کد خبر: ۳۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
در این گزارش با حیواناتی آشنا خواهید شد که پرنده نیستند، ولی می‌توانند پرواز کنند.

زیست بوم: در طبیعت پرندگانی مانند پنگوئن یا شترمرغ وجود دارند که به رغم داشتن بال علاقه‌ای به پریدن از خود نشان نمی‌دهند اما جانورانی نیز هستند که به رغم نداشتن بال به گونه‌ای پرواز می‌کنند.

تا به حال شنیده بودید نوعی مار پرواز کند یا قورباغه‌ای پرشی به ارتفاع ۱۵ متری را تجربه کرده باشد؟، در دنیای پر از شگفتی حیات وحش تمام این جذابیت‌ها اتفاق می‌افتد. در این بسته بعضی از این نمونه‌ها را جمع‌آوری کرده ایم.

ماهی‌های پرنده
ماهی‌های پرنده به صورت گروهی از سطح آب خارج شده و با قوسی در هوا دوباره به درون آب فرومی‌روند.

حیوانات بی‌بالی که پرواز می‌کنند!

ماهی‌های پرنده اقیانوس‌ها
ماهی‌های پرنده‌ای نیز هستند که قابلیت پرواز خوبی دارند. آن‌ها در اقیانوس‌ها و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می‌کنند. باله‌های آن‌ها رشد بسیار یافته و چون بال شده‌اند. این ماهی‌های پرنده سرعتی تا ۷۰ کیلومتر در ساعت دارند و می‌توانند تا ۴۰۰ متر در سطح آب پرواز کنند.
حیوانات بی‌بالی که پرواز می‌کنند!

مرکب‌ماهی پرنده
افسانه نیست، واقعیت دارد. ماهی مرکب، که در گویش مردم جنوب ایران "خساک" نامیده می‌شود، می‌تواند به خارج از آب بپرد. این ماهی با احساس خطر ماده‌ای، چون مرکب مشکی در آب پخش می‌کند.
حیوانات بی‌بالی که پرواز می‌کنند!

طوطی بی بال
کاکاپو یا طوطی شب، تنها نوع طوطی در جهان است که نمی‌تواند پرواز کند. قدرت راه‌پیمایی او بسیار زیاد است و می‌تواند به راحتی تا راس درخت صعود کند. کاکاپو از بالای درخت به کمک بال‌هایش، که نقش چتر نجات را دارند، به روی زمین برمی‌گردد. این نوع طوطی در نیوزیلند زندگی می‌کند. کاکاپو زندگی شبانه دارد، جثه‌اش بزرگ است و سنگین و متاسفانه با خطر انقراض روبروست.
حیوانات بی‌بالی که پرواز می‌کنند!

روباه پرنده
 روباهان پرنده مخلوطی هستند از سگ‌های پشمالو و خفاش برهنه. این حیوانات در واقع به انواع خفاش‌ها تعلق دارند. آن‌ها در طول شب فعالند و روز‌ها از درختان آویزان می‌شوند. آن‌ها گیاه‌خوارند و در طول روز با زبان دراز خود گرده، شهد و میوه درختان را می‌خورند.

حیوانات بی‌بالی که پرواز می‌کنند!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: حیوانات بی بال
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین