کد خبر: ۳۲۷۳۸
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۲
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درخصوص خبر خشک شدن تالاب هامون گفت: امسال نیز همچون سالهای گذشته، طوفانهای ۱۲۰ روزه ودمای بالای۴۰ درجه و میزان تبخیر نزدیک به ۵۰۰۰ پنج هزار میلیمتر در سال، باعث شد در پایان فصل تابستان قسمت های زیادی از تالاب هامون خشک شود.
زیست بوم: مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درخصوص خبر خشک شدن تالاب هامون گفت: امسال نیز همچون سالهای گذشته، طوفانهای ۱۲۰ روزه ودمای بالای۴۰ درجه و میزان تبخیر نزدیک به ۵۰۰۰ پنج هزار میلیمتر در سال، باعث شد در پایان فصل تابستان قسمت های زیادی از تالاب هامون خشک شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، سعید محمودی توضیح داد: از آنجا که در سال جاری سیلاب ورودی به منطقه سیستان استثنایی ودر ۱۷ سال گذشته بی سابقه بود،  ورودی آب به تالاب هامون نیز باعث شد قسمت های زیادی از تالاب آبگیری شود.توضیحات مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان درباره خبر خشک شدن تالاب هامون

وی افزود: در همین راستا اقدامات اصلاحی سازمان حفاظت محیط زیست از قبیل لایروبی محورها و کانال های اصلی و انتقال آب به نقاط حساس و بحرانی و برداشتن دایک و دیواره مرزی و پخش آب و تلاش در جهت اینکه بیشترین آب در کمترین زمان به حساس ترین نقاط منتقل شود،همچنین اخذ حق آبه تالاب از چاه نیمه ها با همگاری وزارت نیرو برای اولین بار به طور کامل، باعث شد که در سال جاری علاوه بر احیای بخش های زیادی از تالاب هامون از جمله احیای وسعت زیادی از مراتع تالاب تولید پوشش گیاهی و ونیزار و چرخش اکولوژیکی تالاب ،نیز از سر گرفته شد.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، در این شرایط بود که بسیاری از پرندگان مهاجر بر خلاف سالهای گذشته اقدام به جوجه آوری و تولید مثل درچندین نوبت نمودند ونیز مرگ ومیر پرندگان مهاجر بر خلاف سالهای گذشته که در اثر بی آبی و خشکی زودرس تالاب اتفاق می افتاد ،در سال جاری به هیچ وجه تکرار نشد وهیچ گونه مرگ ومیر پرندگان در محدوده تالاب اتفاق نیفتاده است.
محمودی ادامه داد: احیای سطح بسیار وسیعی از مراتع و ایجاد پوشش گیاهی در کنار تولید وپرورش هزاران کیلو ماهی کپور که توسط صیادان بومی صید شد، از دیگر خدمات تالاب هامون و نشانگر پویایی اکوسیستم بود.
به گفته محمودی، حاصل تبخیر آب در تالاب هامون که عمق متوسط آن حدود یک متر است، تولید پوشش گیاهی و علوفه مرغوب و نیزار با ارزشی است که علاوه بر استفاده اقتصادی برای مردم محلی و عشایر و دامداران منطقه به کنترل ریزگردها در مناطق بحرانی نیز کمک می کند.
وی تاکید کرد: امسال نیز همچون سالهای گذشته، وجود طوفان های ۱۲۰ روزه ودمای میانگین۴۰ درجه میزان تبخیر نزدیک به ۵۰۰۰ پنج هزار میلیمتر یا ۵ متر در سال، باعث می شود در پایان فصل تابستان قسمت های زیادی از تالاب رو به خشکی بگذارد .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برنامه عمل و طرح مدیریت یکپارچه تالاب هامون تهیه ودردستور کار قرار دارد، تصریح کرد: این سازمان تمام تلاش خود را در جهت بهبود شرایط تالاب هامون به کار بسته و به صورت جدی پیگیر حق آبه کامل هامون از رودخانه هیرمند است.
 گفتنی است ، پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون اخیرا با انتشار نتایج بررسی خود از آخرین وضعیت تالاب هامون، اعلام کرد که این تالاب به‌طور کامل خشک شده است.    

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
0
0
جالب بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین