کد خبر: ۳۵۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
موجی از وبلاگ نویسان در مقابله با گرمایش جهانی ایجاد شده است که بسیار سازمان یافته و با تامین مالی خوب می باشند. در این تحقیق به بررسی استدلال های آن ها می پردازیم.
زیست بوم- محیط زیست/ عطیه کاظمی مجرد*: به گزارش گاردین در این مطالعه، نویسندگان استدلال هایی را که توسط 45 وبلاگ نویس مخالف و 45 وبلاگ علمی مبتنی بر تاثیر گرمایش جهانی بر جمعیت خرس قطبی و سطح دریا یخی قطب شمال انجام شده است مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که وبلاگهای مبتنی بر علم همه نشان دادند که یخ دریا آرتیک در حال کاهش است و تقریبا همه گفته اند که گرم شدن کره زمین جمعیت های قطبی را تهدید می کند.


برعکس، وبلاگهای انکار کننده تقریبا همه چیز را رد می کند که یخ دریا قطب شمال کاهش یافته است یا اینکه ما نمی توانیم پیش بینی کنیم که چگونه در آینده تغییر خواهد کرد و خرس های قطبی در حال تهدید و یا با تغییرات آب و هوایی سازگار نیستند.
این نویسندگان همچنین به این نکته اشاره کرده اند که وبلاگ های مبتنی بر علم دارای استدلال های قویتری هستند:
وبلاگ های علمی شواهد متقاعد کننده ای ارائه دادند که گرمایش جهانی تهدیدی برای هر دو است، در حالی که اکثر وبلاگ های انکار کننده دلیلی برای ادعایشان ندارند.  وبلاگ های مبتنی بر علم به طور گسترده از چارچوب اعتقادات علمی ثابت شده استفاده می کنند و استدلال هایی را با مقالات منتشر شده تأیید می کنند که نشان می دهد که گرم شدن به سرعت باعث کاهش فرسایش دریای یخبندان قطب شمال و تهدید بقای خرس های  قطبی در میانه و بلند مدت است.در حقیقت، در مورد خرس های قطبی، نویسندگان مطالعه دریافتند که  منبع اصلی  نزدیک به 80 درصد از وبلاگهای مخالف، از روی  یک وبلاگ دیگر به نام سوزان کراکفورد که یک زیست شناس است، می باشد. در حالی که کراکفورد هرگز تحقیقات پیرامون جمعیت خرس قطبی انجام نداده یا مطالعات تجربی بررسی شده در مورد این موضوع را منتشر نکرده است. متخصصان این موضوع مانند گروه های متخصص خرس قطبی وجود دارند اما این وبلاگ ها از کراکفورد کپی می کنند زیرا او یکی از معدود دانشمندان است که به آنها، آن چه را که میخواهند بشنوند، می گوید.

علم در طرف انکار نیست
نویسندگان این تحقیق همچنین 92 مقاله بررسی شده در مورد خرس های قطبی و یخ های دریا قطب شمال را مورد بررسی قرار دادند. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، تحقیقات علمی (مثلث سبز)  نتیجه گیری می کند که تغییرات آب و هوایی هر دو خرس قطبی و یخ دریا قطب شمال را تهدید می کند، اگر چه چند مقاله (6.5٪ مثلث قرمز) نشان می دهد که خرس های قطبی قادر به سازگاری با محیط در حال تغییرشان، می باشند.
وبلاگ های مبتنی بر علم (الماس آبی) کاملا نزدیک به یافته های تحقیقات علمی هستند، در حالی که وبلاگ های انکار کننده (مربع های زرد) در جهان خود خاموش هستند و انکار می کنند که فعالیت های انسانی باعث کاهش طولانی مدت جمعیت خرس های قطبی و یخ دریا قطب شمال است.


در تحقیقات علمی کاملا واضح است که یخ دریا قطب شمال به سرعت در حال افول است که عمدتا دلیل آن گرمایش جهانی به نظر می رسد. از آنجایی که خرس های قطبی بر روی یخ دریایی تکیه می کنند تا از دریا شکار کنند، گرمایش جهانی نیز این گونه ها را تهدید می کند. در حالیکه برخی از جمعیت های قطبی تاکنون پایدار هستند، برخی دیگر کاهش مییابند و این روند فقط به دلیل تداوم یخهای دریا ادامه مییابد.

دانشمندان: به پاخیزید و افسانه ها را از پیش بردارید

نویسندگان مقاله خود را با تشویق همکاران علمی خود به مشارکت عمومی و ضد اطلاعات غلط علمی، نتیجه می دهند:

ما اعتقاد داریم که دانشمندان بیشتری باید فراتر از محدوده آزمایشگاه ها و سالن های سخنرانی خود به طور مستقیم با مردم و سیاست گذاران مشارکت داشته باشند، و همچنین به طور جدی به مقابله و مقاومت در برابر شبکه های انکار کننده که  به خوبی تامین شده و سازمان یافته اند، بپردازند. این را می توان به روش های مختلف انجام داد. به عنوان مثال، دانشمندان می توانند با این رویکرد در رسانه ها به اهمیت یافته های تحقیق و یا مقابله با سوء تفاهمات تأکید کنند. آنها همچنین می توانند طرح های ابتکاری  را تشویق کنند که مشارکت شهروندان در تحقیقات علمی، مانند علم شهروندی، را که در حال حاضر در چندین دانشگاه و موسسه تحقیقاتی اجرا می شود، تقویت کند. علاوه بر این، دانشمندان نیاز به استفاده موثر از رسانه های اجتماعی مبتنی بر اینترنت دارند تا موجی از نبرد را برای افکار عمومی به کار گیرند.
آنها یادآوری می کنند که این یک درخواست ساده نیست زیرا در دانشگاهیان برای کسانی که با اطلاعات غلط مبارزه می کنند، پاداش های کمی وجود دارد. در واقع، بسیاری از افرادی مانند کاترین هاوئو، مایکل مان، بن سانتر از برای نوشتن مقاله علمی «استراتژی سرنگتی»  مورد حمله قرار گرفتند:
با این وجود، انکار آب و هوا می تواند تاثیرگذار باشد، و دانشمندان آب و هوایی منبع قابل اعتماد می باشند. پاسخ آنها به اطلاعات غلط علمی می تواند قدرتمند باشد. برای مثال، بازخورد آب و هوا (که دانشمندان علوم آب و هوایی را برای بررسی مقالات اخبار مربوط به تغییرات آب و هوایی جذب می کند) یک منبع بسیار محترم و تاثیرگذار است.

همچنین مهم است که ما از جنگل ها را برای درختان حفاظت کنیم. همین طور  باید بحث کنیم که آیا خرس های قطبی قادر به انطباق با محیط های در حال تغییر آن هستند یا خیر، تاثیرات تغییرات اقلیمی تنها موجب بروز علایم و شواهد علمی مبنی بر گرم شدن کره زمین و تهدیدات آن نمی شود. علم آب و هوا  یک ساختار قوی بر پایه های علمی مستدل است.

*مترجم
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین