با لوله‌های پلی اتیلن دمای محیط اطراف را ۰.۷ درجه سانتی گراد و رطوبت را نیز ۲۵٪ افزایش می‌دهد.
در حالی که آبیاری به روش طبیعی، دما را ۱.۳ درجه سانتی گراد کاهش می‌دهد چرا که خورشید در تلاش است تا آب اضافه را تبخیر کند، در حالی که رطوبت به میزان یک سوم افزایش می‌یابد.
برخی از تغییرات به حدی قابل توجه هستد که الگوی بارش را در یک منطقه تغییر می‌دهند و زمانی که در منطقه بزرگتری استفاده از این روش‌ها اعمال شود، می‌توانند بر الگوی آب و هوا منطقه نیز اثرگذار باشند. در نتیجه درک این دست پیامدها به ویژه در مناطق خشک که چنین روشی ممکن است تغییرات اقلیمی را تشدید کند بسیار مهم است.

منبع: گاردین
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین