کد خبر: ۳۷۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۰
مراسم روز جهانی مهاجرت ماهیان که برای اولین بار در سال 2014 برگزار شد، رویدادی یک روزه برای آگاهی رسانی در خصوص اهمیت ماهیان مهاجر آب شیرین و جریان آزاد رودخانه هاست که هر دو سال یک بار گرامی داشته می شود.
زیست بوم/مریم روحانی*: شما تا چه حد از تماشای ماهی های زیبا و رنگارنگ لذت می برید؟ آیا ماهیان، زیبایی و ظرافت آنها، چرخه زندگی و بقایشان از نظر شما ارزشمند است؟ آیا در مورد ماهیان مهاجر و مسیرهای مهاجرتشان اطلاعاتی دارید؟ آیا تا به حال در خصوص روز جهانی مهاجرت ماهیان چیزی شنیده اید؟ 

مراسم روز جهانی مهاجرت ماهیان که برای اولین بار در سال 2014 برگزار شد، رویدادی یک روزه برای آگاهی رسانی در خصوص اهمیت ماهیان مهاجر آب شیرین و جریان آزاد رودخانه هاست که هر دو سال یک بار گرامی داشته می شود. 

در این روز که در سال 2022 با روز شنبه 21 ماه مه (31 اردیبهشت ماه) مقارن شده است، هزاران سازمان، مدرسه و جامعه، برنامه هایی را به صورت محلی جهت آموزش و برانگیختن عموم مردم در خصوص ارزش ماهیان مهاجر و وابستگی جمعی انسان به رودخانه های سالمی که آزادانه در جریان هستند، به اجرا در می آورند. این رویداد کمک می کند تا دانش آموزان، آموزگاران، مدیران منابع، ماهیگیران تفریحی، ورزشی و تجاری و همچنین افراد تاثیرگذار بر سیاست های عمومی مرتبط با رودخانه ها مخاطب قرار گرفته و هرچه بیشتر از اهمیت ماهیان مهاجر آب شیرین و جریان آزاد رودخانه ها مطلع شوند و در ارائه راه حل های مناسب مشارکت کنند.

هدف از گرامیداشت این روز، پیوند مجدد مردم، رودخانه ها و ماهیانی است که در این رودخانه ها زندگی می کنند.

در این روز که با طلوع آفتاب در نیوزلند آغاز شده و با غروب آفتاب در هاوایی به پایان می رسد، رویدادهای محلی متنوعی با الهام از پیام اصلی روز جهانی مهاجرت ماهیان "پیوند ماهیان، رودخانه ها و مردم"  برگزار می شود.
برنامه‌هایی برای روز جهانی مهاجرت ماهیان

رفتن به طبیعت، گردهم آیی، سرزدن به آکواریوم ها، بازدیدهای میدانی، پاکسازی رودخانه ها، باز کردن مسیر رودخانه ها یا به عبارتی تسهیل مسیر عبوری ماهیان، برگزاری مسابقات و جشنواره های متنوع از جمله برنامه های این روز است.

رودخانه‌ها رگ‌های زمین به شمار می آیند که با فراهم کردن اکوسیستم‌های سالم، مناظر زیبا، امکان تفرج و سرگرمی، غذا، معاش و بسیاری موارد دیگر، تک تک ما را به هم پیوند می دهند. متأسفانه میلیون‌ها رودخانه‌ و ماهیان مهاجری که مسیرهای چندین کیلومتری را در داخل آنها سفر می‌کنند، توسط موانع انسان ساز مسدود و محدود شده‌اند. در روز جهانی مهاجرت ماهیان سال 2022، هدف کمک به رودخانه ها، ماهی ها و مردم است تا رها و آزاد شوند!

همه گیری کووید-19 به بسیاری از ما کمک کرد تا نیاز به رهایی را درک کنیم. ما نیز درست مانند ماهی های مهاجر دنیا، از بسیاری از مردم و چیزهایی که دوستشان داریم جدا مانده ایم. امیدواریم در سال 2022، موضوع" Break Free (رهایی)"  مردم را تشویق کند تا رویدادهایی را در فضای آزاد (در صورت امکان) میزبانی کنند تا با هم "رهایی" را جشن بگیرند! 

Break Free همچنین به معنای تغییر رویکرد و طرز فکر و شکستن قالب ها برای یافتن راه حل های جدید است. زمان آن فرا رسیده است که ادراکات  و استنباط خویش و حتی رابطه خود با طبیعت را به چالش بکشیم. اگر لحظاتی توقف کنیم و به آوای دلنشین رودخانه ها گوش فرا دهیم، چه چیزهایی از آنها خواهیم آموخت؟

نماد ماهی شاد نشان دهنده ماهی هایی است که می توانند آزادانه در کل امتداد رودخانه برای تخم ریزی، تغذیه وطی چرخه زندگی خود به بالا و پایین مهاجرت کنند. مسیرهای باز شنا به جمعیت ماهی ها اجازه ی رشد، افزایش و تداوم و بقا در آینده را می دهد. در این روز جهانی مهاجرت ماهیان، موضوع «رهایی» ابتکارات عملی مانند برداشتن موانع از میان رودخانه ها و احیای برخی رودخانه را به همراه دارد که ماهی‌های شاد بیشتری را به ارمغان می آورد. همه سازمان‌ها می‌توانند از این نماد برای نشان دادن و پشتیبانی از تلاش‌های خود برای باز کردن مسیر رودخانه ها و احیای آن ‌ها استفاده کنند.

به بهانه این روز، مسئولیت ها را به اشتراک گذاشته، با همراهی هم راه حل هایی پیدا می کنیم و مهاجرت آزادانه ماهی ها را با کمک هم احیا می کنیم . ما به عنوان یک جامعه جهانی، با هم و دست در دست هم برای بازیابی رودخانه های سالم و جلوگیری از تخریب و همچنین انقراض گونه ها در آینده  تلاش می کنیم. ما با هم همکاری می کنیم تا نه تنها شرایط اکولوژیکی را که مدیون نسل های آینده هستیم، بهبود بخشیم بلکه حیات میلیون ها انسان را که به رودخانه ها وابسته اند، حفظ کنیم. جهت دستیابی به این آینده روشن تر، باید از آموزش همگانی و افزایش آگاهی از شرایط کنونی و همچنین یافتن راه حل برای چالش هایی که با آن مواجهیم، آغاز کنیم.  

امید است در سال 2022 نیز همچون روز جهانی مهاجرت ماهیان در سال های 2014، 2016، 2018 و 2020 افزایش آگاهی در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی انجام شده، افراد بیشتری این روز را جشن بگیرند و با برداشتن تعداد بیشتری از سدها و موانع، آزاد سازی رودخانه های بیشتر و افزایش تعداد جمعیت ماهی های شاد و آزاد در سراسر جهان این روز هر چه با شکوه تر برگزار شود.

با امید به این که ایران نیز با شرکت در این رویداد بزرگ و تاثیرگذار دین خود را به این موجودات زیبا و دوست داشتنی که بخشی جذاب از تنوع زیستی کشور محسوب شده و در تغذیه نیز نقش مهمی را ایفا می کنند، ادا کند، به اطلاع می رساند در صورت تمایل به شرکت در این رویداد، برای برگزاری هرچه موثرتر و پربارتر این روز می توانید به سایت worldfishmigrationday.com مراجعه و از مطالب ترویجی تبلیغاتی و پیشنهادات این سایت بهره مند گردید. ضمنا امکان ثبت برنامه های مدنظر هر سازمان در این سایت وجود دارد تا بدین ترتیب هم جامعه بین المللی از رویدادهای محلی، منطقه ای و ملی هر سازمان و کشور باخبر شود، هم افراد ساکن در هر شهر یا کشور از برنامه های پیش بینی شده مطلع شده ، در صورت امکان در مراسم مدنظر حضور یابند.

بنابراین در صورت پیش بینی برنامه ای خاص برای این روز می توانید به سایت مذکور مراجعه کرده، رویداد مدنظر خود را جهت اشتراک با جهانیان در قسمت  Join ثبت نمایید و در صورتی که تمایل به اطلاع از برنامه های موجود در کشور و یا در جهان دارید به قسمت  Events رجوع کنید. عهدنامه ای نیز توسط دبیرخانه بنیاد روز جهانی مهاجرت ماهیان به مناسبت این روز آماده شده که سازمان های مختلف می توانند با امضای آن، مسؤولیت پذیری و تعهد خود را در قبال حفاظت از رودخانه ها و ماهیان مهاجر اعلام دارند.

* کارشناس محیط زیست
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین