کد خبر: ۳۷۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر مخالفت این سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده تاکید کرد.
زیست بوم: در جلسه روز گذشته شورای عالی معماری و شهرسازی،  رسیدگی وتصمیم گیری در خصوص طرح طبیعیت گردی جزیره آشوراده بررسی شد. 
در ابتدا ی این جلسه، دبیر شورایعالی شهرسازی در خصوص مسائل مرتبط با موضوع، توضیحاتی ارایه کرد و متعاقب آن استاندار گلستان  و معاون اجرائی رئیس جمهور توضیحات و در خواست های خود را در جلسه مطرح نمودند.

سپس دکتر سلاجقه ضمن تاکید بر حفاظت و استفاده پایدار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، رویکرد سازمان در بهره برداری از مناطق مذکور را طبیعت گردی در جهت اشاعه فرهنگ حفاظت محیط زیست وآشنا کردن مردم با ارزش های طبیعت عنوان کرد.  

وی با تاکید بر رویکرد طبیعت گردی در جزیره آشوراده، افزود: محور موافقت های قبلی سازمان در جزیره آشوراده همین موضوع وگردشگری گسترده بوده وآنچه که بعنوان گردشکری متمرکز در صورتجلسه کمیته ارزیابی سال 96  عنوان شده در  بند 5 همین  صورتجلسه به صراحت به احداث سازه های سبک و قابل حمل اشاره دارد. از اینرو  درجهت حفاظت از ارزش های بی نظیر اکولوژیکی وگردشگری جزیره و جلوگیری از تکرار وقایع تلخ ساخت و ساز در روستای زیارت گرگان ، سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید  در جزیره مخالف است.

 در ادامه دیگر مدیران سازمان و دکتر رفیعی نماینده مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ارزش های بی نظیر این جزیره وتالاب مربوطه، از جمله نقش غیر قابل انکار آن در زنجیره غذائی و زیستی آبزیان دریای مازندران، بر ضرورت حفظ پرندگان بومی و مهاجر کشور (که خود یکی از سرمایه ها و انگیزه های اصلی سازمان همیاری شهرداری های استان گلستان در ورود به بحث طبیعت گردی جزیره بوده) تاکید کردند. 

وزیر راه وشهر سازی نیز بر تاثیر طرح های سد سازی کشورهای همسایه روی کاهش آورد دریای خزر وتاثیرات آن روی اکوسیستم شبه جزیره وتالاب مربوطه تاکید کرد و در این راستا از اقدامات خوب استانداری گلستان در جهت حمایت از طرح احیای تالاب میانکاله و از جمله لایروبی مجاری طبیعی آن تقدیر شد .

دیگر اعضای شورایعالی شهرسازی نیز بر حفظ رویکرد طبیعت گردی جزیره و تمرکز خدمات پشتیبان گردشگری  در اراضی 134 هکتاری پیش بینی شده در بندر ترکمن (خارج از جزیره آشوراده) تاکید کردند. 

در نهایت رئیس شورایعالی شهرسازی مقرر کرد که با توجه به جایگاه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین نحوه بهره برداری از مناطق تحت مدیریت خود، در اسرع وقت، ریاست این سازمان نظر نهایی وصریح خود را در خصوص ابعاد موضوع طبیعت گردی جزیره به دبیر خانه شورایعالی شهرسازی منعکس نماید تا موضوع در جلسات آتی، در صحن  شورایعالی شهرسازی مطرح و مصوبه لازم صادر گردد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین