کد خبر: ۳۷۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
موج گرما در ایتالیا، دوبار استفاده از شامپو در آرایشگاه‌ها را درشهرEmilia-Romagna ممنوع کرد.
زیست بوم/منصوره محمدی*: شهردار یکی از شهرهای ایتالیا، (Emilia-Romagna) به دنبال موج گرمای شدید در این شهر، ممنوعیتی برای شست و شوی موی مشتریان در آرایشگاه‌ها وضع کرد. بر این اساس آرایشگرها حق ندارند، دو بار موی مشتری‌ها را در سالن بشورند چرا که این کار باعث صرفه جویی هزاران لیتر آب می‌شود. 
شاید اینطور به نظر برسد که با وجود تلاش‌هایی که برای کاهش پسماندها انجام می‌شود ممنوعیت مصرف دوباره شامپو زیاده روی باشد و انجام اینکار ضروری به نظر نرسد. علاوه بر اینکه آرایشگرها نیز معتقدند شست و شوی دوباره مو، فواید مشخصی برای مو دارد. 
آرایشگرها معتقدند که شستن موها در نوبت دوم، مو را تمیزتر می‌کند. البته که مقدار آب مصرفی با توجه به اینکه کجا این اتفاق رخ می‌دهد متفاوت است. دوبار شست و شوی موها زیر دوش حمام، تاثیر چندان زیادی در میزان آب مصرفی ندارد، اما دوبار شست و شوی موها در آرایشگاه به معنی مصرف دوبرابری آب است. 
برند آرایشی لورال، L’Oréal با همکاری یک شرکت استارت آپی سوئیسی سیستمی را برای صرفه جویی در مصرف آب طراحی کرده است. در این سیستم از طریق یک سر دوش کم جریان، جریان آب قطع و در عین حال فشار و سرعت قطرات را تسریع می‌کند. نمونه‌های اولیه این وسیله در آفریقای جنوبی و آمریکا در حال استفاده است و این شرکت می‌گوید تا ۷۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرده است. 

*خبرنگار محیط زیست
منبع: گاردین

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین