کد خبر: ۳۷۳۳۴
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
به بهانه روز جهانی تنوع زیستی؛
هر ساله 1 خرداد به عنوان روز جهانی تنوع زیستی در سرتاسر جهان گرامی داشته می شود. رویدادی که بر خلاف بسیاری از مناسبت ها در کشور ما توجه چندانی به آن نمی شود. روزی که تنوع زیستی را به عنوان ارزشمندترین منبع حیات بشری گرامی میدارد بعضا بسیار کمتر از زیربخش های تنوع زیستی مورد اهمیت واقع می شود.
تفکر مدیریت اکوسیستمی حلقه مفقود حفاظت از تنوع زیستیزیست بوم/ صیاد شیخی اینانلو*: هر ساله 1 خرداد به عنوان روز جهانی تنوع زیستی در سرتاسر جهان گرامی داشته می شود. رویدادی که بر خلاف بسیاری از مناسبت ها در کشور ما توجه چندانی به آن نمی شود. شاید بخش روابط عمومی بخش های متولی حوزه تنوع زیستی در انتشار رویداد ها ضعیف عمل می کنند. به هر حال روزی که تنوع زیستی را به عنوان ارزشمندترین منبع حیات بشری گرامی میدارد بعضا بسیار کمتر از زیربخش های تنوع زیستی مورد اهمیت واقع می شود.
 یکی از دلایل واضح آن گمنام بودن واژه تنوع زیستی در ساختار سازمانی و نهادی در کشور ما است. شاید اگر معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست به عنوان معاونت تنوع زیستی در ساختار جای میگرفت، این واژه پرمعنا می توانست در میان جامعه و در میان افکار و بینش ها رسوخ کند. بلکه در روز جهانی تنوع زیستی اینقدر محجور باقی نماند. 
متخصصان زیست شناسی حفاظت در صف اول حفاظتگرایان بایستی پرچم دار تنوع زیستی بوده و این مفهوم را در معنای عام آن به جامعه تزریق نمایند و معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع اصلی و همچنین مرجع ملی کنوانسیون بین المللی تنوع زیستی موجبات این رخداد را فراهم نمایند. 
امروزه ما زیربنای حفاظت از تنوع زیستی و مهمترین مولفه آن یعنی اکوسیستم‌ها را فراموش کردیم و حفاظت از زیستگاه به دست فراموشی سپرده شده است.  حقیقتی که آنرا در طرح های مدیریتی و واکنش متخصصان و فعالان حوزه محیط زیست و در نگاه عمومی مطالبه گری مردمی می توان دید. هر چقدر توجه به تک گونه ها و مدیریت جمعیت ها معطوف شده است، اما توجه به زیستگاه بسیار کمرنگ است. البته که در مدیریت گونه و جمعیت به ویژه گونه های چتر مدیریت و حفاظت زیستگاه نیز در اولویت برنامه عمل گونه ها قرار میگیرد. اما موضوع داشتن تفکر مدیریت اکوسیستمی است، که در این سالها با افزایش شدت تخریب ها در زیستگاه های حیات وحش بسیار نگران کننده شده است. لذا وقت آن رسیده است که بدانیم تغییرات اقلیمی، تخریب زیستگاه، آلودگی اکوسیستم ها و ... به مراتب اتفاقات ترسناک تری برای آینده حیات بشری هستند و باید توجه و تمرکز خودمان را از روی تک گونه ها و گونه گرایی به سوی مدیریت زیستگاه و اکوسیستم ببریم.
حفاظت از تنوع زیست در برابر زیاده خواهی های صنعتی و توسعه ناپایدار نیازمند توجه و تبیین ارزش های تنوع زیستی برای جوامع انسانی است. ما در این بخش ها به شدت ضعیف عمل کرده و نتوانسته ایم مدیران و مسئولان را به حفاظت از تنوع زیستی مجاب کنیم. لذا ادبیات و کلام ما با مدیران بخش های مختلف باید متفاوت و بر اساس فهم و درک آنها از تنوع زیستی و توسعه باشد. لذا ابزار ارزش های متنوع حیات وحش می تواند در این راستا ودر دیپلماسی داخلی برای حفاظت از تنوع زیستی بسیار اثرگذار باشد. مادامی که نتوانیم بودجه های لازم برای حفاظت و همراهی جوامع محلی و حاشیه مناطق حفاظت شده برای تنوع زیستی را داشته باشیم، تصمیمات و قوانین مصوب در کشور بر علیه خواسته ها و اهداف حفاطتگرایان خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین