کد خبر: ۳۷۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان برای نخستین‌بار اقدام به تولید طرح‌های انیمیشنی و کاریکاتورهای محیط‌زیستی کرد.
زیست‌بوم: مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان برای نخستین‌بار اقدام به تولید طرح‌های انیمیشنی و کاریکاتورهای محیط‌زیستی کرد.

دکتر آرش یوسفی با بیان این موضوع گفت: یکی از اهداف ما در مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان تغییر نگاه کلیشه‌ای به محیط‌زیست و محیط‌بانان از طریق فعالیت‌های فرهنگی برای مخاطب عام است.کاریکاتور محیط بان
 
رئیس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان افزود: در سال‌های گذشته عموم اخبار پیرامون محیط‌بانان متاسفانه یا شهادت و جراحت بوده یا درگیری مسلحانه با شکارچیان. به ندرت در این حوزه فرهنگ‌سازی متفاوتی برای تغییر نگرش عمومی به ویژه معرفی آن‌ها به نسل نو صورت گرفته است.
 
وی افزود: در همین راستا مجموعه‎ای از اقدامات فرهنگی برای تغییر این رویکرد و معرفی هرچه بیشتر محیط‌بانان فارغ از کلیشه‌های مرسوم در دست تولید است که با توجه به ضریب نفوذ و اثرگذاری طرح‌های انیمیشنی و کاریکاتور ما بر آن شدیم تا برای اولین بار در مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان آثاری در این خصوص خلق کنیم.
 
رئیس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان گفت: شعار «80 میلیون محیط‌بان» که توسط آقای دکتر کلانتری بیان شد در واقع یک راهبرد درست، دقیق و کاملاً علمی بوده و مبنای آن ایجاد مشارکت عمومی برای حمایت و حفاظت از محیط‌زیست کشور است و تحقق این شعار نیازمند خلاقیت و نوآوری در انتقال پیام‌های محیط‌زیستی و سرمایه‌های این حوزه است تا بتوان عموم مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان را ترغیب کرد تا خود به عنوان محیط‌بان و محیط‌یار نسبت به کمک سازمان بیایند و از محیط‌زیست کشور حفاظت کنند.

وی با اشاره به نقش شبکه‌های اجتماعی در بازنشر محتوا افزود: شبکه‌های اجتماعی در صورت بهره‌گیری مطلوب بازوی کمکی ما در حوزه محیط‌زیست خواهند بود، نگاه ما استفاده از این ظرفیت است و در گام نخست پنج طرح انیمیشنی و کاریکاتور با محوریت محیط‌بان تولید کردیم که آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم و تردیدی نیست که خیلی زود شاهد انتشار و اشتراک‌گذاری آن‌ها توسط کاربران خواهیم بود.

ایشان افزود: شهاب جعفرنژاد کاریکاتوریست و طراح برجسته کشور در انجام این پروژه با مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان همکاری کرد و آثاری با موضوعات حفاظت از گونه‌ها، ایستادگی مقابل شکارچیان، مهربانی با طبیعت، قهرمانان و اسطوره‌های وطنی تولید شد.

 دکتر یوسفی در پایان با بیان اینکه این اقدامات در راستای تغییرات ساختاری دانشکده محیط زیست صورت گرفته است، گفت: امیدوارم بتوانیم اقداماتی از این دست را ادامه بدهیم و گامی هرچند کوچک در راستای فرهنگ‌سازی محیط‌زیست برداریم چون بر این باوریم که بدون فرهنگ‌سازی حتی اقدامات اصولی و درست هم با چالش‌های غیرمنتظره روبرو خواهد شد.
کاریکاتور محیط بان
کاریکاتور محیط بان
کاریکاتور محیط بان
کاریکاتور محیط بان
منبع: زیست بوم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین