کد خبر: ۳۴۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه بیش از هزار مدرسه طبیعت با سرمایه گذاری کامل بخش خصوصی در کشور ایجاد می شود.
زیست بوم: در مراسم رونمایی از سند ملی اشتغال سبز در سازمان حفاظت محیط زیست که با حضور ربیعی وزیر گفت: یکی از کارهای سازمان محیط زیست در دولت یازدهم ایجاد مدارس طبیعت است.
وی اظهار کرد: مدارس طبیعت با سرمایه گذاری بخش خصوصی و رویکرد فرهنگی و اشتغال در کشور ایجاد شده است و در این زمینه، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت آموزش و پرورش همکاری خوبی دارند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت ایجاد اشتغال سبز در کشور تاکید کرد: فکر می کنم مدارس طبعیت چشم انداز خوبی در زمینه اشتغال را در کشور شکل دهد.
وی همچنین به قرق های اختصاصی در کشور اشاره کرد و با بیان این که قرق های اختصاصی نیز با سرمایه گذاری 100 درصد بخش خصوصی ایجاد شده و افراد زیادی را مشغول به کار کرده است، افزود: همچنین تعداد زیادی علاقمند به توسعه قرق در سازمان محیط زیست درخواست مجوز کرده اند که ما نیز استقبال می کنیم.
ابتکار ادامه داد: در بحث حمایت از پرورش حیات وحش هم تقاضا زیاد داشتیم که در نظر داریم بر اساس ضوابط محیط زیستی سازمان این بخش نیز فعال شود.
وی تاکید کرد: ایران کشوری است که شکار غیرقانونی دارد، نابودی گونه های حیات وحش مانند شیر ایرانی را داشته از این رو برای تمام استان ها برنامه حفاظت حیات وحش تهیه شد که یکی از مولفه های مهم این برنامه مشارکت جوامع محلی، اهالی بومی و سازمان های مردم نهاد است.
ابتکار با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر استفاده از پتانسیل بخش خصوصی گفت: بر این اساس در به روی بخش خصوصی برای ورود به مقوله محیط زیست باز شده است؛ همچنین شرکت های بیمه ای نیز وارد میدان شده اند و اکنون پلنگ و یوزپلنگ را بیمه کرده اند.
به گفته وی، طبیعت ایران و محیط زیست آن با وجود تمام کارهای انجام شده، شرایط شکننده ای دارد؛ هر تالابی که خشک می شود مشاعل زیادی از بین می رود و هر تالابی که احیا می شود امید به منطقه برمی گردد.
ابتکار گفت: اکنون ارومیه زنده شده است و تالاب هورالعظیم که خشک و به کانون گردو غبار تبدیل شده بود، احیا شده است، زندگی به منطقه بازگشته و مشاغلی مانند صیادی، نی بافی و گاومیش داری دوباره رونق گرفته است.
وی تاکید کرد: مشاغل سبز یک رویکرد برد_برد است چون هم محیط زیست حفظ می شود و هم اشتغال ایجاد می شود.
ابتکار با اشاره به اینکه منابع خوبی در زمینه اشتغال سبز در کسور وجود دارد گفت: اکنون سه برابر استاندارد جهانی انرژی در کشور مصرف می شود که اگر موفق شویم، دو برابر آن را کاهش دهیم منبع جدیدی به وجود می اید که می تواند به تولید اشتغال کمک کند.
وی به تصویب لایحه هوای پاک هم اساره کرد و گفت: تصویب این لایحه زمینه را برای استغال دانش امرختگان محیط زیست و رشته های مرتبط فراهم کرده است.
وی گفت: در مورد منابع آب نیز اقدامات خوبی در سازمان محیط زیست صورت گرفته است که ٥٢ روستا در منطقه زاگرس و ١٠٠ روستا در حوضه ابریز دریاچه ارومیه در زمینه مدیریت منابع اب و توسعه پایدار فعالیت می کنند.
معاون رئیس جمهوری افزود: الگوی موفقی در زمینه اشتغال سبز در کشور وجود دارد و می توانیم با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در ایجاد اشتغال سبز موفق شویم، برای دانش اموختگان رشته های محیط زیستی و مرتبط با آن نیز زمینه فعالیت فراهم است.
وی به بحث کارانه در وزارت تعاون اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم ساز و کارهای حمایتی و مالی را با کمک کارانه فراهم کنیم می تواند در ایجاد اشتغال سبز موثر باشد.
کاهش مصرف مواد، انرژی، کاهش گازهای گلخانه ای، حفظ زیست بوم ها و تالاب ها و تاب اوری محیط زیست از جمله شاخص های اشتغال سبز است.
منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین