کد خبر: ۳۷۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
یلوفر آبی که به مدت ۱۷۷ سال در باغ های کیو (Kew Gardens) زندگی می کند، یک گونه کاملاً جدید و بزرگ ترین گونه جهان است.
زیست بوم: این اولین کشف یک گونه جدید نیلوفر آبی در بیش از یک قرن است و گیاه شناسان آن را به عنوان یکی از شگفتی های گیاه شناسی جهان توصیف می کنند. ویکتوریا بولیویانا دارای پدهای زنبق است که در طبیعت می تواند به بیش از ۳.۲ متر برسد، و گل هایی که می توانند ۳۶ سانتی متر رشد کنند، تقریبا بزرگتر از سر ​​انسان، در حالی که در دو گونه دیگر کشف شده، حدود ۳۰ سانتی متر است.

بزرگ‌ترین نیلوفر آبی جهان با گل هایی به اندازه سر انسان!+عکس

گل های این گونه از سفید به صورتی تبدیل می شوند و فقط در شب شکوفا می شوند، در غروب ظاهر می شوند و تا ظهر بسته می شوند. همچنین دارای ساقه های خاردار است که برای محافظت از آن در برابر ماهی و حیوانات دیگر استفاده می شود، اما سطح داخلی آن نرم است. پد سوسن دارای بریدگی های باز در طرفین است که برای تخلیه آب اضافی جمع شده در بالا استفاده می شود.

بزرگ‌ترین نیلوفر آبی جهان با گل هایی به اندازه سر انسان!+عکس

این گونه از یک نمونه خشک شده گیاه شناسایی شد، که از سال ۱۸۴۵ در هرباریوم کیو زندگی می کرد. با این حال، نمونه های زنده در حال حاضر در خانه آبی کیو و هنرستان شاهزاده خانم ولز در حال رشد هستند. این نمونه ها کمی کوچکتر هستند و انتظار می رود در صورت رشد کامل برگها به ۲.۷ متر عرض برسند. پیش از این تصور می شد که نیلوفر آبی که ویکتوریا بولیویانا نام دارد، ترکیبی از دو گونه است. اما حالا تایید شده است که این گیاه تازه کشف شده، گونه سومی است که قبلاً تعریف نشده بود.

بزرگ‌ترین نیلوفر آبی جهان با گل هایی به اندازه سر انسان!+عکس
گونه ویکتوریا توسط گیاه شناس بریتانیایی جان لیندلی به افتخار ملکه ویکتوریا نامگذاری شد و پیش از این فقط از ویکتوریا کروزیانا و ویکتوریا آمازونیکا تشکیل شده بود.
منبع: عصر ایران
برچسب ها: نیلوفر آبی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین