کد خبر: ۳۱۴۱۱
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
کام سیستان شیرین شد:
با تلاش کارشناسان کشورمان تالاب بین المللی هامون در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاههای زیست‌کره که در لیما پایتخت پرو در جریان است، به عنوان ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسید.
هامون در فهرست ذخیره گاههای بین المللی یونسکو ثبت شدزیست بوم: تالاب بین المللی هامون عصر امروز در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاههای زیست‌کره که در لیما پایتخت پرو در جریان است، به عنوان ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسید.

ثبت این تالاب بین المللی در یونسکو پس از ماه ها تلاش کارشناسی و بین المللی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و به دنبال پیگیری های این سازمان برای جلب توجه و حمایت بین المللی از این تالاب انجام پذیرفت.

به گزارش ایرنا ثبت یک تالاب یا یک منطقه به عنوان ذخیره گاه زیست کره نشان دهنده عزم و اراده آن دولت نسبت به حفظ محیط زیست خود است، ایران دارای 10 ذخیره گاه زیست کره است که با اضافه کردن تالاب هامون به این فهرست به 11 ذخیره گاه زیست کره رسید.با توجه به اهمیت این موضوع توسعه این ذخیره گاه ها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت که اکنون ثبت تالاب بین المللی هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره در نشست بین المللی یونسکو افتخاری دیگر برای ایران اسلامی است. 

با معرفی هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی بودجه های بین المللی برای مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شود. تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورهای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشور است و تاکنون بیش از 183 گونه پرنده در دریاچه هامون مشاهده شده است. 

بیش از100 گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن در 18 سال گذشته باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد. هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین با مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومترمربع در سراسر فلات ایران محسوب می شود که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است. تقسیم بندی پرندگان در قالب 51 ‎خانواده نشان دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است.

هامون در فهرست ذخیره گاههای بین المللی یونسکو ثبت شد

تالاب بین المللی هامون روز شنبه در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاههای زیست کره که در لیما پایتخت پرو در جریان است، به عنوان ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسید.ثبت این تالاب بین المللی در یونسکو پس از ماه ها تلاش کارشناسی و بین المللی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و به دنبال پیگیری های این سازمان برای جلب توجه و حمایت بین المللی از این تالاب به سرانجام رسید.


هامون در فهرست ذخیره گاههای بین المللی یونسکو ثبت شد

ذخیره‌گاه زیست‌کره چیست؟

ذخیره‌گاه زیست‌کره مناطق حفاظت‌شده طبیعی-زیستی بین‌المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارائه سایتهای مطالعاتی کم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می‌سازند. اعلام ذخیره‌گاه‌های زیست کره برای جلوگیری از تغییرات برگشت‌ناپذیر و بهره‌برداری ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره‌برداری از طبیعت (باتوجه به رشد روز افزون جمعیت) شکل گرفته‌است و به یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان بدل شده‌است.

این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند. از آغاز اجرای آن (دهه ۱۹۶۰ میلادی) تاکنون ۵۵۳ ذخیره گاه زیست‌کره در ۱۰۷ کشور جهان به ثبت رسیده‌است.


ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران

بر اساس گزارش خبرآنلاین ایران از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی، تنوع زیستی خود تقسیم‌بندی‌های متفاوتی از حفاظت مانند پارکهای ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش، مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده‌است.

علاوه بر مناطق تحت مدیریت ذکر شده، ایران در این زمینه از کشورهای فعال و موثر بوده و در سال ۱۹۷۶میلادی با اختصاص ۹ ذخیره گاه زیستکره و پس از ۳۴ سال با موافقت اختصاص ۲ منطقه دیگر (دنا و تنگ صیاد) توسط یونسکو، ایران اکنون ۱۱ ذخیره گاه زیستکره را دارد؛

۱. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۵۲۰۰۰ هکتار

۲. منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت ۶۵۷۵۰ هکتار

۳. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت ۴۹۰۰۰ هکتار

۴. پارک ملی گلستان با وسعت ۱۲۵۸۹۵ هکتار

۵. پارک ملی کویر با وسعت ۷۰۰۰۰۰ هکتار

۶. منطقه حفاظت شده حرا با وسعت ۸۵۶۸۶ هکتار

۷. پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲۶۰۰ هکتار

۸. پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت ۶۸۸۰۰ هکتار

۹. پارک ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت ۱۰۰۰۰۰۰ هکتار

۱۰. منطقه حفاظت شده دنا در استان کهگیلویه و بویر احمد

۱۱. پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در استان چهار محال و بختیاری


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
ان جی او نگاهبانان جلگه میناب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۱
0
0
لطفا از وضعیت فروچاله های دشت میناب و نابودن شدن تالاب رود شور شیرین و میناب گزارش تهیه کنید
علی ذاکری از تشکل مردمی و محیط زیستی نگاهبانان جلگه میناب(نجم)

http://minab-ninab.blogfa.com/

09173656994
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین