کد خبر: ۳۵۶۵۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
دمای کنونی زمین گرمتر از هر زمان دیگری در تاریخ تمدن بشری است.
زیست بوم- منابع طبیعی: عطیه کاظمی مجرد*: به گزارش گاردین برای درک شرایط امروز گرمایش جهانی، ما باید بدانیم که دمای زمین در گذشته چه تغییراتی داشته است.   گرم شدن سریعی که اکنون می بینیم در مقایسه با تغییرات آب و هوایی طبیعی گذشته چگونه بوده است ؟ همچنین، تا چه حد انسان بر آب و هوا تاثیر می گذارد؟ این ها بعضی از سوالاتی هستند که می توانند از طریق مطالعات پائولو کالمیت پاسخ داده شوند . تحقیقات پالئوس کلیتی دمای زمین را اندازه گیری می کند. دانشمندان قادرند برآورد کنند که زمین پیش از این، زمانی که دماسنجی نبوده است چند بار گرم و سرد شده است.احتمالا با بعضی از این تکنیک ها که برای تغییرات درجه حرارت استفاده می شود آشنا هستید به طور مثال حلقه های تنه درخت ها. یک روش جدید که امروزه به کار گرفته می شود توزیع گیاهان است. در این تکنیک توزیع دانه های گرده گیاهان را در یک منطقه بررسی می کنند تا گیاهانی را که در گذشته در این منطقه رشد می کردند را بیابند. توزیع گیاهان،  درجه حرارت را  تعیین می کند. به سادگی می دانیم که گیاهان تروپیکال یا گرمسیری در دمای متفاوتی از گیاهان تندرا رشد می کنند. به طور مثال گیاهانی که در شمال آمریکا رشد می کنند با گیاهانی که در جنوب هستند، متفاوت می باشند.
برای تعیین گیاهانی که در گذشته در یک منطقه رشد می کردند، محققان به بررسی گرده های موجود در منطقه پرداختند. حال سوال این است که چرا از گرده استفاده می شود؟
دکتر برین شومن بیان کرد:
گرده به خوبی دما را ضبط می کند. هر گیاه یک دامنه خاصی از دما را تحمل می کند. با ترکیب اطلاعات دمایی گرده های جمع آوری شده  گیاهان مختلف  یک منطقه، ما توانستیم در جه حرارت نسبی آن منطقه را بدست آوریم.
گرده به عنوان یک ضبط دما به خوبی کار می کند زیرا گیاهان دارای دامنه های خاصی هستند که می توانند تحمل کنند. با ترکیب مورد نیاز دما برای ده ها تن از گیاهان مختلف که ما می توانیم از گرده خود را تشخیص دهد، ما قادر به کاهش دمای ممکن در محل که گرده جمع آوری شده است.
ما به جای فسیل از گرده ها استفاده کردیم. زیرا گرده در هر بهار به صورت گسترده منتشر می شوند و به اعماق دریاچه ها نفوذ می کند و در برابر تخریب شگفتانه مقاومت می کند. ما نمونه هایی از گل و لای اعماق دریاچه را با اسید شستشو دادیم تا مواد معدنی آن حل شود و گرده ها باقی بماند. این گرده ها میلیون ها سال در برابر عوامل محیطی مقاومت کرده بودند و عمر زیادی داشتند.


آنچه که محققان پیدا کردند بسیار جالب بود.  با استفاده از داده های 642 سایت در سراسر آمریکای شمالی و اروپا که دارای  درجه حرارت تقریبا یکسان بودند و همچنین از شبیه سازی های کامپیوتری  دریافتند که در بیشتر دوره های هولسن (آخرین آن ~ 11،000 سال پیش)، زمین خیلی گرم بوده است. تنها در طول 2000 سال گذشته، زمین در دوره خنک نگه داشته شده است که احتمالا ادامه می یافته اما انتشار گاز های گلخانه ای، روند کاهش دما را تغییر داده است.نویسندگان تلاش کردند تا گرمایش های  اخیر (در قرن گذشته یا قبل از آن) را بررسی کنند.  آنها دریافتند که دمای اخیر بسیار بالاتر از دمای هوا طی11،000سال پیش است.  در واقع، سال 2016 با توجه به این محاسبات، 99.41٪ گرمتر از سالهای شبیه سازی شده هولوسن بود.
این یافته ها بسیار عمیق است. اول از همه، به این معنی است که انتشار گازهای گلخانه ای انسان به راحتی می تواند منجر به واژگون کردن روند خنک شدن طبیعی باشد. دوم، این گرم شدن باعث شده است که بسیار  از دمای طبیعی فاصله بگیریم. به گفته دکتر شومان:
این پژوهش تغیییرات دمایی در دو قاره را طی 11،000 سال گذشته نشان داده است  که در واقع یک چشم انداز دراز مدت زمین شناسی را در مورد تغییرات دمای اخیر در نیمکره شمالی و همچنین توانایی مدل های آب و هوایی برای پیش بینی تغییرات آن را فراهم می کند. . شبیه سازی آب و هوا کار مهمی در پیش بینی تغییرات آن است.
به نظر من با در نظر گرفتن تغییرات دمایی طی11،000 گذشته،  افزایش درجه حرارت دهه های اخیر بیش از 0.5 درجه فارنهایت است. علاوه بر این، ما در یافتیم که آب و هوا در طول 11،000 پیش به طور طبیعی تغییر کرده و در غیاب فعالیت های انسانی  خنک تر می شده است
.
افرادی که سعی می کنند تا اهمیت تغییرات اقلیمی ناشی از انسان را به حداقل برسانند و یا انکار کنند اغلب اینگونه  استدلال می کنند که شرایط آب و هوایی در گذشته نیز به طور طبیعی تغییر کرده است. این مطلب درست است، اما ما می دانیم که تغییرات آب و هوایی در حال حاضر تحت تاثیر آنچه که انسان انجام می دهند، در حال تغییر است و این یک نتیجه واضح است که از این پژوهش استدلال می شود.
ما اکنون محیط زیست زمین را بیش از آنچه که باید تحت فشار قرار دادیم. عواقبی ناشی از این اختلال به وجود آمده است. این پیامدها شامل افزایش قابل ملاحظه سطح دریا، تغییرات در الگوهای بارندگی / خشکسالی، اسیدی شدن آبهای اقیانوسی و فضای گرم اقیانوس می باشد. هنوز هم برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی امید وجود دارد، اما ما به سرعت در حال گذر از زمان هستیم هر چه بیشتر آن را به تأخیر بیاندازیم، اوضاع بدتر خواهد شد.

*کارشناس ارشد گیاه شناسی

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین