تیتر یک
از قانون هوای پاک و چالش های آن چه می‌دانیم؟ (قسمت اول)

از قانون هوای پاک و چالش های آن چه می‌دانیم؟ (قسمت اول)

قانون هوای پاک به گفته اکثر کارشناسان محیط زیست و مدیران شهری، یکی از کامل‌ترین قوانین تدوین شده در زمینه آلودگی هوا و رسیدن به هوای پاک است اما قانونی است که به صورت کامل اجرا نشده و مواد و تبصره‌های آن روی کاغذ مانده است. از جمله دلایل آن ‌عدم همکاری دستگاه‌های متعدد دخیل در این قانون، برد سازمان محیط زیست در اجرای قوانین و نظارت بر مجموعه ها و همچنین بودجه‌های اختصاص داده شده به این قانون است.
تولید ۳.۵ تریلیون گاز گلخانه‌ای با سوزاندن ذخایر سوخت فسیلی جهان

تولید ۳.۵ تریلیون گاز گلخانه‌ای با سوزاندن ذخایر سوخت فسیلی جهان

آنالیزها حاکی از آن است که انتشار گازهای گلخانه‌ای بیش از زمان انقلاب صنعتی در جهان در حال رخ دادن است.
مشاهده یک یوز ماده با ۴ قلاده توله در منطقه حفاظت شده توران بار دیگر در سمنان ثبت شد؛

مشاهده یک یوز ماده با ۴ قلاده توله در منطقه حفاظت شده توران

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از مشاهده یک یوز ماده به همراه۴ قلاده توله یوز خبر داد.
انحراف ۴ میلیارد مترمکعب از حقابه هامون

انحراف ۴ میلیارد مترمکعب از حقابه هامون

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «آنچه که کشور همسایه مطرح می‌کند این است که شرایط موجود به‌خاطر تغییر اقلیم است، اما داده‌های ما نشان می‌دهد که طی اعلام حکومت افغانستان سه تا چهار میلیارد مترمکعب آب وارد رودخانه هیرمند و سپس به سمت گودزره منحرف شده است.»
معمای چنارهای سر بریده

معمای چنارهای سر بریده

مردم محلی در محدوده پارک ملت تهران معتقدند که افرادی به صورت شبانه و هماهنگ با مدیران، درخت‌ها را قطع می‌کنند و تنه‌های درخت را به مافیای چوب می‌فروشند. مرد جوان و لاغر اندامی که اغلب شب‌ها برای ورزش به پارک می‌رود، این را می‌گوید: «هماهنگ هستند وگرنه چه کسی می‌تواند، بدون اطلاع مسئولان به درخت‌ها چپ نگاه کند. درخت‌ها را می‌برند و لابد چوب آن را می‌فروشند.».
Header
اخبار ويژه
Header
Header
تفاهمنامه حفاظت از زیستگاه یوز آسیایی به امضا رسید
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از انعقاد تفاهمنامه همکاری میان معاونت محیط زیست طبیعی، صندوق ملی محیط زیست و یک شرکت تولید موتورسیکلت با هدف حفاظت از زیستگاه یوز آسیایی خبر داد.
کاهش ۱۰۰ درصدی دبی رودخانه کشکان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: دبی رودخانه کشکان شهریورماه در شهرستان پلدختر نسبت به سال گذشته و دوره بلندمدت ۱۰۰ درصد کاهش یافته است.
مذاکرات نافرجام برای هور؛ آتشی که ۴ ماهه شد!
۴ ماه است که تالاب بین‌المللی هورالعظیم در بخش عراقی خود در آتش می‌سوزد و دود آتش‌سوزی‌ها به چشم شهروندان خوزستانی می‌رود.
بیشترین گونه های در خطر انقراض ایران در کدام گروه جانوری قرار دارند؟
در حالی که بیش از ۱۰۰ گونه جانوری در ایران در خطر انقراض قرار دارند، به دلیل کمبود اعتبارات تنها به ۱۰ درصد از برنامه‌های اجرایی برای محافظت از آن‌ها جامه عمل پوشانده می‌شود و به گفته کارشناسان در صورت تداوم غفلت در نگهداری از آن‌ها ممکن است برخی گونه‌های...
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در بودجه سال ۱۴۰۱، سازمان حفاظت محیط زیست ردیف بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای بیمه حیات وحش پیشنهاد شده بود اما این ردیف بودجه لابه‌لای تبصره‌های اضافی مجلس شورای اسلامی حذف شد.
تنها یک قدم تا ثبت جهانی «ژئوپارک ارس»
شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، ثبت جهانی دومین ژئوپارک جهانی ایران را تأیید کرد.
تکثیر یک گونه ماهی توسط سازمان محیط زیست ممنوع شد
در پی اعلام رییس موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی مبنی بر تکثیر گونه میگوی «کروما» و ماهی «سی بس» در ایران، سرپرست معاونت محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به غیربومی بودن ماهی «سی بس» گفت: پرورش ماهی «سی بس» بر اساس استاندارد جهانی...
هشدار درباره مصرف بالای آب در تهران
میزان مصرف آب در تهران در شرایطی هم‌چنان بالاست که بنا بر اعلام سازمان هواشناسی استان تهران میزان بارش‌ها در مهر و آبان امسال کاهش محسوسی نسبت به میانگین بلندمدت دارد.
هشدار محیط زیست به دستگاه های متولی کاهش آلودگی هوا
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: با شروع فصل سرما و احتمال افزایش آلودگی هوا انتظار این است که همه دستگاه های اجرایی و دارای تکلیف در قانون هوای پاک از هم اکنون پیش بینی لازم برای همکاری در مدیریت آلودگی هوا بویژه ایام پیش رو به انجام...
توزیع سوخت مناسب در کلانشهر‌ها در نیمه دوم سال
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در نیمه دوم هر سال با افزایش شدت آلودگی هوا در کلانشهر‌ها روبرو می‌شویم، این امر مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می‌کند.
مشاهده یک پلنگ ماده و دو توله در یزد + عکس
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از ثبت حضور یک قلاده پلنگ ماده به همراه دو توله در پناهگاه حیات وحش کمکی بهاباد خبر داد.
بایدها و نبایدهای درآمدزایی از مناطق حفاظت‌شده
یکی از چالش‌های سازمان حفاظت محیط زیست، کمبود بودجه برای حفاظت است و به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست برای کنترل و نظارت بر مناطق حفاظت شده نیاز به اعتبار است و بهره‌برداری پایدار یکی از راه‌های تامین اعتبارات مورد نیاز...
وزارت خارجه و نیرو برای دریافت حق آبه هامون ورود کنند
درخواست سلاجقه از دو وزارتخانه؛
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم ورود دو وزات‌خانه امور خارجه و نیرو برای دریافت حقابه تالاب هامون تاکید کرد.
تابستان امسال چند هکتار از جنگل های ایران در آتش سوخت؟
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در ۵ ماه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۶ هزار و ۲۷۲ هکتار آتش‌سوزی در جنگل‌ها رخ داد اما در ۵ ماهه اول امسال ۸۶۷ هکتار آتش‌سوزی گزارش شد.
ساخت تله‌کابین کرمانشاه روی تاریخ ساسانی طاق بستان؟!
اجرای طرح تله‌کابین در استان کرمانشاه بدون اخذ «موافقتنامه‌های اصولی و ایجادی» از میراث فرهنگی، از مدت‌ها قبل آغازشده به‌طوری که پایه‌های تله‌کابین توسط شهرداری کرمانشاه (مجری طرح) بدون رعایت فرایند قانونی نصب شده است.
درخواست سلاجقه برای ابهام زدایی از پروژه تولید انرژی از پسماند
رئیس سازمان محیط زیست گفت: تولید انرژی از پسماند در جامعه علمی و دانشگاهی کشور بازخوردهای زیادی داشته است و برخی معتقدند که اجرای این پروژه برای تامین انرژی کارخانه های سیمان می تواند پیامدهای زیست محیطی به دنبال داشته باشد. بنابراین می بایست در این خصوص...
گیاهان خانگی
تعدادی از گیاهان خانگی که نگهداری آن‌ها در سراسر جهان رایج است، سبب ایجاد مسمومیت و حتی مرگ کودکان و حیوانات خانگی می‌شوند.
۱۲ نکته درباره قانون هوای پاک
قانون هوای پاک سال ۹۶ تصویب شد اما هنوز بسیاری از مواد آن اجرایی نشده است و موادی که باید به تسهیل تنفس مردم کمک کنند بیشتر در حد نوشته روی کاغذ باقی مانده‌اند.
جزئیاتی از بیمه گونه های حیات وحش ایران
تعارض میان انسان وحیات‌وحش موجب بروز خسارات به مزارع و دام‌ها از سوی حیوانات می‌شود که برای کاهش آن سازمان محیط‌زیست بیمه خسارت حیات‌وحش را در دستور کار قرار داد و آنرا در برنامه هفتم توسعه، صندوق بیمه کشاورزی وقانون حفاظت و بهره‌برداری پایدار از حیات‌وحش...
راهکارهای ساده برای کاهش مواجهه دانش‌آموزان با آلودگی هوا
باتوجه به آسیب‌پذیرتر بودن کودکان نسبت به بزرگسالان از آلودگی هوا، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: مواجهه کودکان با آلودگی هوا با کاهش سطح عملکرد و تمرکز آنان همچنین بروز بیماری‌های تنفسی، آسم، آلرژی و برونشیت و کاهش عملکرد ریه در ارتباط است.
عملکرد نزولی محیط زیست ایران نادیده گرفته نشود
مقایسه امور مربوط به محیط زیست در سیاست‌های برنامه‌های ششم و هفتم توسعه
در سیاست‌های برنامه هفتم توسعه در سه سرفصل امور زیربنایی، امور دفاعی و امنیتی و امور علمی، فناوری و آموزشی به محیط زیست پرداخته شده است. این امر می‌تواند با نگاه خوش‌بینانه مبین رشد جایگاه محیط زیست در سایر امور باشد. اما با رویکرد واقع‌گرایانه نشان‌دهنده...
دسترسی به داده های محیط زیستی امکان پذیر شد
سامانه اطلاعات مکانی به منظور دسترسی به داده های محیط زیست افتتاح شد.
آغاز فعالیت عملیاتی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان وارد فاز عملیاتی شده‌اند، اظهارکرد:هم اکنون به جای استفاده از سنجنده‌های وارداتی گران‌قیمت از ظرفیت‌های داخلی بهره می‌بریم.
فارغ التحصیلان محیط زیست استخدام آموزش و پرورش می‌شوند؟
رییس سازمان حفاظت محیط زیست از وزیر آموزش و پرورش خواست در بحث آموزش درس محیط زیست از فارغ التحصیلان این رشته استفاده شود
جایگاه کانون پرورش فکری در آموزش‌های محیط زیستی
کارگاه آموزش‌ محیط‌زیست با حضور اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر هفشجان در استان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.
آتش‌سوزی ۲۳ هزار هکتار از هورالعظیم در تابستان امسال
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آتش‌سوزی حدود ۲۳ هزار هکتار از تالاب هورالعظیم در تابستان امسال، گفت: کشور عراق تاکنون به مکاتبات برای خاموش کردن آتش هورالعظیم در خاک این کشور، پاسخ نداده است.
طرح جدید دولت ژاپن برای افزایش بازیافت
دولت ژاپن از طرح جدیدی خبر داده است که به موجب آن انجام بازیافت و استفاده مجدد از مواد بازیافتی در این کشور گسترش خواهد یافت.
فعالیت پژوهشگاه دفاع ملی درباره ایمنی زیستی
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در به‌روزرسانی قانون ایمنی زیستی از تمامی ظرفیت انجمن‌های علمی، نمایندگان مجلس و اساتید مرتبط استفاده و مباحث مربوط به خسارت‌های احتمالی ناشی از محصولات تراریخته در قانون مزبور لحاظ شود.
کمبود ۴۲۰۰ محیط بان در کشور
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور: در حال‌حاضر ۳۸۰۰ محیط‌بان در کشور داریم در حالی که براساس چارت یگان حفاظت سازمان محیط زیست باید ۸۰۰۰ محیط‌بان داشته‌ باشیم
چالش های جنگلبانان ایران
در پی انتشار تصاویری از حمله بی‌رحمانه قاچاقچیان چوب در منطقه جنگلی چمستان شهرستان نور فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: در حال حاضر با کمبود نیروهای حفاظتی روبه‌رو هستیم این در حالیست که ۷۰ درصد آنان نیروهای شرکتی هستند چون به عنوان ضابط تلقی...
دلیل کم‌آبی بیکاری است نه کم بارشی یا مدیریت منابع آب!
اظهارات جالب رئیس سابق مرکز رصد امور اجتماعی کشور؛
رئیس سابق مرکز رصد امور اجتماعی وزارت کشور: مردم چون بیکارند و درآمد هم ندارند، زورشان فقط به آب و زمین می‌رسد. آنها مجبورند از این آب به آن زمین بخورانند و محصولی را تولید کنند که حتی اگر در آن ضرر کنند، حداقل به کاری مشغولند.
حفاظت از پارک ملی گلستان با ظرفیت جوامع محلی اجرایی می شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
رئیس سازمان محیط‌ زیست کشور گفت: طرح جامع مشارکت برای حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از پتانسیل‌های موجود در منطقه و استفاده از ظرفیت جوامع محلی اجرایی می شود.
شناسایی قلب در فسیلِ ماهی ۳۸۰ میلیون ساله
محققان به تازگی در فسیل یک ماهی ۳۸۰ میلیون ساله، قلبی را شناسایی کرده‌اند.
آب و هوا
  • ۲۹.۸۴°
  • ۲۹.۹۹°