کد خبر: ۳۶۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
در میان قرنطینه و خانه‌نشینی مردم جهان، تلاش شکارچیان غیرقانونی برای کشتار یک نوع کرگدن نادر تک شاخ در ایالت آسام هند افزایش یافته است.
زیست‌بوم: در میان قرنطینه و خانه‌نشینی مردم جهان، تلاش شکارچیان غیرقانونی برای کشتار یک نوع کرگدن نادر تک شاخ در ایالت آسام هند افزایش یافته است.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه،  در روزهای گذشته تلاش شکارچیان غیرقانونی در یکی از معروفترین پارک‌های ملی هند باعث کشته شدن یک کرگدن تک شاخ از انواع نادر آن شد.

قرنطینه هند باعث کاهش حرکت خودروها در اتوبان‌های اطراف پارک ملی "کازیرانگا" در ایالت "آسام" شده و محدوده حرکت و رفت‌وآمد حیوانات را گسترش داده است. در این شرایط بیشتر حیوانات پارک ملی آسام به شهرها نزدیک‌تر می‌شوند. همین موضوع باعث آسیب‌پذیری بیشتر آنها در برابر شکارچیان غیرقانونی شده است.

"پی سیواکومار" مدیر پارک ملی کازیرانگا در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: احتمالا این کرگدن نادر و تک شاخ 2 یا 3 روز پیش کشته شده و شاخ آن نیز گم شده است.
کرگدن

از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی و افزایش شکار تعداد کرگدن‌های تک شاخ را بسیار کاهش داده است- تقریبا تمام کرگدن‌های تک شاخ در ایالت آسام در شمال شرقی هند زندگی می‌کنند/ عکس: خبرگزاری فرانسه


به گزارش رسانه‌ها شکارچیان غیرقانونی هر شاخ کرگدن در بازار سیاه را حدود 150 هزار دلار می‌فروشند. برخی از آنها نیز به ازای هر کیلو از شاخ این حیوان 60 هزار دلار پول می‌گیرند. تقاضای خارجی برای استفاده از شاخ کرگدن در یک داروی سنتی چینی بسیار زیاد است.

رئیس پارک ملی آسام در این باره گفت: ما در اطراف پارک 7 پوکه گلوله از اسلحه خودکار AK 47 را پیدا کردیم.

او افزود: لاشه این کرگدن در نزدیکی آبگیر پارک پیدا شده و شکار غیرقانونی آن تائید شده است.

مقامات می‌گویند شکار این کرگدن اولین شکار غیرقانونی در میراث جهانی یونسکو از سال گذشته تا کنون است. در سال‌های گذشته تعداد شکارها غیرقانونی در این منطقه بسیار بیشتر بود.

مقامات ایالتی می‌گویند: از اواخر ماه مارس و همزمان با شروع قرنطینه سراسری هند شکار غیرقانونی در اطراف این پارک ملی افزایش یافته است.

در ماه آوریل بیش از  5 مورد از برنامه‌های شکارچیان غیرقانونی توسط ماموران محافظت از حیوانات و نیروهای ویژه محافظت از کرگدن‌های نادر تک شاخ خنثی شده است.

در گذشته تعداد زیادی از کرگدن‌های تک شاخ در نواحی گسترده‌ای از هند زندگی می‌کردند اما شکار غیرقانونی و نابودی زیستگاه‌های طبیعی تعداد آنها رابه شدت کاهش داده است. تقریبا تمام این کرگدن‌ها در شمال شرقی ایالت آسام هند زندگی می‌کنند.

براساس آمار سال 2018 ، حدود 2413 زنجیر کرگدن تک شاخ در پارک ملی "کازیرانگا" زندگی می‌کنند. (زنجیر واحد شمارش کرگدن زنجیر است).

پارک ملی کازیرانگا حدود 850 کیلومتر مربع وسعت دارد و پس از بازدید همسر نماینده بریتانیا در سال 1908 خلق شد. او در آن سال از نبود کرگدن تک ساخ در این منطقه شکایت کرد. این پارک همچنین خانه فیل، ببر و یوزپلنگ هم محسوب می‌شود.
مطالب مرتبط
برچسب ها: کرگدن ، شاخ ، کرونا ، قرنطینه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین