کد خبر: ۳۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: الحاق ایران به موافقتنامه آب و هوایی پاریس در کارگروهی زیر نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری در حال بررسی است و نظر نهایی دولت در این خصوص پس از اتمام بررسی‌ها اعلام می‌شود.
زیست بوم: علی سلاجقه با اشاره به مخالفت کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با لایحه پیوستن ایران به «موافقتنامه آب و هوایی پاریس» در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: ما به‌عنوان دستگاه تخصصی نظر خود را اعلام می‌کنیم اما این موضوع از جنبه‌های تخصصی، حقوقی و امنیتی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری بررسی و سپس نظر کلی دولت اعلام می‌شود.
او عنوان کرد: هنوز دولت در این مورد نظر نهایی خود را اعلام نکرده و موضوع در کارگروهی ویژه در حال بررسی است تا تصمیم‌گیری و نتیجه نهایی اعلام شود.
 به گزارش زیست بوم، این در حالی است در روزهای گذشته، کمیسون اصل 90 مجلس، با عضویت ایران در توافقنامه پاریس مخالفت کرد. به گفته سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس، روح حاکم در موافقتنامه آب و هوایی پاریس مغایر با احکام بالادستی کشور است. به گفته علی خضریان، این موافقتنامه به‌دنبال کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن است که برخی از مواد آن با سیاست حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز همخوانی ندارد. 
براساس نظر کمیسیون اصل 90، طبق بندهای یک و ۲ ماده ۴ موافقتنامه پاریس از کشورهای عضو، خواسته تا به‌طور کلی به‌دنبال کاهش انتشار دی اکسید کربن باشند که معنی آن محدودیت در استفاده از منابع نفت و گاز به‌عنوان مزیت ملی کشور خواهد شد.
گفته های علی سلاجقه، در حالی مطرح می شود که در روزهایث گذشته، مخالفت این سازمان با آبگیری سد چم شیر نیز نتیجه‌ای نداشته است و این سد در نهایت آبگیری شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین