کد خبر: ۳۷۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
سه قلاده پلنگ در قزوین توسط دوستدارن محیط زیست، فرمانده و مامورین یگان حفاظت محیط مشاهده شد و تصاویر زیبا از این گونه با ارزش به ثبت رسید.
زیست‌بوم: سه قلاده پلنگ در قزوین توسط دوستدارن محیط زیست، فرمانده و مامورین یگان حفاظت محیط مشاهده شد و تصاویر زیبا از این گونه با ارزش به ثبت رسید.

به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین، مهران شنتیائی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ضمن تایید خبر فوق گفت: دو نفر از دوستداران محیط زیست  متوجه حضور سه قلاده پلنگ (یک مادر و دو توله ) در قزوین در حال خوردن شکار خود شده و پس از ثبت تصاویر از این گونه با ارزش طی تماس تلفنی، مامورین یگان حفاظت محیط زیست را از مشاهده پلنگ مطلع می کنند و بلافاصله مامورین به محل اعزام و ضمن مشاهده پلنگ ها و ثبت تصویر آنها در منطقه اقدام به بررسی میدانی از محل حضور این گونه و تهیه مستندات  از شکار این شکارچی طبیعت می شوند.مشاهده پلنگ مادر و توله‌هایش در قزوین

شنتیائی اضافه كرد: مشاهده پلنگ در این استان حائز اهمیت است و مكان های مشاهده پلنگ به عنوان زیستگاه ثبت می شود و در چند ماه اخیر تاكنون پلنگ بارها در مناطق مختلف استان توسط مامورین و دوستداران محیط زیست به صورت مستقیم مشاهده و تصویربرداری شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: برآوردی از تعداد پلنگ های موجود در منطقه نداریم زیرا سرشماری این گونه به راحتی امكان ندارد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قزوین، پلنگ ایرانی با نام علمی panther pardus جزو خانواده گربه سانان ایران و در مناطق صخره ای و كوهستانی زندگی می كند. جمعیت این گونه كه در فهرست سرخ IUCN در رده در خطر انقراض قرار دارد، در سال های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه و كم شدن طعمه كه بیشتر از كل و بز، گراز، خرگوش و سایر پستانداران كوچك تغذیه می كند، كاهش یافته است.

برچسب ها: پلنگ ، محیط زیست
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین