کد خبر: ۳۷۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱
رییس سازمان حفاظت محیط زیست؛
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت که در استان‌های شمالی زباله‌ها جایی برای دفن ندارند و تالاب انزلی به محلی برای انباشت زباله‌های خطرناک تبدیل شده است.
زیست بوم:علی سلاجقه در سی و یکمین کارگروه ملی مدیریت پسماند که ۲۱ اردیبهشت ماه با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برگزار شد، اظهارکرد: کارگروه مدیریت پسماند یکی از کارگروه‌های تاثیرپذیر است و امیدوارم به حل مسائل پسماند کشور بپردازد. از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خواسته‌ایم تمامی کالاهایی که مهر دانش‌بنیان دارند را به ما اعلام کند تا دستگاه‌ها را به استفاده از آن‌ها مکلف کنیم. از امروز برای شروع هر کاری از پروژه‌های دانش بنیان استفاده و کارهای نیمه‌کاره را با استفاده از ظرفیت دانش بنیان داخلی مدیریت کنید.
معاون رییس جمهوری به بازدید خود از نیروگاه زباله سوز ساری اشاره کرد و گفت: نیروگاه زباله‌سوز ساری قرار بود در ۲۲ بهمن سال گذشته افتتاح شود ولی این اتفاق نیفتاد. حال قرار است دو نیروگاه زباله سوز ساری و نوشهر در دهه فجر امسال با تمام ظرفیت به بهره‌برداری برسند. 

وی افزود: استانداری‌ها، ادارات کل محیط زیست، شهرداری‌ها، شرکت آب و فاضلاب و پسماند وزارت کشور باید تکالیف‌شان را در این بخش به‌درستی انجام دهند و مردم را همیشه در تولید پسماند مقصر ندانیم. خود ما به عنوان مسئولان دستگاه‌های اجرایی مقصریم و باید در این زمینه پاسخگو باشیم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: امیدوارم در برنامه زمان‌بندی چهارساله دولت سیزدهم مشکلات پسماند کشور حل شود و در پایان این دولت شاهد معضلات پسماند در استان‌های شمالی نباشیم. به منظور حفاظت بهینه از عرصه‌های منابع طبیعی استان‌های شمالی تکالیف دستگاه‌ها به خصوص وزارت جهاد کشاورزی باید مشخص شود.

سلاجقه به حوزه آبخیز مشرف به تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: سلامت حوزه آبخیز مشرف به تالاب انزلی باید با یک برنامه جامع پیگیری شود و اگرسلامت حوزه آبخیز رعایت شود، مطمئنا مشکلات پایین‌دست این حوزه حل خواهد شد. تالاب انزلی در حال حاضر محل انباشت انواع آلاینده‌های خطرناک است که توسط رودهای منتهی به تالاب وارد آن و باعث آلایندگی شدید تالاب و ایجاد مناظر غیرطبیعی و بوهای مشمئزکننده شده است. 

وی به استفاده از ظرفیت «آر بی اف» در کارخانه های سیمان اشاره و اظهارکرد: خیلی از پسماندها قابلیت استفاده در سوخت را دارند و بسیاری از صنایع سیمان از این کار استقبال کرده‌اند. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این فرهنگ کاهش تولید پسماند در کشور باید نهادینه شود، گفت: فرهنگ‌سازی برای کاهش تولید پسماند توسط همه دستگاه‌ها به خصوص صدا و سیما یک تکلیف باشد و توجه به زیرساخت‌های فرهنگی آن نیاز است. دستگاه‌ها مکلف به تغییر رویه شوند و مواد مصرفی و محصولات قابل استفاده که قابلیت بازیافت دارند را در برنامه‌های جاری خود قرار دهند. چنانچه حتی ۱۰ درصد در بحث تفکیک پسماند از مبدا و معضلات تولید پسماند کم شود، رقم قابل ملاحظه‌ای در کاهش تولید پسماندها خواهیم داشت.

سلاجقه با اشاره به این که در استان‌های شمالی زباله‌ها جایی برای دفن ندارند، تصریح کرد: باید با فرهنگ‌سازی طوری عمل کنیم که پسماند قبل از دفن به یک سرمایه تبدیل شود و استانداران استان‌ها به خصوص استان‌های شمالی باید دنبال جذب سرمایه گذار باشند.

وی به آیین‌نامه پلاستیک که در هیات دولت تصویب شده است، اشاره کرد و گفت: با استناد به آیین‌نامه پلاستیک همه دستگاه‌ها برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور اقدام های موثری انجام داده اند. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه صندوق ملی محیط زیست یادآور شد: هرجا که نیاز باشد می‌توانیم از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست استفاده کنیم چراکه این صندوق در خدمت رفع آلاینده‌های محیط زیست است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این کارگروه، استانداران استان‌های گیلان و مازندران گزارشی از اقدام‌ها و برنامه‌های عملیاتی ساماندهی پسماندهای عادی در استان ارائه کردند و نماینده سازمان ملی استاندارد نیز درخصوص تدوین استانداردهای مورد نیاز در بخش مدیریت پسماند توضیحاتی داد.
مطالب مرتبط
برچسب ها: تالاب انزلی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین