کد خبر: ۲۱۴۸۴
تعداد نظرات: 9 نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۱
استاد مخدوم را طی سال های گذشته همانند بسیار دیگر از دانشمندان سرزمین مان باز نشسته نموده اند.

زیست بوم/ مرتضی شریفی*: حسب اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پروفسور مجيد مخدوم با احراز رتبه حسب ضوابط آن مرکز در لیست 20 دانشمند برترگروه علوم پایه  قرار گرفت.
شایان ذکر است استاد مخدوم را طی سال های گذشته همانند بسیار دیگر از دانشمندان سرزمین مان باز نشسته نموده اند.

آن روزها هم گفته بودیم، روزگاري که اشرافيت نشانه اي از شخصيت اجتماعي محسوب مي شده، لرد هاي انگلستان ، اشراف فرانسه و ... با وقاهت تمام خود را خواص و بقيه مردمان را عوام مي خواندند، آن قوم نابخرد ، محققان و دانشمندان را خادمان درگاه خود تلقي مي کردند و علم جايگاه خود را گم کرده بود، در آن عصر نويسنده و هنرمند آزاده اي در غرب، آن قوم از خودراضي را خطاب قرار داده و نوشت:

"فرض کنيد يک روز صبح از خواب بيدار شويم و ببينيم که هزاران از شماها دارفاني را بدرود گفته  است هيچ خلاء اي در جامعه بوجود نخواهد آمد. اما اگر فقط يک دانشمند و عالم ار ميان ما برود تجسم کنيد که چه خلاء اي در جامعه بوجود مي آيد، پس حتي براي حفظ خودتان هم شده جايگاه علم را محترم شماريد."

تجسم محيط زيست سرزمين مان بدون پروفسور مخدوم مصداق جستجويي راه عبور در ظلمت بدون چراغ و رها شدن در اقيانوس طوفاني بدون کشتي بان مي باشد. آنچه مسلم است استاد هرگز شاگردانش را در طي اين مسير هاي ظلماتي و طوفاني تنها نخواهد گذاشت. با بزرگواري به تعليم و تربيت محيط بان و جنگلبان در مقاطع کارشناُسي ارشد و دکترا مطمين هستيم که ادامه خواهند داد.  ولی متاسفانه از طریق دانشجویان کارشناسی ارشد اطلاع حاصل شد که هر چقدر تلاش کرده اند تازه به دوران رسیده ها اجازه نداده اند که درس آمایش سرزمین را با استاد بگیرند.
 طرح موضوع از اين بابت است که اگر جوابگويي باشد توضيح بدهد که چرا بايد نسل جديد که با هزاران آرزو وارد دانشگاه مي شوند بهره گيري از علم و دانش چنين دانشمنداني محروم باشند. مخدوم ها، زبيري ها و ... علاوه بر توانمندي هاي علمي منحصر بفرد  ، در مديريت و ساماندهي مراکز علمي دانشگاهي نيز بي نظير بوده و هستند، آخر کدامين مغز هاي ... و افکار ... بازنشستگي چنين سرمايه هاي علمي  را خواستار بوده و ديکته مي کنند، آخر کدامين جايگزين را داريد؟ به قول نويسنده ياد شده؛ " پس حتي براي حفظ خودتان هم شده جايگاه علم را محترم شماريد."

عضو شورایعالی جنگل، مرتع و آبخیزداری
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی:۱
انتشار یافته: ۹
شاگرد استاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
2
بنده ده سال افتخار شاگردی استاد را داشتم و ایشان بهره ها بردم. بنا بر اظهارات اخیر دکتر مخدوم، ایشان خبر انتخاب شایسته خود را از طریق دوستان و در خیابان دریافت نموده اند! سوال اینجاست که آیا شایسته است که دانشگاه تهران با درج این خبر در سایت دانشگاه به خود بالیده اما حتی کلامی تلفنی از ایشان تجلیل نکند؟ آیا مسئولین این دانشگاه به جز بازنشسته کردن استاد و محرومیت ایشان از تدریس گامی در جهت قدردانی از زحمات ایشان برداشته اند که امروز به حضور ایشان (البته عدم حضور ایشان) در دانشگاه تهران افتخار می کنند؟آیا بزرگ مردی با چنین افتخارات بین المللی که در سکوت نامه بازنشستگی خود را دریافت می نماید از اعضای خانواده دانشگاه تهران محسوب می شود؟
میرزایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
5
حالا کافی بود مثلاً علی دایی بگه من قورمه سبزی دوست ندارم! اونوقت از همه شبکه ها خبرش پخش مستقیم می شد و همه روزنامه ها اینو تیتر می زدن!

حیف از این آدمها که با عشق برای این سرزمین کار می کنند. تبریک به استاد مخدوم
مرحبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
6
بجاي دانشگاه تهران مي توانيم بگيم گورستان تهران!!!!!!!!!!افسوس كه دانشگاه به نااهلان واگذار شده وهمه استايد خوب حذف شدند ويكسري ادم نالايق وبي سواد جايگزين شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
2
بقول حسين پناهي
زشکان اصطلاحاتی دارند
که ما نمی فهمیم
ما دردهای داریم که آنها نمی فهمند
نفهمی بد دردی است
خوش به حال دامپزشکان!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
2
بقول حسين پناهي
-پزشکان اصطلاحاتی دارند
که ما نمی فهمیم
ما دردهای داریم که آنها نمی فهمند
نفهمی بد دردی است
خوش به حال دامپزشکان!
ناشناس
|
France
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
3
0
الکی مییییگههههه
ما رو گرفتی زیست بوم :) این خبر به درد زیست خند که داشتین می خورد :))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
1
سلام ! ای ماه کج تاب !
تابان،
بر ویرانه های سفید و سیاه زندگی ام !

گل نرگس !
آیا هرگز
کوکویی شام یازده سر عائله خواهد شد؟
چه فکر شترانه ی ابلهانه ای !
من هیچ ندارم، آقا !
هیچ...
جز چند دانه سیگار،
همین صفحه و
این قلم دشتی افکار ابلهان...

تکیه بده !
به شانه هایم تکیه بده و گریه کن !
من نیز این چنین خواهم کرد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
1
بي ترديد استاد ارجمند جناب آقاي دكتر مخدوم از شايسته ترين متخصصان محيط زيست كشور است كه متاسفانه دانشگاه و تا حدي هم سازمان حفاظت محيط زيست قدر شناس اين مقام علمي نبوده است . براي اين مقام فرزانه از خداوند متعال سلامتي و توفيق روز افزون مسئلت دارم.
بهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
0
3
سلام من دانشجوی ارشد آمایش سرزمین واحد علوم تحقیات اهوازم.سعادت دیدن استاد بزرگ،پرفسور مخدوم را نداشتم.الان خوندم که ایشان رو بازنشسته کردن.واقعا جای تاسف داره،البته انتظار بیشتر از این هم نباید داشت.در مملکت ما وقتی برای محیط زیست اهمیتی قائل نیستن،چطور میخوان قدر بزرگانی همچون استاد مخدوم رو بدونن..؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین