کد خبر: ۳۷۳۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
پیرو انتشار خبری مبنی بر «آزادسازی 10 پهنه اکتشافی معدن در استان سمنان» مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با ارسال نامه ای به مدير کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست نگرانی این انجمن را از عواقب چنین اقدامی اعلام کرد.
زیست بوم: در متن نامه انجمن یوزپلنگ ایرانی آمده است: 
  خبرگزاری ایسنا اخیرا خبری مبنی بر «آزادسازی 10 پهنه اکتشافی معدن در استان سمنان» را منتشر نموده است. در متن این خبر آماده است که ۱۰ پهنه معدنی موسوم به خارتوران ، عباس آباد و طرود با مجموع مساحت ۱۶ هزار و ۴۵۶ کیلومتر مربع مشمول آزادسازی در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ هستند. با مراجعه به سامانه کاداستر وزارت صمت به نظر می‌رسد پهنه مورد نظر بیش از ۸۰٪ با ذخیره‌گاه زیستکره توران به عنوان آخرین زیستگاه زایای یوزپلنگ آسیایی همپوشانی دارد.
با مرور دیگر آگهی‌های مشابه مشخص شد که تمام مساخت پناهگاه حیات‌وحش میاندشت به عنوان دومین زیستگاه دارای اهمیت یوزپلنگ آسیایی، در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۱ برای درخواست اکتشاف آزاد خواهد شد.
همانطور که مستحضرید، وضعیت شکننده جمعیت و زیستگاه یوزپلنگ آسیایی، تاب هیچگونه فشار بیشتر توسعه را ندارد. لذا خواهشمند است ضمن ایجاد شفافیت در خصوص دلیل این آزادسازی مشکوک و منطبق با مرز این مناطق، ترتیبی اتخاذ فرمایید تا امکان صدور اینگونه آگهی‌ها در این مناطق به کلی لغو شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین