کد خبر: ۳۷۳۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست:
در حالی در روزهای اخیر علت عدم پذیرش توله‌یوزپلنگ‌های «ایران» توسط مادرشان از سوی بعضی کارشناسان «لمس توله‌ها بدون دستکش در زمان سزارین» عنوان شده بود، دامپزشک تیم سزارین با مستنداتی این شایعه را رد می‌کند.
زیست‌بوم: در حالی در روزهای اخیر علت عدم پذیرش توله‌یوزپلنگ‌های «ایران» توسط مادرشان از سوی بعضی کارشناسان «لمس توله‌ها بدون دستکش در زمان سزارین» عنوان شده بود، دامپزشک تیم سزارین با مستنداتی این شایعه را رد می‌کند.

بهرنگ اکرامی، دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست در پاسخ به برخی اظهارنظرهای انجام‌شده در روزهای اخیر درباره روند تولد توله یوزپلنگ‌های «ایران»، یوزپلنگ ماده که در طرح تکثیر یوزپلنگ ایرانی در اسارت حضور دارد، این سخنان را «توهمات و شایعه‌پراکنی‌های یک دامپزشک» توصیف کرده و با انتشار تصاویری از توله‌ها نوشت: «بیان سزارین بدون دستکش، نپذیرفتن توله‌ها توسط مادر به علت لمس توله‌ها، ندیدن یوز و توله یوز توسط کادر تیمارگر تابه‌حال، آسپیراسیون شیر در اشتباه شیردهی، عفونت و احتمال پریتونیت و چسبندگی محوطه بطنی و مرگ یوزپلنگ ایران جزو این شایعه‌پراکنی‌هاست. ایران سالم و سرحال است و دو هفته دیگر سونوگرافی تشخیصی خود را برای ارزیابی کارکرد رحمی انجام می‌دهد و بخیه‌های آن برداشته می‌شود.»

اکرامی افزود:‌ «توله‌های «ایران» نیز چشم باز کرده‌اند و سرحال هستند. کادر یوزپلنگ‌ندیده از فرزندان همین کشورند و با افتخار وقت خود را برای این توله‌ها می‌گذارند. جای بسی تاسف است که یک ایرانی در رسانه‌های خارجی، آن هم بدون آگاهی کامل و عدم حضور در زمان عملیات، به‌راحتی با حیثیت و دستاوردهای علمی کشور خود بازی می‌کند. بسیار متاسفم برای شخصی که خود طی چندین سال در این کار با بهترین متخصصان دنیا موفقیتی جز ایجاد ناکارآمدی دو یوزپلنگ نر و ماده نداشته و امروز در حال تخریب حیثیت ملی این کار بزرگ بدون هیچ‌گونه مستندات علمی است.»

پیام ما
برچسب ها: دامپزشک ، محیط زیست
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین