کد خبر: ۳۷۲۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۴
برای کاهش اثرات زیست محیطی خود، غذاهای محلی و فصلی بخرید و محصولاتی را از شرکت‌هایی انتخاب کنید که مسئولانه از منابع استفاده می‌کنند و متعهد به کاهش انتشار گازها و ضایعات خود هستند.
زیست بوم/ محدثه تنها: برای کاهش اثرات زیست محیطی خود، غذاهای محلی و فصلی بخرید و محصولاتی را از شرکت‌هایی انتخاب کنید که مسئولانه از منابع استفاده می‌کنند و متعهد به کاهش انتشار گازها و ضایعات خود هستند.

1.صحبت کنید

صحبت کنید و دیگران را متقاعد کنید تا در اقدامی برای بهبود شرایط و کاهش تغییرات آب و هوایی مشارکت کنند. این یکی از سریع ترین و موثرترین راه‌ها برای ایجاد تفاوت است. با همسایگان، همکاران، دوستان و خانواده خود صحبت کنید.
9 کاری که هر یک از ما می‌توانیم برای کاهش تغییرات آب و هوایی انجام دهیم

2. محصولات سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید

برای کاهش اثرات زیست محیطی خود، غذاهای محلی و فصلی بخرید و محصولاتی را از شرکت‌هایی انتخاب کنید که مسئولانه از منابع استفاده می‌کنند و متعهد به کاهش انتشار گازها و ضایعات خود هستند.

3. کاهش، استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت

وسایل الکترونیکی، لباس‌ها و سایر اقلامی که می‌خریم باعث انتشار کربن در هر نقطه از تولید می‌شوند، از استخراج مواد خام گرفته تا تولید و حمل کالا به بازار. برای محافظت از آب و هوا، چیزهای کمتری بخرید، دست دوم بخرید، آنچه را که می‌توانید تعمیر کنید و بازیافت کنید.

4. از کیسه های قابل استفاده مجدد استفاده کنید

از کیسه خرید استفاده نکنید در بریتانیا سالانه حدود 8 میلیارد کیسه پلاستیکی استفاده می‌شود. این بیش از 130 کیسه پلاستیکی برای هر نفر در سال است. این کیسه‌های پلاستیکی آزاردهنده هستند و معمولا آنها را در کمدهای زیر سینک قرار می‌دهید. می‌توانید از کیسه‌ها دوباره استفاده کنید یا بهتر است یک کیسه ارزان و بادوام تهیه کنید.

5. پیاده روی کنید، دوچرخه سواری کنید یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

6. صرفه جویی انرژی در خانه

بخش عمده‌ای از برق و گرمای ما از زغال سنگ، نفت و گاز تامین می‌شود. با کم کردن گرمایش و سرمایش، استفاده از لامپ‌های LED و لوازم برقی کم‌مصرف، شستن لباس‌های خود با آب سرد، یا آویزان کردن وسایل برای خشک کردن به جای استفاده از خشک کن، انرژی کمتری مصرف کنید.

7. کمپوست درست کنید

کمپوست (Compost) به مواد آلی گفته می‌شود که در طول زمان با جمع شدن در یک محوطه یا ظرف دچار پوسیدگی و تجزیه می‌شوند. غذای کمتری را دور بریزید. وقتی غذا را دور می‌اندازید، منابع و انرژی را که برای رشد، تولید، بسته بندی و حمل و نقل آن استفاده شده‌است، هدر می‌دهید و هنگامی که غذا در محل دفن زباله می‌پوسد، متان تولید می‌کند که یک گاز گلخانه‌ای قدرتمند است. بنابراین از آنچه می‌خرید استفاده کنید و باقیمانده آن را کمپوست کنید.

8. به گیاهان و جانوران احترام بگذارید

اگر کمی فضا دارید، از حیواناتی که نیاز به کمک دارند مهمان نوازی کنید.

با انجام کارهای زیر می‌توانید خانه خود را برای حیوانات راحت‌تر کنید:

_از آفت کش‌ها استفاده نکنید
_ یک غذای پرنده و یک کاسه نوشیدنی که همیشه حاوی آب و غذای تمیز است آویزان کنید.
_ در باغچه خود بوته، گل و درخت بکارید.
_ بگذارید عنکبوت‌ها، خفاش‌ها و دیگر موجودات زنده بمانند.
وجود این حیوانات به این معنی است که اکوسیستم شما سالم است.
_ از ماشین چمن زنی برقی یا دستی استفاده کنید، نه ماشینی که با بنزین کار می‌کند.

9. در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید

زمین‌های کشاورزی صنعتی برای حیوانات و کل محیط زیست مضر است. این صنایع هوا و آب را آلوده می‌کنند.
با انجام کارهای زیر می‌توانید این مشکل را به صورت جداگانه حل کنید:

_خوردن گوشت را کم کنید و سبزیجات بیشتری بخورید. تولید غذاهای گیاهی به طور کلی منجر به انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای می شود و به انرژی، زمین و آب کمتری نیاز دارد.
_از کشاورزان محلی غذا بخرید.
این کار از دو طریق به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند: برای خرید آنچه نیاز دارید، نیازی نیست راه دور بروید و کالاها برای رسیدن به شما نیازی به طی کردن مسیر طولانی ندارند.
_غذای خود را خود پرورش دهید حتی اگر یک آپارتمان کوچک دارید و نه خانه‌ای با باغچه یا حیاط خلوت، همیشه می‌توانید گوجه فرنگی و سبزی در باغچه خود بکارید.

منبع: مجله هنری ژوان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین