کد خبر: ۳۱۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۸
در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست:
برای اولین بار موفق شدیم حقابه این تالاب را از چاه نیمه تامین کنیم. امری که پیش از این فقط روی کاغذ وجود داشت. گرچه کار دشواری است اما اجازه نمی دهیم هامون تشنه بماند.
زیست بوم: در همه حوزه های استان سیستان و بلوچستان تلاش کرده ایم از ظرفیت های بومی استفاده کنیم.
دکتر سعید محمودی مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در حاشیه برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، با بیان این موضوع در گفتگو با زیست بوم عنوان کرد: وقتی صحبت از استان ما می شود خیلی ها یاد هامون و تاثیر غیرقابل انکار آن بر زیست مردم می افتند.سعید محمودی
وی افزود: گرچه در زمینه حقابه هامون در چند سال اخیر مشکلاتی با افغانستان داشته ایم اما برای اولین بار موفق شدیم حقابه این تالاب را از چاه نیمه تامین کنیم. امری که پیش از این فقط روی کاغذ وجود داشت. گرچه کار دشواری است اما اجازه نمی دهیم هامون تشنه بماند.

محمودی با بیان حمایت های استاندار، مدیران استانی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آب آشامیدنی و کشاورزی مردم شهرستانهای زهک، زابل، هیرمند، هامون و نیمروز و آب آشامیدنی نیمی از شهروندان زاهدان از ذخیره حدود 600 میلیون متر مکعبی چاه نیمه های یک، دو و سه تامین می شود اما حدود یک میلیارد متر مکعب آب موجود در چاه نیمه چهارم در حال تبخیر شدن است.

وی افزود: در استانی که هر قطره آب ارزشی غیرقابل وصف دارد باید به سمت مدیریتی برویم که بتوانیم از این ظرفیت 2 میلیارد مکعب آب راکد بهره بگیریم. ما در استان با بادهای 120 روزه مواجه هستیم که زندگی را دشوار می کند و انتظار داریم با مساعدت وزارت نیرو بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
مدیرکل سیستان و بلوچستان: نمی گذاریم هامون تشنه بماند
محمودی با اشاره به لزوم بهره برداری هوشمندانه از منابع آب در استان افزود: ما برای اولین بار از پهپاد دیده بان در این استان برای یافتن منابع آبی استفاده کردیم. به دلیل مناطق کویری و صعب العبور بودن این پهپاد کمک شایانی به یافتن منابع آب و ارتقای مدیریت آن می کند که علاقمندان می توانند نمونه کوچک آن را در غرفه استان در سالن شماره 12 مشاهده کنند.

وی با تحسین اقدامات صورت گرفته در خصوص مدارس سبز بیان داشت: اینکه به کودکان در مقطع ابتدایی در مورد ارزش های محیط زیست اطلاعات بدهیم امر مبارکی است اما به نظر می رسد این کار را باید رسانه ها انجام بدهند و سازمان محیط زیست بهتر است یک گام بالاتر بردارد.مدیرکل سیستان و بلوچستان: نمی گذاریم هامون تشنه بماند

محمودی افزود: ما این مدارس را از مدت ها قبل تحت عنوان مدارس جامع محیط زیستی در استان راه اندازی کرده ایم.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: به اعتقاد من و همکارانم اگر قصد انجام یک کار بنیادی در این خصوص وجود دارد باید به صورت جدی به آن پرداخته شود. ما در دو مدرسه شهر زاهدان با تعریف سرفصل ها، درس محیط زیست را جزو دروس اجباری تعریف کرده ایم.

محمودی گفت: این کار در دو مدرسه راهنمایی و دبیرستان در حال انجام است و هزینه های به کارگیری مدرس و امکانات جانبی آن را ما به عهده گرفته ایم و کارشناسان ما در حال بررسی میزان اثرگذاری این شیوه و یافتن بهترین راهکارها برای نهادینه کردن این فرهنگ هستند.

این مدیر سازمان محیط زیست در پایان با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه محیط زیست بیان داشت: نمایشگاه بین المللی محیط زیست بهترین مجال برای به اشتراک گذاشتن تجربه های کارشناسان و مدیران استانی است و زمینه ساز بحث ها و چالش های محیط زیستی میان صنایع و مدیران محیط زیست برای یافتن راهکارهای مناسب و گره گشا در زمینه توسعه پایدار است.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین