کد خبر: ۳۷۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نحوه برخورد یک ملت با طبیعت نشان‌دهنده میزان تمدن آنهاست و نیاز است آموزش‌های زیست‌محیطی در کتب درسی لحاظ شود.

زیست‌بوم: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نحوه برخورد یک ملت با طبیعت نشان دهنده میزان تمدن آنهاست و نیاز است آموزش‌های زیست محیطی در کتب درسی لحاظ شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دانشگاه پیام نور، حجت الله ایوبی در دومین جشنواره و چهارمین همایش ملی آموزش محیط‌زیست که به صورت آنلاین در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: آموزش کودکان در نحوه رفتار با محیط‌زیست می تواند بسیار موثر باشد.

وی گفت: ایران سرزمین شعر، ادبیات، هنر، ادیبان، حکیمان و بزرگان است و در طول تاریخ علم و دانش و فرهنگ از این سرزمین به دنیا سرازیر شده است. این وظیفه تاریخی ماست که در عرصه حفظ محیط‌زیست نیز پیشگام بوده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: اگر نگاهی به متون ادیبان ایران زمین بیندازیم می‌بینیم که در همه نسل‌ها، توجه به آب، هوا، حیوانات و محیط‌زیست در فرهنگ ما جای دارد.

ایوبی با اشاره به توجه فقه شیعه به حفظ محیط‌زیست نیز افزود: در دین نیز بارها بر حفظ طهارت آب، رفتار مناسب با موجودات زنده تأکید شده است.

وی مهم‌ترین دلیل بی‌توجهی افراد به مسائل زیست‌محیطی را ناآگاهی از پیامدهای رفتارهای خود دانست و اظهار داشت: انتظار داریم آموزش‌های زیست‌محیطی توسط آموزش‌وپرورش در کتب درسی لحاظ و از طریق شبکه‌های ارتباط‌جمعی و رسانه‌ها به تمامی مردم ارائه شود.

کشور با معضلات زیست‌محیطی مختلفی روبه‌رو است

همچنین در ادامه محمدعلی کریمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه راه‌اندازی رشته آموزش محیط‌زیست تا مقطع دکتری در دانشگاه پیام نور اقدام بسیار مهم و ارزشمندی است، گفت: دانشگاه پیام نور به‌عنوان پرچم‌دار این حوزه و متولی کرسی آموزش محیط‌زیست یونسکو در این زمینه بسیار مثمر ثمر بوده است.

وی افزود: امروزه و در شرایطی که کشور با معضلات زیست‌محیطی به شکل‌های مختلف روبه‌رو است، اهمیت آموزش محیط‌زیست بر کسی پوشیده نیست و ضرورت توجه به این امر به‌عنوان یک وظیفه بر عهده تمامی نهادها و ارگان‌هاست.

کریمی درباره دیگر اقدامات مهم دانشگاه پیام نور در حوزه آموزش محیط‌زیست گفت: شکل گیری پژوهشکده محیط‌زیست و توسعه پایدار و راه‌اندازی سامانه دانشنامه آموزش محیط‌زیست که به‌زودی محقق می‌شود، نشان‌دهنده عزم جدی دانشگاه پیام نور برای تبیین نقش خود در حوزه محیط‌زیست است.

وی بحث آموزش محیط‌زیست را بسیار ضروری دانست و گفت: آموزش آغازی برای دوری جستن از معضلات ساخته دست بشر است و تأثیر مهمی بر رویکردهای نو زیست‌محیطی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، ارتباطات اجتماعی، صنایع و .. خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، دومین جشنواره و چهارمین همایش ملی آموزش محیط‌زیست به مناسبت ۲۶ ژانویه روز جهانی آموزش محیط‌زیست به‌صورت آنلاین در دانشگاه پیام نور آغاز به کارکرد.

به گزارش روابط عمومی، دانشگاه پیام نور امسال برای دومین سال متوالی برای اشاعه آموزش الکترونیکی و در راستای انجام رسالت دانشگاه پیام نور در تبدیل‌شدن به قطب آموزش‌های الکترونیکی و ترکیبی بر اساس برنامه ششم توسعه، دستیابی به شاخص‌های مدیریت سبز دانشگاهی، کاهش هزینه‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران شیوع کرونا، اقدام به برگزاری این همایش با بهره‌گیری از ظرفیت‌های الکترونیک خودکرده و همچون گذشته در توسعه فرهنگ محیط‌زیستی اهتمام می‌ورزد.

در ادامه این همایش؛ مسابقه سه‌دقیقه‌ای پایان‌نامه‌ها و رساله‌های مرتبط با آموزش محیط‌زیست برگزار شد.

برگزاری پانل‌های علمی «آب و محیط‌زیست» و «تجارب جوامع محلی، دانش بومی و مشارکت‌های مردمی در سازگاری با تغییر اقلیم در ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره ایران»، ۱۲ نشست علمی الکترونیکی و یک سخنرانی کلیدی با عنوان «یادگیری مشارکتی در محیط‌های یادگیری آنلاین» از برنامه‌های بعدازظهر این همایش است.

سه‌شنبه (هفتم بهمن) در چارچوب برنامه‌های چهارمین همایش ملی آموزش محیط‌زیست از مجموع حدود ۶۸ مقاله دریافت شده، ۱۸ مقاله علمی به‌صورت آنلاین در سه پانل موازی و ۲۲ مقاله به‌صورت پوستر ارائه می‌شود و با برگزاری دو پانل علمی «مطالعات زبان‌شناسی و نقد زیست‌محیطی ادبیات» و «احیاء رودخانه‌های شهری تهران» و ۸ نشست الکترونیکی تخصصی در بعدازظهر آن ادامه می‌یابد.

در حاشیه این برنامه، ششمین نمایشگاه تخصصی آموزش محیط‌زیست به‌صورت مجازی از امروز به مدت ۱۰ روز دایر است و در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار دارد.

علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند از طریق لینک های http://webconf.pnu.ac.ir/eenf و http://webconf.pnu.ac.ir /eeconf وارد شوند.


برچسب ها: یونسکو ، محیط زیست
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین