کد خبر: ۳۳۷۲۱
تعداد نظرات: 13 نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۲
گفت و گوی اختصاصی با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
اصلا به فکر رئيس جمهور شدن نيست؛ برخي ماموريت دارند بهترين اقدامات او را به بدترين ها تبديل کنند؛ احتمال انتخاب مجدد آقاي حسن روحاني را به عنوان رئيس جمهور بعدي کم نمي داند و معتقد است تنها گزينه جدي جريان اعتدال و اصلاحات آقاي روحاني است. براي افکار عمومي ارزش قائل است ‌و تاکيد مي کند که آلودگي هوا در حدود سه سال گذشته کاهش داشته است...
مهدی آیینیزیست بوم/مهدی آیینی: اصلا به فکر رئيس جمهور شدن نيست؛ برخي ماموريت دارند بهترين اقدامات او را به بدترين ها تبديل کنند؛ احتمال انتخاب مجدد آقاي حسن روحاني را به عنوان رئيس جمهور بعدي کم نمي داند و معتقد است تنها گزينه جدي جريان اعتدال و اصلاحات آقاي روحاني است. براي افکار عمومي ارزش قائل است ‌و تاکيد مي کند که آلودگي هوا در حدود سه سال گذشته کاهش داشته است. 

اين ها برخي از محورهاي گفت و  گوي ما با معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست است مديري که اين روزها با شدت گرفتن آلودگي هوا افکار عمومي تلاش هايش را بيش از گذشته به چالش مي کشد.

* چقدر نگاه و سیاست دولت ها را در بهبود شرایط محیط زیست مهم می دانید؟
‌ دولت ها بنابر گرايش سياسي خود با مقوله محيط زيست تفاوت ديدگاه، فاصله يا قرابت پيدا می کنند. شايد جداي دوران جنگ و سازندگي به خاطر فشار های ديگر خيلي به مسائل زيست محيطي پرداخته نشد البته اين مساله نيز جاي نقد دارد که چرا در آن دوران خيلي خوب به مسائل محيط زيستي توجه نشد،اما در دوران اصلاحات محيط زيست جدي  گرفته شد سبب ايجاد فرصت هاي خوبي براي کشور شد،اما در دولت آقاي احمدي نژاد در بحث محيط زيست با فرود روبه رو هستيم و صورت مساله پاک شد اين نشان مي دهد رابطه اي در اين خصوص وجود دارد.

اما دوباره در دوران که جرياني سر کار آمد که با اعتدال و اصلاحات نزديک بود به مسائل محيط زيست بيشتر توجه شده و در واقع رئيس جمهور خيلي جدي و عميقاً و با نگاه فلسفي و سياسي خود موضوع محيط زيست را پيوند داده است. يعني برخورد تصنعي ندارد که بخواهد از محيط زيست استفاده تبليغاتي کند.
رياست جمهوري در مخيله ام نيست/ آلودگی هوا تقصیر ما نیست/ برای رد شدن من از روی پرچم آمریکا برنامه ریخته بودند/رویکرد صدا و سیما خیلی بهتره شده اما بخش خبر با ما همراهی ندارد
* اما با این وجود از شما نیز انتقاد می شود که بیشتر به سیاست می پردازید این انتقاد رادرست می دانید؟
‌ مشخص است که فرصت زيادي براي فعاليت سياسي ندارم، اما اينکه خط مشي سياسي دارم مشخص است و اينکه پيشينه سياسي دارم قابل انکار نيست.
اما براي اين موضوع طراحي مي کنند دوسال پيش نشست دانشجويي داشتيم بعد از آن گروه هاي خاصي ماجرايي را با برنامه ريزي قبلي طراحي کردند و پرچم امريکا را در مسير  عبور من پهن کرده بودند، دوربين هايشان را هم در مقابل محل عبورم گذاشتند و از اين عکس بارها و بارها طيف ضد انقلاب عليه من استفاده مي کنند که خانم ابتکار پا روي پرچم امريکا مي گذارد يا گروگانگير است.

خيلي جالب است که انتقادات در داخل با خارج از کشور هماهنگ است و اما نمي دانم چگونه بايکديگر هماهنگ مي شوند، اما بايد اين موضوع چه نتيجه و حاصلي دارد يعني مشکل کشور ما با رد شدن يک مسئول از روي پرچم امريکا حل مي شود؟

* با این حال اگر رياست جمهوري آقاي روحاني براي دوره بعد تکرار شود چه اولويت ها را دنبال خواهيد کرد؟
بايد منتظر بود و ديد چه اتفاقي خواهد افتاد و پيش بيني دور و درازي است. فعلاً تمام تلاشمان اين است که برنامه هاي محيط زيست را نهادينه کنيم به نحوي که هر دولتي سرکار آمد نتواند مسير اصولي را تغيير بدهد. ما از اين بابت خيلي آسيب خورديم‌ محيط زيست مقوله سياسي نيست. مساله اي است که بايد هميشه در اولويت باشد. يعني کشور در ريل درستي قرار بگيرد. يعني همه دستگاه برنامه براي محيط زيست داشته باشند.
رياست جمهوري در مخيله ام نيست/ آلودگی هوا تقصیر ما نیست/ برای رد شدن من از روی پرچم آمریکا برنامه ریخته بودند/رویکرد صدا و سیما خیلی بهتره شده اما بخش خبر با ما همراهی ندارد
* مي گوييد سعي داريد همه چيز را نهادينه کنيد، اما وقتي نگاهي به معاونان شما مي اندازم هيچ کدام آنها از بدنه سازمان حفاظت محيط زيست نيستند!

چرا از داخل سازمان هم هستند. مثلا آقاي دکتر دبيري(معاون محیط طبیعی سازمان).

* ايشان که چند سالي است بازنشسته شده اند و اخيرا دوباره دعوت به کار شده اند. مساله اينجاست که با رفتن شما اين مديران تغيير خواهند کرد!
هر شخصي بيايد ممکن است بخواهد تيم خود را بچيند. اتفاقاً برخلاف انتقادات بالاي 95درصد از مديرانم از خود بدنه سازمان هستتند.

* آيا در مورد معاونين تان هم به همين شکل است؟

آقاي دکتر دبيري از بدنه سازمان است، آقاي مجابي (معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس) و آقای متصدی (معاون محیط زیست انسانی) نیز دوره قبلي مدير سازمان بوده و الان هم هستند. مهم اين است که بتوانيم جوابگوي مسائل باشيم ما در بحث آلودگي هوا و محيط انساني شرايط بسيار سختي را داشتيم.
رياست جمهوري در مخيله ام نيست/ آلودگی هوا تقصیر ما نیست/ برای رد شدن من از روی پرچم آمریکا برنامه ریخته بودند/رویکرد صدا و سیما خیلی بهتره شده اما بخش خبر با ما همراهی ندارد
* واقعا در بدنه سازمان شخصي در حد معاون نبود که شما از او استفاده کنيد؟
لابد نبوده و تشخيص من اين بوده است. الان هم بيشتر مديران از بدنه سازمان هستند يعني هرجايي که توانستيم از بدنه سازمان استفاده کرده ايم. اتفاقاً اين موضوع باعث شده اميد به ارتقاء شغلي براي خيلي از افراد باشد، اما جاهايي که امکان آن وجود نداشته معطل نشده ايم تا کار بخوابد.

* در رابطه با مديران استاني خود چقدر از سوي استانداران و نمايندگان مجلس تحت فشار هستيد؟
براي انتخاب آنها اصلاً تحت فشار نيستيم و در کميته اي خاص انجام مي گيرد و خدا را شکر مديران توانمندي در استان ها داريم. هرچند براساس سياست هاي دولت ما با استاندران هماهنگ مي کنيم.

* اين سياست به ضرر محيط زيست نيست؟
نه! انتخاب مديران استاني به عهده ماست. مدير توجيه شده که بايد قوانين و مقررات محيط زيست را به دور از هرگونه مماشات انجام بدهد.

* اما به نظر مي رسد تحت فشار هستيد تا برخي مديران استاني را تغيير دهيد؟
ممکن است فشار باشد اما اينکه چقدر به اين فشارها بها بدهيم مهم است،ما براي خيلي از طرح هايي که با ضوابط محيطي زيستي همخواني ندارد تحت فشار هستيم. 
رياست جمهوري در مخيله ام نيست/ آلودگی هوا تقصیر ما نیست/ برای رد شدن من از روی پرچم آمریکا برنامه ریخته بودند/رویکرد صدا و سیما خیلی بهتره شده اما بخش خبر با ما همراهی ندارد
* مدتي پيش فيلم نشست خبري يکي از معاونان شما حاشيه ساز شد و محيط زيست اعلام کرد که فيلم دستکاري شده است واقعا چرا چنين مسائلي پيش مي آيد؟
چند بار فيلم هاي من نيز دستکاري شده است. يکبار دوران آقاي ضرغامي درباره تالاب جازموريان صحبت مي کردم و به استان سيستان و بلوچستان اشاره کردم اما بلوچستانش در فيلم حذف شد و ماجرا داشت تبديل به مساله قومي بدل مي شد و بعد از چند روز فيلم اصلي را منتشر کردند و گفتند چون زمان کم بوده اينکار را انجام داده اند. همين کار هم در مورد آقاي متصدي (معاون محیط زیست انسانی)  انجام شد تا به نظر برسد ايشان گفته اند آلودگي هوا طبيعي است.

* ولي بهتر نيست ايشان در نشست هاي خبري موضوعات را به زبان ساده تري توضيح بدهند تا چنین برداشت هاي نشود.
دو حالت وجود دارد يکي اينکه ما بايد به شکلي صحبت کنيم که عامه مردم متوجه آن بشوند ، بخشي هم به اين مربوط مي شود مباحث محيط زيست علمي و بسيار پيچيده است و اصلا نمي توان به خاطر ساده سازي ابعاد علمي آن را ناديده گرفت. چون اشکال پيش مي آيد براي فهم مخاطب بايد توضيح داد اين پديده اينورژن اتفاقي که مي افتد کاملا طبيعي است و دست کسي نيست. کاري که مي شود کرد کاهش آلودگي است و توليد آلاينده ها را کم کرد و اين يعني برنامه کاهش آلودگي هوا. 
آلودگي هوا تقصير محيط زيست نيست، تقصير خودروهای تک سرنشين و تقصير صنايعي است که شرايط هوا را رعايت نمي کنند. اگر بخواهيم مقصر پيدا کنيم، همه مقصريم خيلي ها خانه خود را بيش از حد گرم مي کنند. معاينه فني موتور خانه الزامي شده است در قانون هوا اما بعضی ها مراعات نمی کنند.
رياست جمهوري در مخيله ام نيست/ آلودگی هوا تقصیر ما نیست/ برای رد شدن من از روی پرچم آمریکا برنامه ریخته بودند/رویکرد صدا و سیما خیلی بهتره شده اما بخش خبر با ما همراهی ندارد
* اشاره کرديد که خيلي زود است درباره رياست جمهوري دوباره آقاي روحاني صحبت کنيم، چرا احتمالش را کم مي بينيند؟
اصلاً اين احتمال را پايين نمي بينم، تنها گزينه جدي جريان اعتدال و اصلاحات آقاي دکتر روحاني هستند. هيچ شکي در اين مساله نيست و خوشبختانه دستاورد ها و پيشرفت هايي که در اين دوره اتفاق افتاده جوانان را اميدوار کرده و اين تصور در نخبگان و دانشگاهيان هست که اگر فرصت 4 سال ديگر به دکتر روحاني داده شود مي تواند بسياري از مشکلات کنوني را پشت سر بگذاريم و دوره و عصر نويني را براي ايران تعريف کنيم. اینها مسائلی هستند که می توانند کمک کنند در  انتخابات آتي آقاي روحاني بتوانند براي بار دوم انتخاب شوند.

* با توجه  نقش سياسي که از شما سراغ داريم اگر اين مساله رجال سياسي براي انتخابات رياست جمهوري برداشته شود شما کانديد رياست جمهوري مي شويد؟
نه اصلاً من چنين برنامه اي ندارم و در مخيله و ذهنم هم چنين مساله نيست.

* يعني اگر اين مساله برطرف شود شما به آن فکر نمي کنيد؟
الان هيچ تصوري براي اين موضوع ندارم به اندازه کافي درگير مسائل مرتبط با محيط زيست آلودگي وهوا گرد و غبار و تالاب و غيره و غيره و دارم.

* در سال هاي آينده چه؟
نه اصلاً چنين تصوري ندارم و اهل اين گونه بلند پروازي ها نيستم.‌

* مدتي پيش نشان خرس طلايي را از سوي يکي از سازمان هاي فعال در حوزه حقوق حيوانات گرفتيد فکر مي کنيد اين‌قدر براي دفاع از حقوق حيوانات تلاش کرده ايد؟
آنهايي که اين نشان را دادند حتما اين فکر را مي کردند چنين  محاسباتي را داشته اند. براي من مايه افتخار بود چون ذاتاَ به فعاليت مراکز مردم نهاد اعتقاد داريم دراين دوره تلاش کرديم و لايحه را براي حمايت از حقوق حيوانات آماده کرديم.

* اما اين لايحه هنوز به مجلس نرسيده است؟
در دولت روي آن کار مي شود و دست ما نيست ما کار خود را به خوبي انجام داده ايم.

*‌ و حرف آخر

در فضايي که عده اي تلاش دارند فضاي رسانه ها را خاکستري کنند نقش رسانه هاي آزاد و مستقل خيلي مهم است در اطلاع رساني و نقد صحيح مردم حق دارند در مسائل محيط زيست واقعيت را بدانند.

* اما مديران شما زياد رسانه اي نيستند و اگر مديران شما اين روزها در صدا و سيما بيشتر ديده مي شوند به خاطر تغيير رويکرد صدا و سيماست.
مديران ما خيلي درگير کار هستند و حجم کارمان زياد شده است. بله رويکرد رسانه ملي در دوران آقاي عسکري خيلي بهتر شده البته بخش خبر سيما اصلا با ما همراهي ندارد، ولي در مجموع رسانه همراهي بسيار خوبي دارد بايد ادامه پيدا کند، اخير نيز مقام معظم رهبري تاکيد کردند که رسانه ملي بايد در بحث محيط زيست اطلاع رساني کند.

* عکس ها از نازیلا حقیقی
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱۳
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
0
7
با سلام
باوجود احترام خاصی برای سرکار خانم دکتر ابتکار دارم،به نظر می رسد در انتصاب مدیران استانی مشاوران واعضاء کمیته انتصابات دلسوز نداشتی مدیرانی انتخاب نموده اید که در جایگاه کارشناس مسول بیش نیستن وتوانای ،درک ودرایت مدیرت اصلا" ندارند ومدیریت رافقط در پوشیدن کت وشوار شیک درک نموده اند وبه بحث تخصصی محیط زیست ارزش وبهای قایل نیستن به منظور ماندن در مسند مدیریت به هر طرحی که مغایرت با ضوابط زیست محیطی موافق می نمایند.
ناصر برمکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
0
2
واقعن اگر خانم ابتکار قصد ساماندهی مشکلات محیط زیست را دارند باید مدیرانی را به کار بگیرند که پس از رفتن ایشان هم در سازمان فعال باشند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
0
2
تو را به خدا از تالاب ها غافل نشوید. نگذارید مردم در خشکسالی و سختی زندگی کنند. ممنون از مصاحبه خیلی خوبتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
0
2
خانم ابتکار با مردم صادق باشید ،آیا واقعا 95 درصد مدیران شما از بدنه سازمان محیط زیست هستند و فقط 5 درصد مدیر وارداتی دارید ؟،مدیران کل پژوهش،مشارکت مردمی ، حراست،حوزه ریاست،حقوقی،مالی ،بودجه و برنامه ریزی،هر چهار معاون پشتیبانی،آموزش،دریایی،انسانی،دفتر هوا،دفتر آب و خاک ،مدیر استانهای تهران،گلستان ،همدان،تبریز،لرستان و همه مشاورین شما همگی غیر سازمانی هستند آیا شما به این هما جایگاههای مهم که باید درخدمت نیروهای شایسته سازمان باشند نه غیر سازمانی می گویید 5درصد ؟البته که حق قانونی شماست مدیران خود تان را خودتان انتخاب کنید ،ولی با مخاطبان صادق باشید.کارنامه ضعیف این دوره خدمتی شما، 8 سال خدمت قبلی شما که به هردلبلی قبلا مورد توجه مخاطبین بودید را نابود کرد .مگر شما چند پست مدیر کلی و معاون سازمان دارید که سخن از 5 درصد کردید ،شاید هم سهوا اشتباه شده و غلط تایپی بوده !شاید سمتهای پایین تر از مدیریت در آمار شما آمده تا تعداد نیروهای غیر سازمانی کم رنگ تر شود مثلا روسای ادارات ،معاونین مدیر کل و ....هم در ارزیابی شما آمده است که اگر باشد باید بحال این آمار گریه کرد.حتی نزدیکترین مدیران شما هم به آینده سازمان هیچ امیدی ندارند.خانم ابتکار شما خوب میدانید با سرمایه های سازمان که منابع انسانی آن هستند چه کردید !!!
باشد ما هم چشممان را میبندیم ،شما راست گفتید .خانم ابتکار بخدا ما بدی شما را نمیخواهیم و خیر خواه شما هستیم ولی شما هرگز به منابع داخلی سازمان آنطور کا انتظار میرفت تکیه نکردید و سازمان نه تنها در ریل قرار نگرفت بلکه خیلی وقت است از ریل خارج شده است به شما اطلال درست ندادند.
پاسخ ها
کارشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
40 درصد مدیرای ابتکار از خارج سازمان هستند از دانشگاه آزاد و شهید بهشتی و وزارت جهاد هستند
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
0
2
این نیز بگذرد ولی متاسفانه محیط زیست..... وای برما
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
0
2
تنها کفته درست خانم ابتکار اینست که ریاست جمهوری در مخیله ایشان نیست . چرا که وقتی که بدنه سازمان حفاظت محیط زیست در این دوراه آنقدر ضعیف شده و محیط زیست بجای متن به حاشیه رفته و در پیوستها بجای اصول سند جا خشک کرده با چه جرعتی و با کدامین کارنامه باید به ریاست جمهوری بیاندیشند.بنویسید محیط زیست ، بخوانید برجام .دکتر ابتکار مشکلات داخلی محیط زیست را هم به حل تحریمها گره زدند ، یکسال است که مثلا تحریمها برداشته شده است، پس چرا هنوز درجا زده ایم مشکلات محیط زیست روز به روز در حال کسترش است ، شاید این هم به دولت قبل ربط دارد ، شاید در آینده نزدیک خانم دکتر بفرمایند ما میخواستیم خیلی کارها بکنیم اما ترامپ بدجنس آمده و زده زیر همه چیز.تا کی اینقدر سیاسی بازی .خسته شدیم خسته از این گفتار درمانی های تکراری و نخ نما شده.خدا خودش این محیط زیست مار را بهتر کنه انشاالله
محیط بان خراسان رضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
0
1
من و همکاران محیط بان خراسان رضوی به ایشان اگر کاندید ریاست جمهوری شوند رای میدیهیم فقط به یک شرط و ان هم اینکه از سال 1392 که رفاهی و حقالکشف ما محیط بانان در اداره کل بین برخی افراد توزیع شد و اسنادش هم وجود دارد را خانم دکتر به ما پس بدهد .ان وقت شبانه روز دعایش میکنیم که سبز ترین خانم کره زمین که مدیرکل ما گفت باشد و رای بیاورد.
کارمند سازمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
0
0
40درصد کجاو 5 درصد کجا، اینقدر اختلاف فاحش، خانم دکتر ابتکار ریاست سازمان محیط زیست رییس پژوهشکده محیط زیست و رئیس صندوق محیط زیست را هم از دانشگاه شهید بهشتی آورده اند، آیا این همه مدیر وارداتی در همه وزارتخانه ها مرسوم است، چرا بهایی به نیروهای داخل سازمان داده نمی شود ، یکی از وظایف مسئولین محیط زیست پرورش استعدادها و توان مدیریتی و استفاده از ظرفیتهای داخل سازمان است ، این دوره هم که تمام شد و دیگر فرصتی برای نیروهای ارزشی و سرمایه انسانی قائل نشدید.امیدواریم در دوره بعد هر کسی که رئیس سازمان محیط زیست می شود در درجه اول به سرمایه های انسانی موجود در این سازمان توجه نمایندو کمبودها را از بیرون بیاورند ، نه مانند ریاست خانم ابتکار که کلیدی ترین سمتها را از افراد خارج از سازمان استفاده کردند و کمبودها را از داخل تامین کردند!
پاسخ ها
محیطبان کرمان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
معاون وارداتی آموزش و پژوهش را هم اضافه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
0
1
ما باور کردیم خانم ابتکار!
زیتونی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
1
0
آه و نفرین چهار هزار خانواده از مالکین شهرک زیتون تنها به خاطر سهم خواهی محیط زیست در پرونده ایشان است و حتی پس از احکام قضایی سازمان ایشان با سنگ اندازی جلوی ساخت ویلای مالکین در شهرک را با سد معبر و تخریب بدنبال تصاحب زمینهایی که دارای سند تفکیکی جهت ساخت منازل مسکونی وایجاد کانون بحرانی در شرق تهران کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
0
0
چقدر این خانم از خود مجکرند!!
بابا تو کجا ریاست جمهو.ری کجا
همین محیط زیست هم کارنامه ات افتضاح بود..
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین