کد خبر: ۳۷۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
مدیرکل حفاظت و احیای تالاب‌های محیط زیست از توافق وزارت نیرو و اداره منابع طبیعی گیلان برای واگذاری مدیریت تالاب انزلی خبرداد و گفت: به نظر می رسد برای وزارت نیرو شائبه مدیریتی پیش آمده است.
سمیرا خباززیست‌بوم: مدیرکل حفاظت و احیای تالاب‌های محیط زیست از توافق وزارت نیرو و اداره منابع طبیعی گیلان برای واگذاری مدیریت تالاب انزلی خبرداد و گفت: به نظر می رسد برای وزارت نیرو شائبه مدیریتی پیش آمده است.

این روزها خبری مبنی بر واگذاری مدیریت تالاب انزلی به آب منطقه‌ای استان گیلان دست به دست می‌شود و گفته می‌شود سند این تالاب به وزارت نیرو واگذار شده است؛ این اقدام مغایر نص قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور است و با توجه به وجود ساختار دو سازمان محیط زیست و منابع طبیعی در میان دستگاه‌های کشور چنین اقدامی تعجب برانگیز است و می‌تواند فتح بابی برای واگذاری دیگر منابع آبی کشور به وزارت نیرو باشد.

مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص این گمانه زنی‌ها و از احاله مدیریت تالاب انزلی به وزارت نیرو گفت: بر اساس قوانین موجود وزارت نیرو مسئول تعیین حد بستر تالاب‌ها است و نقشه حد بستر تالاب‌ها را مشخص می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس توافقات صورت گرفته ظاهراً وزارت نیرو از اداره منابع طبیعی این استان خواسته است که بسترهای آبی تالاب انزلی را به نام این وزارت خانه سند بزنند اظهار داشت: به نظر می‌رسد شائبه‌ای پیش آمده که چون این وزارتخانه مسئول تعیین حد بستر تالاب‌ها ست می‌توان سند مدیریت تالاب را هم به نام آن زد.

باقرزاده کریمی خاطر نشان کرد: این اتفاق مغایر قوانین موجود از جمله قانون جاری حفاظت محیط زیست کشور است که مسئولیت مدیریت تالاب‌ها را به سازمان محیط زیست سپرده است.

وی ادامه داد: سپردن این مسئولیت به وزارت نیرو از این منظر با قوانین جاری در تناقض است که مسئولیت رسمی احیای تالاب‌ها و تشخیص آلودگی محیط زیست برعهده سازمان محیط زیست گذاشته شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط زیست تاکید کرد: به عنوان کارشناس تالاب‌ها می گویم این موضوع به لحاظ حقوقی و کارشناسی با توجه به ذی صلاح نبودن وزارت نیرو در موضوعات اکولوژیکی ممکن نیست و امیدوارم این خبر تکذیب شود.

خبرگزاری مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین