کد خبر: ۳۷۲۳۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰
اگر سازمان حفاظت محیط‌زیست یا محیط‌زیست ایران حال و روز خوبی ندارد، بخشی از آن به همین تخریب خودی و تقدیس غیرخودی برمی‌گردد. مرغ همسایه غاز نیست. به خودتان و نیروهای درون خانواده‌تان اعتماد کنید. حتی با وجود نقص‌ها و نقدها.
احسان محمدیزیست‌بوم/ احسان محمدی: بعد از انتشار یادداشت 6 گزینه برای ریاست سازمان حفاطت‌ محیط‌زیست بازخوردهای مثبت و منفی بسیاری دریافت کردم. لازم دیدم این ده نکته کوتاه را عنوان کنم:

1- در این یادداشت 6 نفر به عنوان «نماد» شش جریان انتخاب شده بودند و باقی نیروهای سازمان محیط‌زیست یا وارده در ادوار گذشته را در این طبقه‌ها می‌توان دسته‌بندی کرد و پیشنهاد داد:

- سعید محمودی:  نماد مدیران جوان، دانش‌آموخته محیط‌زیست و تحولگرا
- اصغر محمدی فاضل: نماد مدیران باتجربه، دوران و دولت دیده و دارای اعتبار بین‌المللی
- صدرالدین علیپور: نماد مدیرانی با خاستگاه محیط‌زیست اما موفق در دیگر نهادها
- سمیه رفیعی: نماد مدیران آشنا با سازمان و دارای ارتباط با بدنه دولت
- احمدعلی کیخا: نماد مدیران برآمده از مجلس شورای اسلامی یا نهادهای بیرونی
- حمید ظهرابی: نماد مدیرانی که از محیط‌بانی تا معاونت پله‌پله بالا آمده‌اند.

2- بدنه سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادوار گذشته عموماً تسلیم و منتظر رئیس مانده است، هرگز اجماع  یا کمپینی برای معرفی نیروهای داخلی یا کار کرده در سازمان ندیده‌ام. وقتی خودمان قدمی برای معرفی یک نفر از درون خانواده برنمی‌داریم چرا انتظار داریم دیگران این کار را برایمان بکنند؟ 

3- پیام‌های بسیاری در رد برخی از 20 نام ذکر شده در لیست گرفته‌ام. دال بر اینکه فلانی خوب نیست و بهمانی پرونده سفیدی ندارد و ... اگر این انرژی که صرف تخریب یکدیگر درون خانواده می‌کنیم را صرف کمک به هم می‌کردیم الان فرش را برای مهمان جدید پردیسان آماده نمی‌کردیم!

4- گمان می‌کنید در سایر وزارتخانه‌ها مدیران با بال‌های سفید، کارنامه طلایی و بدون هیچ خطایی تصمیم‌گیر هستند؟ منتظر هستید فرشته‌ای از بین هشت هزار نیروی سازمان بلند شود که هرگز هیچ تصمیم غلطی نگرفته و مثل هری پاتر برای حل مسائل عصای جادویی داشته باشد؟ منتظر بمانید!

5- گمان می‌کنید آقای رئیسی الان این یادداشت را روی میزش گذاشته و بین اسامی در حال انتخاب است که از صبح هی پیام می‌دهید چرا اسم من در لیست نیست؟! به جز خودتان آیا می‌شود فقط سه اسم اعلام کنید که 50 درصد بدنه سازمان با آن‌ها موافق باشند؟ بسم‌الله!

6- در چندماه گذشته منتظر ماندم که کسی اشاره به این موضوع کند که آقای رئیس‌جمهور لازم است نگاهی به نیروهای داخل سازمان بیندازید، دریغ از یک خط! باور نمی‌کنید؟ گوگل کنید! 

7- این لیست و نام‌ها را قبول ندارید؟ کسان دیگری را سزاوار می‌دانید؟ شما هم یادداشت بنویسید و منتشر کنید. به قول مولانا: «تو بهتر میزنی، بستان بزن!»

8- خوش‌بختانه یا متاسفانه در مرخصی یک‌ساله بدون حقوق به سر می‌برم و هیچ ارتباط کاری و مالی با سازمان محیط‌زیست ندارم و علاقه‌ای به تصدی مسندی در این حوزه ندارم. آن‌چه نوشته‌ام تنها ابراز یک نگرانی است. اینکه : «تقلا کنید شاید یک نفر از داخل خانواده، رئیس سازمان شد. فقط تقلا!»

9- اگر سازمان حفاظت محیط‌زیست یا محیط‌زیست ایران حال و روز خوبی ندارد، بخشی از آن به همین تخریب خودی و تقدیس غیرخودی برمی‌گردد. مرغ همسایه غاز نیست. به خودتان و نیروهای درون خانواده‌تان اعتماد کنید. حتی با وجود نقص‌ها و نقدها.

10- حرف و مغز یادداشت ساده بود: لازم است برای یک بار هم شده کلید این خانه را به آنان بسپارید که دهه‌هاست بارش را بر دوش می‌کشند و در روزهای تلخ و شیرین وفادار مانده‌اند و همیشه قلب‌شان سبز می‌تپد حتی وقتی با آن‌ها بی‌مهری می‌شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین