کد خبر: ۳۷۴۵۷
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
مطالعات محققان دانشکده پزشکی نیویورک و دانشکده ایکان در گروهی از مردم استان گلستان نشان داد که آلودگی هوا خطر مرگ زودرس را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

منصوره محمدیزیست بوم/ منصوره محمدی*: آمار مرگ زودرس سالانه ناشی از آلودگی هوا در کشورما بیش از 41 هزار نفر تخمین زده شده است که در اثر مواجه طولانی مدت با ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون است. براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا در جهان نیز منجر به مرگ سالانه هفت میلیون نفر می شود که البته بیشتر آنها در کشورهای فقیر و کم درآمد زندگی می کنند.

اما آلودگی هوا ذهن ما را به سمت شهرهایی چون تهران، اصفهان، اراک، اهواز و آبادان می‌برد. شهرهای به نسبت توسعه یافته تر و صنعتی تر در مقایسه با دیگر شهرهای ایران.

شاید کم‌تر کسی برای استان‌های شمالی ایران تصویری از آلودگی هوا را ترسیم کند. نکته ای که مدیر کل هواشناسی استان مازندران اخیرا به آن اشاره کرد و در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد که مازندران به یکی از استان های آلوده کشور تبدیل شده و آلودگی به تمامی شهرها و روستاهای این استان کشیده شده است.

رضوی گفت که آلودگی هوا در مازندران عیان شده و حتی با چشم هم می توان آنرا دید.

محققان دانشکده پزشکی نیویورک و ایکان مطالعاتی را درباره آلودگی هوا در یکی از استان‌های شمالی انجام دادند. این مطالعات که در استان گلستان انجام شده نشان داد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای بالاتر از سطح میانگین، خطر مرگ زودرس را تا 20 درصد و خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را تا 17 درصد افزایش می دهد.

این تحقیق که در مجله پلاس وان منتشر شده پیش بینی کرده است که استفاده از اجاق‌های هیزمی و نفت سوز که در آنها تهویه هوا به درستی از طریق دودکش‌ها انجام نمی‌شود و برای پخت و پز و گرمایش خانه‌‎ها به کار می رود، خطر کلی مرگ را ۹ و ۲۳ درصد و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را ۱۹ و ۳۶ درصد افزایش می دهد.زندگی دور از کلینیک های پزشکی و نزدیک جاده های شلوغ نیز خطر مرگ را افزایش می دهد.

محققان دانشکده پزشکی نیویورک و دانشکده پزشکی ایکان در مونتسینا، داده های بهداشتی فردی و محیطی ۵۰ هزار و ۴۵ نفر را که اغلب فقیر و ساکن روستاهای شمال شرق گلستان در ایران را بررسی کردند. شرکت کنندگان در این تحقیق بیش از 40 سال سن داشتند و موافقت کردند تا همکاری لازم را با محققین داشته باشند.

این مطالعه تنها عوامل محیطی که بیشترین اثر بر روی قلب و سلامت کلی دارد را مورد بررسی قرار نداده، بلکه در کنار آن وضعیت درآمد مردم فقیر و کم درآمد را نیز بررسی کرده است.

این مطالعه که بخشی از آن توسط سایت تامیزآف ایندیا منتشر شده نشان داد در مقایسه با افرادی که دسترسی آسان‌تری به خدمات پزشکی تخصصی دارند، افرادی که دورتر از کلینیک‌های پیشرفته که قادر به باز کردن انسداد شریان‌های قلبی گرفته هستند، زندگی می‌کنند، به ازای هر 10 کیلومتر مسافت، 1 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند. همچنین یک سوم از افرادی که در فاصله 500 متری از جاده اصلی زندگی می کنند، 13 درصد بیشتر در خطر مرگ قرار دارند.

*خبرنگار زیست بوم


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین