کد خبر: ۳۲۴۲۸
تعداد نظرات: 5 نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۲
خاک سیستان سالهاست که کام ایران را تلخ کرده است و ساده ترین کار همان است که ما می کنیم: ابراز همدردی با مردم، تکرار قافیه ناموزون بی تدبیری مدیران سابق و اسبق واسبق السابقین، گلایه از کم لطفی همسایه، محکوم کردن دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور و صد البته مقداری وعده و وعید که اگر بشود، چه شود!
با همسایگان: مدارا یا مروت؟زیست بوم/اصغر محمدی فاضل*: این روزها خاک سیستان و بلوچستان کام همه را تلخ کرده است. نه، صحبت دیروز و امروز نیست. خاک سیستان سالهاست که کام ایران را تلخ کرده است و ساده ترین کار همان است که ما می کنیم: ابراز همدردی با مردم، تکرار قافیه ناموزون بی تدبیری مدیران سابق و اسبق واسبق السابقین، گلایه از کم لطفی همسایه، محکوم کردن دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور و صد البته مقداری وعده و وعید که اگر بشود، چه شود!   

استاندار سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی از اینکه "سهم بودجه مدیریت بحران سیستان و بلوچستان صفر است" گلایه کرده اند و احتمالا امروز همکارانشان به ایشان خواهند گفت که "مویه بس کن بر این مزار"  که آسمان کشور همه جا به همین رنگ است. 

در چنین فضایی، سازمان حفاظت محیط زیست هم که آوازه بی پولی و تنگدستی اش شهره آفاق شده، آنچه که از دستش بر خواهد آمد را عرضه کرده و آمادگی ایران برای همکاری با یونسکو به منظور ایجاد یک منطقه فرامرزی در برنامه انسان و کره مسکون و ایجاد پارک صلح و دوستی با مشارکت همسایگان را مطرح کرده است. این یعنی اینکه در این خانه کسی هست که بداند در عرف بین الملل برای حل یک مشکل خودت، باید یک گره هم از کلاف مشکلات همسایه باز کنی. 

از سوی دیگر طی یک هفته گذشته مردم ایران و افغانستان دو حادثه مشابه و تلخ و البته با مقیاسی متفاوت را تجربه کردند که در هردو حادثه پای آب در میان بود و اتفاقا در هر دو مورد علت اصلی اعتراضات، بی توجهی به نظر مردم و تصمیم گیری مقامات دولتی بدون مشارکت جوامع محلی بود.  

با کنار هم قرار دادن این اتفاقات، فقط یک نتیجه میتوان گرفت: دوران سد سالاری و مدیریت آب با بتن به سر آمده است. باید با اصل خود برگردیم، کنار هم زانو بزنیم و برای حل مشکلات خود ساخته بجای انتقال آب به "مدیریت آب" فکر کنیم. باور کنیم که روستایی زابلی اگر به اندازه دانش آموخته پایتخت نشین مدرک ندارد ولی چندین قرن تجربه خود و نیاکانش را در سینه دارد و به جای اینکه بخشی از مشکل باشد میتواند تمام راه حل باشد.  

حکایت این روزهای ما را مهندس محمدکاظم کاظمی شاعر خوش ذوق افغان مدتها پیش این گونه تصویر کرده است: 

رودی که شاخه شاخه شد و هر طرف که رفت
آبِ حیاتِ یک طرفِ این جهان شده است

نهری به قندهار رسید و انار شد
نهری درختِ جنگلِ مازندران شده است

نهری به چابهار رسید و بهار کرد
نهری به رودک آمده و مولیان شده است

یک نهر، سوی مزرع ترکان روانه شد
یک نهر، آبخورد خراسانیان شده است

یک نهر آب شیرین، یک نهر آب شور
راهی به هر کرانه‌ی این خاکدان شده است

شیرین آن رسید به بنگاله، قند شد
شورَش، ملاحت نمک سیستان شده است!

* رئیس دانشکده محیط زیست

 منبع: روزنامه سبزینه
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۵
کامران آقایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
1
1
باریکلا دکتر،خسته نباشید سال 1377بهمراه مهندس افسری رییس وقت محیط زیست زابل که بعدها مدیرکل شد رفتیم لب مرز رودخانه پریان مشترک یادم نمیره ایشان در جواب سوال من چه قدر خندیدند پرسیدم اگر روزی افغانستان این آبها را مهار کند تکلیف ما چیست؟گفتند آنها مشکل نان دارند سد بزنند مگر میشه مگه داریم البته باخنده!ودیدیم شد وعلی ماند وحوض بدون آبش و حسن ماند باسر طاس کچلش!!؟الان آرد وگازوییل باید داد تا آب گرفت از سد کجکی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
اصلا به شماها چه ربطی داره که به امور افغانستام دخالت میکنید؟
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
1
0
هموطن عزیز آقای آقایی سازمان محیط زیست یکی از سازمان هایی است که با سیاست های گل وبلبل مدیرانی اداره می شود که وقت انقضاشان گذشته و سازمان نیروی کارآمد و سیاست جدی و دلسوز می خواهد تا به وظایف خود درست عمل کند از ما که گذشت حداقل نوادگان ما در آینده یه تیکه زمین سبز و یه آب باریکه برای دلخوشی داشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
0
0
استاندار سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زابل در مجلس باید روی خودشون گل بریزن جلوی ریاست جمهوری تا یکی به این مردم بدبخت توجه کنه
محیطبان البرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
0
0
اگر دوران سد سالاری و مدیریت آب با بتن به سر آمده است چرا سازمان بی تفاوت است؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین